• 98/03/01 - 12:23
  • 68
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد خبر داد:

مشارکت نانوایان یزدی در بسیج ملی کنترل فشار خون


به همت واحدسلامت محیط و اتحادیه صنف نانوا یزد، اولین دوره آموزشی بهداشت عمومی، بهداشت کار و بسیج ملی کنترل فشارخون با کنترل میزان مصرف نمک نان برگزار شد .

به گزارش وبدا، سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد در این کارگاه آموزشی از اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون و نقش موثر نانوایان در کاهش میزان نمک نان مصرفی به عنوان قوت غالب و کنترل بیماری پرفشاری خون خبر داد.

دکتر سیدعلی اکبر موسوی ندوشن افزود: طبق برنامه زمان بندی شده قرار است تعداد 751 نفر نانوا طی 5 دوره آموزش های لازم را دریافت و در این طرح مشارکت کنند.

دکتر موسوی با بیان اینکه 40 درصد از مردم از وضعیت فشار خون خود، آگاهی ندارند، تصریح کرد: با همکاری مردم در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون از تاریخ 27 اردیبهشت ماه تا 15 تیر 98 انتظار می رود در این بازه زمانی با تلاش تیم های ثابت و 25 تیم سیار در شهرستان یزد، فشار خون 50 درصد از افراد گروه هدف (افراد 30 سال به بالا) سنجش و در سامانه مربوطه ثبت شود.

وی، ریسک فاکتورهایی نظیر چاقی، استرس، کم تحرکی، دیابت و  پرفشاری خون را مهم ارزیابی کرد و به نانوایان تاکید کرد: براساس آمار و نتایج نمونه برداری از انواع نان و اینکه حدود 60 درصد از نمونه ها دارای نمک بیش از حد مجاز هستند، به مصرف مجاز نمک در نان و سلامت خانواده خود و دیگران چاره اندیشی کنند .

وي در ادامه افزود: موفقیت در طرح ملی کنترل فشار خون، مشارکت همه جانبه مردم و مسئولین را می طلبد تا هرکس به سهم خود، از شیوع بیماری پرفشار خون جلوگیری کند.

فرماندار شهرستان یزد هم در این مراسم، ضمن قدردانی از سخت کوشی قشر نانوایان یزدی به ویژه آنهایی که با تحمل زحمات مضاعف و تدبر بیشتر، به فکر سالم بودن قوت غالب مردم هستند، افزود: بر این باورم که صنف نانوا می تواند نقش بسیار موثری در سلامت جامعه ایفا کند.

 گفتنی است در این کارگاه، سیدمحمد رستگاری فرماندار استان یزد، مهدی حاجی حیدری معاون برنامه ریزی فرماندار، جلال پیروزی فر رییس اتحادیه صنف نانوایان، دکتر جعفری مدیرگروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان و تعدای از نانوایان حضور داشتند./143/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190746
کلمات کلیدی