• 97/12/18 - 11:31
  • 54
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
رییس گروه سلامت جهانی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران:

هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت، فرصت همکاری مشترک دانشگاه علوم پزشکی تهران و 24 دانشگاه‌ تراز اول عضو پیمان گروه هشت را فراهم کرده است/ توسعه پایدار سلامت یعنی اینکه بتوانیم بدون آنکه از منابع نسل آینده هزینه کنیم، نیازهای نسل حاضر را به خوبی پاسخ دهیم

 
 
رییس گروه سلامت جهانی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: توسعه پایدار سلامت یعنی اینکه بتوانیم بدون آنکه از منابع نسل آینده هزینه کنیم، نیازهای نسل حاضر را به خوبی پاسخ دهیم. در واقع این مهم، مقوله عدالت بین نسلی نظام سلامت است. 
 
به گزارش وبدا، دکتر امیرحسین تکیان با بیان این مطلب افزود: هر کشوری در زمینه نظام سلامت با معضلات و اولویت‌هایی مواجه است و این در حالی است که در شرایط کنونی کشور، مساله بیماری‌های غیر واگیر و آلودگی هوا از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو هر کدام از موضوعات، محور اصلی یکی از پنل های علمی است.
 
وی خاطر نشان کرد: توسعه پایدار سلامت در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت به‌ عنوان یک پنل و گروه علمی خاص در نظر گرفته شده است؛ چراکه این مفهوم همچون چتری است که بسیاری از اقدامات به هم پیوسته و یکپارچه را برای گروه‌های دیگر فراهم می‌کند، لذا دو نشست جامع (Plenary) را برای این مفهوم اختصاص دادیم که معمولا وزرا و روسای سازمان‌ها و دانشمندان تراز اول در آن شرکت می‌کنند و درخصوص ابعاد توسعه پایدار بحث و تبادل نظر می شود.
 
دکتر تکیان، موضوع Plenary نخست را توسعه پایدار سلامت برای رسیدن به پوشش همگانی سلامت عنوان کرد و گفت: قسمتی از این نشست، در مورد تغییرات آب و هوایی خواهد بود و اینکه چرا تغییرات آب و هوایی سلامت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، در سال، حداقل ده میلیون نفر از آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند، این رقم بسیار قابل توجه است و ما در تهران و شهرهای صنعتی با این معضل مواجهیم.
 
سرگروه پنل توسعه پایدار سلامت، خاطرنشان کرد: از آنجا که نظام‌های اطلاعاتی، ستون فقرات سیستم سلامت هستند، قصد داریم تا بدانیم این نظام‌ها چه کمکی برای بهتر شدن سلامت به ما خواهند کرد، لذا یکی از پنل ها به استفاده از سلامت الکترونیک برای رسیدن به توسعه پایدار سلامت اختصاص دارد. البته پنل دیگری هم در حال آماده شدن است که در آن از تکنولوژی‌های پیشرفته برای رسیدن به توسعه پایدار سلامت نام می‌بریم. برای مثال، بررسی خواهیم کرد که نقش سلول‌های بنیادی، نانوتکنولوژی و مهندسی بافت برای اینکه بتواند به طور عام در اختیار همه شهروندان قرار گیرد و به سلامت آن‌ها کمک کند چیست.
 
وی پنل جاده ابریشم را موضوعی نوآورانه خواند که با مشارکت کشورهای حاضر در جاده ابریشم برگزار می شود و یادآور شد: جاده ابریشم به‌عنوان یک نماد است تا ببینیم چطور می‌توان از مشارکت بین کشورها برای بهبود سلامت استفاده کرد. توسعه پایدار ۱۷ آرمان و ۱۶۹ هدف دارد و آرمان هفدهم که یکی از ستون‌های پنجگانه اهداف توسعه پایدار است به مساله مشارکت یا همان partnership می پردازد. این مشارکت می‌تواند بین‌المللی، ملی، محلی و منطقه ای باشد و بر این اساس باید سازو کاری تدوین شود تا همه با همکاری یکدیگر وضعیت را بهبود بخشند. همچنین در این پنل به طور خاص به جاده ابریشم جدید و نحوه همکاری میان کشورهای شرق پرداخته می شود.
 
