• 98/02/28 - 10:06
  • 36
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد:

آغاز بسیج ملی فشار خون در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

بسیج ملی فشار خون همزمان با سراسر کشور در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز شد.
 
به گزارش وبدا، این طرح که از ۲۷ اردیبهشت آغاز شده است قرار است تا ۱۵ تیر ماه طی دو مرحله ادامه یابد. در مرحله نخست این طرح تمرکز بر روی اطلاع رسانی و آموزش همگانی است و در مرحله دوم که از نیمه خرداد ماه آغاز می شود به صورت عملیاتی در قالب تیم های سیار ،مراکز جامع خدمات سلامت، بیمارستان های دولتی و خصوصی و اماکن پرتردد اجرا شود.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بیماری فشار خون بالا را بیماری خاموش می گویند که اثرات زیانباری بر سلامت فرد از جمله قلب، کلیه، مغز، سکته های قلبی و عروقی وارد می کند، خاطرنشان کرد: در صورت شناسایی زودهنگام این بیماری ضمن پیشگیری از بروز عوارض، از مرگ و میر زودرس نیز جلوگیری می شود.
 
دکتر محمدرضا دارابی با اشاره به اینکه در حال حاضر از جمعیت ۵ میلیون نفری استان خراسان رضوی، دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بالای ۳۰ سال هستند، تصریح کرد: براساس غربالگری های انجام شده در سال های گذشته، ۱۸۱ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال استان خراسان رضوی مبتلا به فشار خون بالا بودند که از بیماری خود اطلاعی نداشتند.
 
دکتر دارابی، هدف از اجرای بسیج ملی فشار خون را افزایش آگاهی مردم نسبت به خطرات فشار خون بالا عنوان کرد و یادآور شد: مردم باید به فشار خون بالا به عنوان یک عامل تهدیدکننده سلامتی، توجه داشته باشند. 
 
وی تصریح کرد: همکاری سازمان ها و دیگر نهادها نقش موثری در تحقق اهداف در حوزه سلامت دارد و امیدواریم با همکاری تمامی سازمان ها بتوانیم در این زمینه موفق عمل نمود.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون نیز، اظهار کرد: براساس بررسی های انجام شده ۴۵ درصد افرادی که فشار خون بالا دارند از بیماری خود بی اطلاعند و هیچ اقدامی در جهت کنترل و درمان بیماری خود انجام نداده و متاسفانه پس از مدتی با عوارضی مانند سکته های قلبی و مغزی و عارضه های قلبی و کلیوی، به پزشک مراجعه می کنند.
 
دکتر مهدی قلیان اول خاطرنشان کرد: این در حالی است که ۵۰ درصد افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند نیز، دارو مصرف نکرده و تحت درمان مناسبی قرار ندارند و لذا فشار خون آنها تحت کنترل نیست.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به آغاز بسیج همگانی کنترل فشار خون در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این غربالگری در افراد۳۰ سال به بالای جامعه انجام شده و بر این اساس، افرادی که از مشکل فشار خون خود مطلع نیستند، شناسایی شده و درمان مناسبی دریافت خواهند کرد.
 
وی با تاکید بر ضرورت همکاری سایر بخش های توسعه، سازمان ها و ادارات استان اظهار داشت: این بسیج همگانی با همکاری و مشارکت تمامی معاونت های دانشگاه اجرا می شود و تمام جمعیت هدف در روستاها و شهرهای تحت پوشش مورد غربالگری قرار می گیرند./140/205
  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190477
کلمات کلیدی