• 98/01/25 - 09:05
  • 9
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار عنوان کرد:

کاهش صددرصدی مرگ مادران باردار در سبزوار

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی در چند سال اخیر در سبزوار، گفت: سال گذشته با اقدامات صورت گرفته، تعداد مرگ و میر مادران باردار در این شهرستان به صفر رسیده است.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا مسلم با اعلام این خبر اظهار کرد: میزان مرگ مادران به عنوان یکی از اهداف برنامه توسعه پایدار مطرح است که باید علاوه بر کاهش این میزان، از عوامل قابل اجتنابی که باعث آن می ‌شوند نیز پیشگیری کرد.

وی افزود: شاخص میزان مرگ و میر مادران به عنوان یکی از شاخص‌های مهم توسعه و سلامتی جوامع از سوی سازمان بهداشت جهانی در نظر گرفته می‌ شود که براساس آخرین بیانیه سازمان جهانی بهداشت، هدف جهانی برای کاهش مرگ مادری پایان دادن به مرگ های قابل اجتناب تعیین شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی در چند سال اخیر در سبزوار، بیان کرد: سال گذشته با اقدامات صورت گرفته، تعداد مرگ و میر مادران باردار در این شهرستان به صفر رسیده است.

دکتر مسلم تصریح کرد: تدوین پروتکل های مامایی براساس دستورالعمل های کشوری، شناسایی مادران پر خطر، آموزش و نظارت بر ارائه خدمات در برنامه سلامت مادران باردار در مراكز بهداشتی و درمانی شهري و روستایی، از جمله اقدامات انجام شده است.

وی با اشاره به تامین اسکان مادران باردار ساکن در مناطق دور افتاده و صعب العبور گفت: در راستای ارائه هر چه بهتر خدمات، مناطق صعب العبور در شرايط بحراني شناسایی و ليست مادران بارداري كه در اين مناطق زندگي مي كنند، تهیه و هماهنگي با ستاد هدايت جهت پذيرش به موقع مادران در بيمارستان های تابعه انجام شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با بیان اینکه مادران باردار پرخطر توسط بالگرد اورژانس هوایی اعزام می شوند، تصریح کرد: برگزاری دوره های آموزشی توانمندسازی پرسنل، برگزاری کلاس های آمادگی برای زایمان، ترویج زایمان طبیعی و استفاده از روش های بی درد دارویی و غیر دارویی جهت خوشایند سازی زایمان و پیگیری عوارض مادری و نوزادی از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه سلامت مادران باردار به شمار می آید.

گفتنی است، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با دارا بودن 6 بیمارستان تخصصی با 850 تخت فعال، 27 پایگاه اورژانس، ۱۹۵ خانه بهداشت و ۳۸ مرکز بهداشتی به 600 هزار نفر در غرب خراسان رضوی، خدمات نوین بهداشتی و درمانی ارائه می دهد./122/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 188962
کلمات کلیدی