• 98/02/29 - 14:46
  • 76
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد:

فشار خون بالا، علت 70 درصد بیماری های کلیوی در استان سیستان و بلوچستان

 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در استان سیستان و بلوچستان 790 بیمار کلیوی در هفته ای 3 نوبت تحت پوشش خدمات دیالیز قرار می گیرند که 70 درصد آنان دارای بیماری زمینه ای پرفشاری خون بوده اند. 
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدمهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در نشست نمایندگان سازمان ها و نهادهای استان درخصوص کمپین اطلاع رسانی فشار خون اظهار داشت: در دنیا 65 درصد علت عمده مرگ و میرها به دلیل بیماری های غیر واگیر است که یکی از مهمترین بیماریهای غیر واگیر فشار خون است. 
 
وی با اشاره به اینکه سالانه بیش از 10 میلیون نفر در دنیا به علت فشار خون بالا جان خود را از دست می دهند، افزود: در ایران این رقم سالانه بالغ بر 100 هزار نفر است در حالی که در استان سیستان و بلوچستان در سال 97 حدود 700 نفر بر اثر فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند. 
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به آغاز کمپین بسیج اطلاع رسانی فشار خون خاطرنشان کرد: لازمه اجرای این طرح بزرگ عزم ملی با مشارکت همه سازمان ها و نهادها، علما، ائمه جمعه و روحانیون است تا با مشارکت همگانی تمامی افراد بالای 30 سال  که دارای بیماری فشار خون هستند را شناسایی و افرادی که از بیماری خود اطلاع دارند، با اقدامات درمانی فشار خون آنان را کنترل کنیم.  
 
دکتر طباطبایی تصریح کرد: میزان بروز فشار خون و همچنین موارد مبتلا و شناسایی شده در مناطق جنوب استان نسبت به شمال استان سیستان و بلوچستان بالاتر است و لازم است برنامه های مراقبتی، پیشگیری و آموزشی با تمرکز بیشتری در این مناطق اجرا شود.   
 
گفتنی است، بسیج ملی  کنترل فشار خون با هدف اطلاع رسانی به جامعه از 27 اردیبهشت ماه در کشور آغاز و از  15 خردادماه طرح غربالگری فشار خون ویژه افراد بالای30 سال همزمان در سراسر کشور و در پایگاه های سلامت، مراکز خدمات جامع سلامت، بیمارستان ها، داروخانه ها و پایگاه های سیار آغاز خواهد شد.302/119
  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190589
کلمات کلیدی