• 98/02/28 - 08:41
  • 12
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد:

مرگ و میر سالانه بیماری پرفشاری خون و عوارض آن در کشور ما، 6 برابر تلفات جاده ای است

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: سالانه 100 هزار نفر از جمعیت کشور به دلیل پرفشاری خون جان خود را از دست می دهند که این رقم بیش از  6 برابر آمار سالیانه کشته شدگان بر اثر حوادث جاده ای است.
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدمحمد هاشمی شهری، رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در نشست خبری با موضوع "بسیج ملی کنترل فشار خون" اظهار داشت: با وجود عوارض جدی این بیماری بر سلامت افراد، حدود 40 درصد از کسانی که به درجاتی از بیماری پرفشاری خون مبتلا هستند از بیماری خود مطلع نیستند و در واقع مهمترین علامت این بیماری، بی علامتی است.
 
وی ادامه داد: این در حالی است که در صورت اطلاع مبتلایان از بیماری می توان با دستورالعمل های غذایی، ورزشی و یا دارویی عوارض این بیماری را کاهش داد.
 
به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، متاسفانه از 60 درصد افراد که از بیماری خود مطلع هستند نیز، تنها 19 درصد برای درمان اقدام می کنند و با دارو بیماری خود را کنترل می کنند.
 
دکتر هاشمی شهری با بیان اینکه از سال 1990 تا 2016 شیوع پرفشاری خون در کشور 3 برابر شده است، افزود: متاسفانه مصرف زیاد نمک در غذاها و استفاده از غذاهای پرنمک، کاهش مصرف میوه و سبزی، فعالیت بدنی ناکافی، استرس و عدم رعایت اصول بهداشت روان، مصرف دخانیات و در نهایت مسائل ارثی از جمله عوامل خطر ابتلا به این بیماری هستند، گفت: به جز زمینه ژنتیکی، سایر عوامل خطر این بیماری کاملا رفتاری هستند و با آموزش و فعالیت های ارتقایی می توان امیدوار بود تا میزان سواد سلامت مردم و مشارکت عمومی در این رفتارهای  محافظتی افزایش پیدا کند.
 
وی تصریح کرد: بررسی به موقع، کنترل بیماری از طریق مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشکان و رعایت رژیم غذایی مناسب می تواند از آسیب های ناشی از آن، جلوگیری کند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به تمامی افراد بالای 30 سال هشدار داد: ابتلا به فشار خون و عدم کنترل به موقع آن، می تواند باعث نارسایی کلیه، آسیب به چشم و در شرایط حاد سکته های قلبی و مغزی شود.
 
دکتر هاشمی شهری با اشاره به اینکه اجرای پویش ملی "کنترل فشار خون" و سایر اقدامات پیشگیرانه ای که به صورت همگانی در وزارت بهداشت صورت می گیرد، مصداق واقعی حرکت به سمت "عدالت در سلامت" است، گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون در دو مرحله اجرا می شود که مرحله اول شامل آموزش و اطلاع رسانی است که از 27 اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا پایان برنامه ادامه خواهد داشت و مرحله دوم، غربالگری است که از 17 خرداد ماه آغاز و تا 15 تیر ادامه می یابد.
 
وی تاکید کرد: در اجرای این برنامه تمامی افراد دارای بیش از 30 سال سن، بیماران کلیوی در هر سنی، خانم های باردار برای بررسی وضعیت خود از لحاظ فشار خون به مکان های اجرای برنامه غربالگری و مراقبت شامل مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های بهداشتی، خانه های بهداشت، بیمارستان ها و ایستگاه های مستقر در سطح شهر، مراجعه کنند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اضافه کرد: در شهرهای زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شامل میرجاوه، خاش، سراوان و زاهدان حدود 405 هزار نفر بالای 30 سال سن دارند که حدود 20 درصد این جمعیت به فشار خون بالا دچارند.
 
وی گفت: تاکنون تنها 22 هزار نفر از مجموع افراد دچار پرفشاری خون در شهرهای زیر مجموعه دانشگاه شناسایی شده اند.
 
دکتر هاشمی شهری افزود: تمام تلاش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان پس از آگاه سازی عمومی در خصوص عوارض بیماری و ترغیب مردم به بررسی سلامت خود، ارتقای سواد سلامت در راستای کاهش مصرف نمک در منازل، رستوران ها و مراکز تولید مواد غذایی است.
 
وی تصریح کرد: این کمپین، تمرینی برای توسعه همکاری های مشترک میان نظام بهداشت و درمان و جامعه مطبوعاتی است تا یکبار دیگر و در کنار یکدیگر برای ارتقای مشارکت همگانی در برنامه های نظام سلامت تلاش کنیم.
 
گفتنی است، رییس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در یک کنفرانس مطبوعاتی در خصوص بسیج ملی کنترل فشار خون شرکت کردند. در این نشست مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران و رسانه های استان سیستان و بلوچستان برگزار شد، هر یک از مسئولین دانشگاه ضمن بیان برنامه ها و اقدامات این کمپین به سوالات خبرنگاران نیز پاسخ دادند. 302/119
  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190460
کلمات کلیدی