• 98/02/24 - 15:07
  • 49
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد:

مشارکت علما و سران طوایف شهرستان خاش در پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه علما و طوایف شهرستان خاش در اقدامی مشترک به کمپین "نه به تولد نوزاد تالاسمی" پیوستند، گفت: سالانه 96 میلیارد تومان برای ارائه خدمات درمانی به بیماران تالاسمی سیستان و بلوچستان هزینه می شود.

به گزارش وبدا، دکتر قاسم میری علی آباد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در همایش بزرگ پیشگیری از تولد بیماران تالاسمی در خاش با اشاره به وجود 3200 بیمار تالاسمی در سیستان و بلوچستان افزود: سالانه 140 بیمار تالاسمی از نوع شدید یا ماژور در استان متولد می شوند که متاسفانه بیش از نیمی از موارد با آگاهی والدین ناقل بیماری به دنیا می آیند.

وی اظهار داشت: در نقطه ای از استان 90 زوج ناقل بیماری زندگی می کنند که هر زوج دارای 3 و 4 فرزند تالاسمی ماژور هستند و  علیرغم اجرای برنامه های آگاه سازی و پیشگیرانه به تذکرات بهداشتی توجه نمی کنند.

وی با بیان اینکه مجموع هزینه های چند ده میلیاردی که برای ارائه خدمات به این بیماران از بودجه عمومی کشور صرف می شود می توانست در حیطه ارتقای کیفی درمان و افزایش دسترسی مردم مناطق کمتر توسعه یافته به زیرساخت های نظام سلامت استفاده شود گفت: متاسفانه با وجود آزمایشگاه های ژنتیک و تشخیص قبل از تولد، برخی زوجین ناقل تالاسمی حاضر به انجام آزمایش ها نیستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  با اشاره به رنج مادام العمر درمان نگهدارنده بیماران تالاسمی ماژور، ادامه داد: کودک مبتلا به تالاسمی ماژور مجبور است تا از سال های اول تولد هر 3 تا 4 هفته، ساعت ها در بیمارستان بستری شود تا با تزریق خون منظم، خون سازی غیر موثر  مغز استخوان ها متوقف شود و از ایجاد تغییرات چهره و استخوانی و اختلال رشد جلوگیری شود .

دکترمیری ادامه داد: 65 درصد از خون های اهدایی در سیستان و بلوچستان به مصرف بیماران تالاسمی می رسد.

وی افزود: آزمایش های ژنتیک تالاسمی در کشور رایگان انجام می شود و انتظار داریم همه افراد و خانوارها برای کاهش هزینه ها و بیماری ها از فرصت های داده شده بهره ببرند.

دکتر قاسم میری علی آباد، همگامی علما و سران طوایف را با نظام سلامت در راستای کمک به خانواده های ناقل ژن تالاسمی در  تولد نوزادانی سالم با انجام آزمایش های ژنتیک پیش از بارداری، بسیار ارزشمند دانست و از تلاش های شبکه بهداشت و درمان خاش قدردانی کرد.

دکتر رضا کرد، رییس شبکه بهداشت و درمان خاش نیز گفت: به غیر از هزینه هایی که خانواده ها برای خرید داروها و ایاب و ذهاب دارند و دولت هم منهای هزینه های پرسنل و آزمایش ها، وسائل مصرفی، اکو، ام آر آی و ویزیت تخصصی انجام می دهد و در سال افزون بر 40 میلیارد ریال فقط برای هزینه خون و لوازم یکبار مصرف بیماران تالاسمی خاش پرداخت می کنیم.

وی در ادامه به امامان جمعه، عاقدین محلی، محضرداران و نیز خانواده ها توصیه کرد: درخصوص عواقب ازدواج های فامیلی و آسیب های آن و پیشگیری از تولد نوزادان مبتلا به تالاسمی روشنگری کنند تا برنامه های آگاه سازی با هدف جلوگیری از وارد شدن هزینه به خانواده ها و دولت ناشی از تولد فرزندان مبتلا به تالاسمی در جامعه شکل گیرند.

امامان جمعه شیعه و سنی، فرماندار، شماری از نخبگان، معتمدان و شاعران خاش نیز بر اهمیت اجرای برنامه های آگاه سازی و توجه به توصیه های بهداشتی برای کاهش آمار بیماران تالاسمی تاکید کردند.302/119

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190378
کلمات کلیدی