• 98/04/28 - 11:35
  • 94
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
با حضور مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت خطر بلایا؛

کارگاه کشوری بازبینی برنامه ملی پاسخ نظام سلامت در بلایا و فوریت ها در شیراز برگزار شد

با حضور مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت خطر بلایا؛

 کارگاه کشوری بازبینی برنامه ملی پاسخ نظام سلامت در بلایا و فوریت ها در شیراز برگزار شد/ کشور ما یکی از ۱۰ کشور بلاخیز جهان است/ در سال ۱۳۹۷، ۲۹ نوع مخاطره در کشور به وقوع پیوسته است/ برنامه ملی پاسخ نظام سلامت در بلایا و فوریت ها (EOP ) یک نقطه عطف در نظام سلامت است و به همین دلیل باید پویا، زنده و به روز باشد

کارگاه کشوری بازبینی برنامه ملی پاسخ نظام سلامت در بلایا و فوریت ها، با حضور مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت خطر بلایا، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

به گزارش وبدا، دکتر محمداسماعیل مطلق ضمن تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی شیراز به دلیل میزبانی کارگاه کشوری بازبینی برنامه ملی پاسخ نظام سلامت در بلایا و فوریت ها (EOP) گفت: کشور ما یکی از ۱۰ کشور بلاخیز جهان است و در سال ۱۳۹۷، ۲۹ نوع مخاطره در کشور به وقوع پیوسته است.

 
مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت خطر بلایا افزود: تعداد مخاطره ثبت شده و اقدام شده در همان سال، نزدیک به ۱۶ هزار مخاطره بوده است که در هر شبانه روز بالغ بر ۴۰ مخاطره می شود.

به گفته وی همین دلایل باعث می شود برنامه (EOP) به عنوان یک نقطه عطف در نظام سلامت مطرح شود و به همین دلیل باید پویا، زنده و به روز باشد.

دکتر مطلق تاکید کرد: با توجه به شرایط پیشگفت همه دانشگاه ها، باید با توجه به شرایط خود برای مخاطرات مرتبط، برنامه مدون در تمامی سطوح درون بخشی و برون بخشی داشته باشند، این برنامه به عنوان یک برنامه منحصر به فرد در کشور و منطقه مطرح بوده و در صورت بازبینی نهایی، علاوه بر افتخاری برای وزارت بهداشت، به عنوان الگویی پیشرو در سایر سازمان ها و منطقه قابل استفاده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این کارگاه گفت: استان فارس با جمعیتی بالغ بر چهار میلیون و چهارصد هزار نفر، یکی از بزرگترین استان های کشور است و همین گستردگی جغرافیایی، باعث بروز انواع مخاطرات در استان می شود.

دکترعبدالرسول همتی افزود: با توجه به گستردگی خدمات در حوزه بهداشت، این بخش نقش چشمگیری در برنامه پاسخ نظام سلامت در بلایا و فوریت ها دارد و زمان حضور این حوزه نسبت به سایر حوزه ها طولانی مدت تر است.

همچنین مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان اینکه ارتقای آمادگی برای پاسخ مناسب و موثر به بلایا و فوریت ها، یکی از موضوعات چالش برانگیز در نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران است و برنامه پنجم توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و اهداف کلان نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران نیز مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: این برنامه در مدیریت عملیات پاسخ تمامی مخاطرات طبیعی و انسان ساخت کشور کاربرد دارد.

به گفته دکتر محمدجواد مرادیان، برنامه عملیات پاسخ، Emergency Operation Plan (EOP)، نقش ‌ها و مسوولیت ‌های سازمان ‌ها و افراد و نحوه ارتباط آنها را با هم مشخص می ‌کند، همچنین اقداماتی را که باید به صورت هماهنگ انجام شود و منابع در دسترس برای انجام این اقدامات را نیز در فاز پاسخ تعیین می‌ کند.

دکتر بهناز رستگار، معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این کارگاه، با بیان مطالبی در خصوص تغییرات کارکردهای مدیریتی، تاکید کرد: برنامه EOP از معدود برنامه های نظام سلامت است که تمام حوزه ها اعم از بهداشت، پیش بیمارستانی و بیمارستانی در آن فعالیت دارند و این برنامه از افتخارات نظام سلامت به حساب می آید.
 
در ادامه کارگاه کشوری، شرکت کنندگان در ۱۰ گروه به کار گروهی در راستای بازبینی و تدوین کارکردهای اختصاصی پرداختند و پس از ارایه و نقد و بررسی، نتایج کار گروهی در نشستی با حضور نمایندگان دفاتر و مراکز تخصصی وزارت بهداشت به تصویب نهایی می رسد.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 193127
کلمات کلیدی