• 98/07/29 - 13:00
  • 203
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد:

کاهش بروز بیماری تالاسمی با غربالگری ژنتیکی 8 هزار نفر زوج جوان در مرکز مشاوره ژنتيک زاهدان


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد: با توجه به آموزش های لازم به زوجین و آزمايش پیش از ازدواج  و غربالگری ژنتیکی زوج های جوان، بروز بیماری تالاسمی در این استان کاهش پیدا کرده است .


به گزارش وبدا، دکتر سید مهدی طباطبایی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  با اعلام این مطلب افزود: خدمات ژنتيك سلامت مجموعه خدماتي است كه از طريق بكارگيري دانش و فن آوری ژنتيك در كنترل و پيشگيري بيماري‌ها انجام می شود و بیماری های ارثی فامیلی شایع و مهم کودکان و بزرگسالان حيطه‌هاي اصلي فعاليت برنامه ژنتيك اجتماعي هستند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  گفت: از ابتدای سال 97 تا کنون مشاوره ژنتیک برای زوج های جوان در هنگام ازدواج و پیش از بارداری در مرکز مشاوره قبل از ازدواج زاهدان انجام می شود.
وی گفت: در این برنامه جهت زوج های مراجعه کننده به مرکز مشاوره قبل از ازدواج علاوه بر آموزش های لازم در خصوص بیماریهای ژنتیکی ارائه و پرسشنامه غربالگری ژنتیکی برای آنها تکمیل می شود.
وی ادامه داد: در صورت مثبت شدن پرسشنامه زوجین متقاضی انجام مشاوره تخصصی ژنتیک به پزشک مشاوره ژنتیک ارجاع و سایر خدمات را بر اساس تشخیص پزشک، دریافت می کنند.
دکتر طباطبایی تصریح کرد: از ابتدای شروع برنامه تا کنون  8 هزار  و 80 نفر  مورد غربالگری ژنتیکی قرار گرفته اند  که از این تعداد 3 هزار 539 نفر پرسشنامه های آنان  مثبت و مابقی منفی گزارش شده است.
گفتنی است، در مرکز مشاوره ژنتیک بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) زاهدان نیز خانواده های در معرض خطر بیماری های ژنتیکی مراجعه کننده از سراسراستان توسط پزشک مشاوره ژنتیک ویزیت و اقدامات لازم برای آنها انجام می شود.302/119

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 196270
کلمات کلیدی