• 98/01/27 - 10:15
  • 1
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خبر داد:

کاهش 31 درصدی میزان بروز سالک در سبزوار در سال 97

 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: طی اقدامات بهداشتی صورت گرفته در سال گذشته در این شهرستان، میزان بروز بیماری سالک بیش از 31 درصد کاهش داشته است.
 
به گزارش وبدا، دکتر فاطمه نوده با بیان اینکه شهرستان سبزوار یکی از نقاط درگیر بیماری سالک جلدی نوع روستایی است، اظهار کرد: براساس آمارهای موجود وزارت بهداشت، 18 استان در کشور درگیر بیماری سالک هستند که آخرین آمارها از ابتلای سالیانه 26 هزار نفر به این بیماری گواهی دارد.
 
وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در پنج شهرستان تحت پوشش خود توانسته است با اقدامات موثر باعث کاهش این بیماری شود، افزود: میزان بروز بیماری سالک در سال 96 (به ازای هر 100 هزار نفر) در سبزوار و شهرستان های تحت پوشش 28 مورد بوده که این میزان در سال گذشته به  19 مورد رسیده که کاهش 31 درصدی را به دنبال داشته است.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اضافه کرد: در سال گذشته اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال در زمینه پیشگیری از بروز بیماری سالک در سبزوار و شهرستان های تابعه هزینه شده است. 
 
دکتر نوده تصریح کرد: انجام دو مرحله سم پاشی ابقایی اماکن مسکونی کانون های آلوده، اجرای عملیات 3 مرحله ای مه پاشی با سم دلتامترین در تمامی کانون های آلوده شهرستان ها، انجام عملیات گسترده چک حشره شناسی از شروع فعالیت تا اتمام فعالیت ناقل و برگزاری کلاس های آموزشی و تشکیل جلسات جهت حساس سازی آحاد مردم از دیگر اقدامات در این زمینه محسوب می شود.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با بیان اینکه بيماري سالك یک بیماری پوستی است که به وسیله گزش پشه خاکی به انسان منتقل می شود، تاکید کرد: توصیه می‌شود با نصب توری در جلوی درب ورودی و پنجره ها، استفاده از پشه بند، استفاده از حشره کش‌های خانگی و پماد دورکننده حشره ها، حفاظت فردی در برابر گزش انواع پشه و حشره انجام شود.
 
گفتنی است، 38 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و 194 خانه بهداشت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به جمعیت ساکن در شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن واقع غرب خراسان رضوی خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهند.
  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 189049
کلمات کلیدی