• 98/03/11 - 08:14
  • 33
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
نماینده ولی فقیه در گیلان:

مقوله پیشگیری باید در همه ابعاد اجتماعی دیده شود/ بسیج ملی کنترل فشار خون در راستای پیشگیری از بیماری ها کاری بسیار پسندیده است

 
نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت، پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و گفت: مقوله پیشگیری باید در همه ابعاد اجتماعی دیده شود و متولیان حوزه سلامت باید فکر خود را به این مهم معطوف کنند. در این زمینه بسیج ملی کنترل فشار خون در راستای پیشگیری از بیماری ها، کاری بسیار پسندیده است.
 
به گزارش وبدا،  آیت الله رسول فلاحتی تصریح کرد: هنوز مردم به زیربناهای پیشگیری، کم فکر می کنند این در حالی است که با توجه به این مهم می توان هزینه های درمان را تا حد قابل توجهی کاهش داد. 
 
امام جمعه رشت با اشاره به این که مردم به مقوله پیشگیری توجه کمتری دارند، گفت: در این راستا بحث تغذیه حایز اهمیت است.  
وی افزود: در حال حاضر عدم توجه به غذاهای بومی و استقبال مردم از غذاهای فست فودی منجر به افزایش بیماری ها شده است. در این زمینه، توجه به تغذیه سالم و ورزش نیز در پیشگیری از بیماری ها موثر است.
 
نماینده ولی فقیه در گیلان، سلامتی را رکن اول جامعه عنوان کرد و افزود:  مدیریت دانش طب و استفاده مناسب از این حرفه برای ارتقای سلامت جامعه حایز اهمیت است. 
 
وی با اشاره به این که  انجام اعمال پیوند عضو در گیلان، دارای افق روشنی است، بر نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو با توجه به بینش اجتماعی  بالای مردم گیلان تاکید کرد.
 
آیت الله فلاحتی همچنین با اشاره به اهمیت بهداشت محیط زیست، گفت: تلاش برای ایجاد سلامت جامعه باید در ابعاد مختلف لحاظ شود.
 
امام جمعه رشت با تاکید بر توسعه تاسیسات ساختمانی و تجهیزاتی مراکز درمانی استان، بهبود زیرساخت ها در بخش های مختلف را خواستار شد و افزود: فرهنگ سازی برای سلامت مردم باید نهادینه شود و مردم باید نحوه سالم زندگی کردن را یاد بگیرند. در این زمینه زندگی آپارتمان نشینی  نیازمند غربالگری است.
 
براساس این گزارش، دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و رییس ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون گیلان نیز با اشاره به افزایش سن امید به زندگی در جامعه، گفت: امروزه  بیماری های غیر واگیر مانند فشار خون و دیابت از عوامل تهدید کننده سلامت جامعه هستند.
 
دکتر یوسف زاده چابک، به مرگ سالانه ۱۰ میلیون نفر به دلیل فشار خون در دنیا اشاره کرد و افزود: بیش از 50 درصد مرگ و میرها در گیلان به دلیل بیماری قلبی و مغزی است که عامل اصلی آن فشار خون بالاست. 40 درصد از مبتلایان به فشار خون بالا  نیز  از بیماری  خود اطلاعی ندارند.
 
وی با اشاره به آمادگی بیش از یک هزار  تیم سنجش فشار خون در حوزه بهداشتی گیلان، بیان کرد: بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت گیلان، جمعیت هدف سنجش فشار خون در استان هستند و پیش بینی می شود ۷۵۰ هزار نفر افراد بالای ۳۰ سال و زنان باردار تحت پوشش طرح مذکور قرار گیرند.
 
رییس ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون گیلان، به تشریح برنامه های بسیج ملی کنترل فشار خون گیلان پرداخت و خواستار مشارکت دستگاه های اجرایی و نهاد های استان برای اجرای هرچه بهتر این طرح در استان شد.
 
در پایان مقرر شد بخشی از خطبه های نماز جمعه در رشت و شهرستان ها به طرح بسیج ملی کنترل فشار خون اختصاص یابد./137/205
  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 191077
کلمات کلیدی