دکتر تکیان، پرونده الکترونیک سلامت را از جمله چالش های سلامت الکترونیک در کشور دانست و گفت: میهمانان این بخش از کشورهایی دعوت شده‌اند که بهترین تولید نظام الکترونیک سلامت را دارند. یکی از دانشمندان از ایالت متحده آمریکا و مدیر سابق سلامت الکترونیک سازمان جهانی بهداشت است و همین طور دو دانشمند اروپایی دیگر در پنل E- Health حضور دارند. البته تجربیات ایران را نیز بنده، با توجه به تحقیقات سابقم در مورد سلامت الکترونیک در ده سال گذشته و یکی دیگر از همکارانمان در دانشگاه صنعتی شریف بیان خواهیم کرد.
 
وی افزود: در پنل جاده ابریشم جدید نیز نمایندگانی از چین، قزاقستان، پاکستان، ارمنستان حضور خواهند داشت.
 
دکتر تکیان با اشاره به سخنرانان plenary توسعه پایدار سلامت گفت: در plenary  توسعه پایدار سلامت با محوریت تغییرات آب و هوایی و آلودگی هوا، از مشاور ارشد وزیر بهداشت قطر، رییس بخش تغییرات آب و هوایی سازمان جهانی بهداشت و دو دانشمند از آمریکا و اروپا دعوت کرده‌ایم. همچنین از وزرای مدعو نیز خواسته می‌شود تجربیات کشور خودشان را مطرح کنند. معاون سازمان محیط زیست کشور نیز که شخصیتی دانشگاهی و در زمینه آلودگی هوا صاحب سبک هستند هم، در این نشست حضور خواهد داشت.
 
سرگروه پنل توسعه پایدار سلامت، میزبانی این نشست در ایران و دانشگاه علوم پزشکی تهران را فرصتی ملی خواند و تصریح کرد: از دو سال پیش، دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان تنها دانشگاه علوم پزشکی منطقه غرب آسیا در پیمان گروه هشت حضور دارد. پیمان گروه هشت، یک کنسرسیوم شامل ۲۵ دانشگاه و فرهنگستان و موسسه پژوهشی پیش روی دنیا در نظام سلامت است و هر سال دو نشست برگزار می کند. نشست اول جهانی است که در برلین برگزار می شود و نشست منطقه‌ای توسط یکی از دانشگاه‌های عضو، میزبانی می‌شود.
 
وی ضمن تشریح مفهوم نشست منطقه ای گفت: میهمانان و سخنرانان این نشست از سراسر دنیا دعوت خواهند شد، اما میزبانی آن در این منطقه خواهد بود. همچنین با توجه به آزادی دانشگاه علوم پزشکی تهران در تدوین دستورات، کمیته علمی پرداختن به مسائل منطقه را نیز به خوبی در دستور کار قرار داده است.
 
دکتر تکیان، دانشگاه علوم پزشکی تهران را به‌عنوان نماد آموزش عالی کشور خواند و تصریح کرد: قطعا چنین دانشگاهی به‌ جز مساله تولید دانش و ارائه خدمات، وظیفه دارد تا فضا را برای سایر دانشگاه‌های کشور آماده کرده و مانند الگویی عملیاتی جهت سیر به دانشگاه نسل سوم و چهارم برای سایرین عمل کند. دانشگاه نسل سوم و چهارم بر مبنای مشکلات جامعه و برای پاسخگو بودن به مسائل جامعه شکل می گیرند، از این رو باید مسئولیت‌پذیر باشند و بتوانند مشکلات جامعه را حل کنند.
 
