• 98/06/31 - 13:00
  • 29
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد:

بررسی میزان اثر بخشی چهار داروی جدید در انتظار مجوز تولید


رییس آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد : در یکسال گذشته، سنجش میزان اثر بخشی چهار داروی جدید در انتظار تولید در کشورمان در مقایسه با مشابه خارجی، توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  انجام شده است.
به گزارش وبدا، دکتر غلامرضا کمیلی، رییس آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: از یکسال قبل، مطالعات هم ارزی زیستی (بیواکوالانسی) در خصوص داروهای در انتظار مجوز تولید، در آزمایشگاه جامع تحقیقات این دانشگاه که یکی از آزمایشگاه های دارای دستگاه های پیشرفته در کشور است، با همکاری بخش خصوصی (زیر نظر پزشک و متخصص فارماکولوژی) آغاز شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون 4 قلم دارو به طور مجزا مورد بررسی قرار گرفته است ادامه داد: بیش از 80 درصد از آزمایشات مرتبط با این 4 دارو به اتمام رسیده و نتایج به زودی به سازمان غذا و دارو ارائه خواهد شد.
وی افزود: بیش از 12 داروی دیگر، مرحله اول آزمایشات را با موفقیت طی کرده و مجوزهای لازم را دریافت نموده اند و در نوبت انجام آزمایشات مرحله دوم می باشند. 
دکتر کمیلی تصریح کرد:  این داروها در مرحله اول که مرحله آزمایشات برون تن(In-Vitro)  نامیده می شود پس از بررسی فرمولاسیون و میزان ماده موثره موجود بر اساس استانداردهای تعریف شده جهانی مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت عدول از استانداردها در همین مرحله اول از مطالعه خارج می شود.
وی اضافه کرد: دارویی که در مرحله اول حائز استانداردها بود، پس از دریافت مجوزهای قانونی لازم، وارد مرحله دوم که مرحله درون تن(In-Vivo)  نامیده می شود، می گردد.
وی ادامه داد: در این مرحله با تجویز داروی ایرانی و نمونه استاندارد خارجی به داوطلبین سالم در شرایط استاندارد، روند جذب ماده موثره در پلاسمای خون، در دو داروی ایرانی و خارجی سنجیده شده و مطابق با ضوابط بین المللی مورد مقایسه قرار می گیرند و نهایتا" میزان اثر بخشی دو دارو در مقایسه با هم سنجیده می شود.
رییس آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: این آزمایشات زمان بر بوده و مرحله اول مطالعه یک تا دو ماه و مرحله دوم چند ماه طول می کشد.
وی تاکید کرد: هر داروئی که هم اکنون در داروخانه های کشور در حال توزیع است، تمام این مراحل را سپری کرده و پس از کسب استانداردهای لازم وارد چرخه تولید و توزیع شده است. بنابراین ترویج این موضوع که برخی داروهای داخلی فاقد اثر بخشی لازم برای درمان است، ناشی از کار دقیق علمی نیست و الزاما" تصورات فردی محسوب می شود.302/119

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 195234
کلمات کلیدی