وی ضمن برشمردن ویژگی دانشگاه های نسل سوم و چهارم گفت: این دانشگاه ها باید بتوانند با شاخه‌های مختلف علوم در تماس باشند. بعد از تماس گرفتن این علوم را در کنار هم قرار بدهند و از افزایش مرزهای دانش برای بهبود زندگی مردم و ایجاد یک جامعه بهتر استفاده کنند. امروزه جمهوری اسلامی ایران، با روش سنجش مقالات، از
نظر تولید علم به رتبه شانزدهم در جهان رسیده است، اما نیاز دارد به سمت عملیاتی کردن تولید علم برود تا نتیجه آن در زندگی مردم و تولید ثروت هم دیده شود. به عبارت دیگر دانشگاه تنها در سایه ارتباط معنادار بین‌المللی موفق خواهد شد و این به معنی ایجاد ساختاری برای دعوت از دانشگاه‌های معتبر و دانشمندان تراز اول دنیا است تا با تبادل تجربیات به حل مطلوب مسائل جامعه بپردازیم.
 
سرگروه پنل توسعه پایدار سلامت، ادامه داد: معتقدم دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌تواند تا ده سال آینده جزو پنجاه دانشگاه برتر جهان باشد که یکی از عوامل مهم برای رسیدن به این موضوع visibility بین‌المللی و  داشتن collaboration است. در واقع برای نخستین بار، موقعیت این پلتفرم جهانی برای دانشگاه علوم پزشکی تهران فراهم‌ شده است و دانشگاه عضو ارزشمندترین و قوی‌ترین باشگاه های فکری سلامت جهانی و سلامت عمومی است که این موقعیت را فراهم می کند تا در دستورگذاری سلامت جهانی شرکت کنیم.
 
وی افزود: اکنون که کشور در اوج تحریم‌های ناجوانمردانه به سر می‌برد و ایران هراسی به ‌صورت نظام مند و سازمان یافته توسط آمریکا و متحدان آن تبلیغ می شود، همکاری های بین المللی می‌تواند مهمترین رسانه برای رخ نمایی توانمندی نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران به تمام دنیا باشد. دانشگاه به ‌عنوان یک عضو غیر دولتی پیمان گروه هشت، این فرصت را فراهم می‌کند که بیش از ۱۲۰ دانشمند از ۵۰ کشور جهان نظام سلامت ما را از نزدیک ببینند و همچنین فرصت خوبی برای دانشمندان و اعضای هیات‌علمی در سراسر کشور خواهد بود.
 
وی به تشکیل شاخه دانشجویی پیمان گروه ۸ برای نخستین بار اشاره کرد و گفت: این شاخه دانشجویی فرصتی را ایجاد می‌کند که دانشجویان از مناطق محروم هم در این نشست حضور پیدا کنند، الگوهای جهانی و افرادی که در سلامت جهان تاثیر داشته‌اند را ببینند و بینش و تجربه خود را غنی کنند.
 
دکتر تکیان، آخرین دستاورد این همایش را نیز ایجاد فرصت برای همکاران و دانشمندان به منظور ایجاد همکاری های دو و چندجانبه دانست و تاکید کرد: این موضوع به‌خودی‌خود به افزایش بعد علمی ما و visibility دانشگاه کمک خواهد کرد. ضمن اینکه فرصت خوبی پیش خواهد آمد تا دانشگاه علوم پزشکی تهران بتواند همکاری‌های مشترک خود را با بقیه اعضای پیمان گروه هشت و دانشگاه‌های دیگر گسترش دهد.
 
گفتنی است، هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در ایران،نهم و دهم اردیبهشت‌ماه 1398 به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در جزیره کیش برگزار خواهد شد و مدعوین، سخنرانان، شرکت کنندگان و علاقمندان می توانند با مراجعه به سایت رسمی نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت 2019، به آدرس https://www.worldhealthsummit.org/fa/regional-meeting.html  برای حضور در این نشست ثبت نام کنند.
302/113
  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 187780
کلمات کلیدی