• 98/03/12 - 14:44
  • 32
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل خبر داد:

کنترل فشار خون بیش از 5 هزار بابلی در طرح سی شب سی مسجد

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل از کنترل فشار خون بیش از پنج هزار بابلی در طرح سی شب سی مسجد دانشگاه علوم پزشکی بابل خبر داد.
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدفرزاد جلالی با اعلام این خبر، افزود: در دهمین سال اجرای طرح سی شب سی مسجد دانشگاه علوم پزشکی بابل که منجر به حضور پزشکان فوق تخصص، متخصص، دندانپزشک، پزشک عمومی، پرستار و ماما در روستاها در ماه مبارک رمضان شده است، فشار خون بیش از پنج هزار نفر مورد سنجش و مشاوره های لازم توسط کارشناسان قرار گرفت.
 
وی با بیان اینکه یکی از اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمت به محرومان جامعه است، گفت: دانشگاه علوم پزشکی بابل طرح سی شب سی مسجد را در سال ۱۳۸۹ راه اندازی کرده و به این صورت است که در شب های ماه مبارک رمضان، گروه های پزشکی فوق تخصص، متخصص و پزشکان عمومی به صورت کاملا داوطلبانه همراه با ویزیت رایگان و آموزش مطالب بهداشتی و درمانی در مساجد شهرستان بابل به ویژه مناطق محروم مستقر شده و خدمت ارائه می هند.
 
دکتر جلالی افزود: در طرح سی شب سی مسجد که با همکاری بسیج جامعه پزشکی و با حضور بیش از ۲۰۰ پزشک فوق تخصص، متخصص، پزشک عمومی، دندانپزشک، پرستار و ماما، سخنران ( آموزش سلامت و پیشگیری)، در حال انجام است، خدمات دندانپزشکی، ترویج زایمان طبیعی، فرزندآوری، آزمایش فشار خون و قند خون، ویزیت مامایی ارائه می شود.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به بسیج ملی کنترل فشارخون، عنوان کرد: بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری تا ۱۵ تیرماه، با هدف ایجاد حساسیت موضوعی در آحاد جامعه (مردم و سیاستگزاران)، افزایش آگاهی و سواد سلامت جامعه در زمینه فشار خون بالا آغاز شده است و اندازه گیری فشار خون افراد بالای ۳۰ سال و همچنین زنان باردار و بیماران کلیوی، از دیگر اهداف این طرح است.
 
وی با اشاره به اینکه هدف این طرح، اندازه‌ گیری فشارخون ۵٠ درصد از افراد بالای ٣٠ سال کشور است، بیان کرد: در این طرح باید فشارخون بیش از 150 هزار نفر در شهرستان بابل را اندازه ‌گیری کنیم و پیش بینی می شود، از این تعداد، حدود 45 هزار نفر با فشار خون بالا شناسایی شوند. تاکنون حدود پنجاه هزار نفر از جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل مورد سنجش فشارخون قرار گرفته اند و تا پایان طرح بیش از 100 هزار نفر دیگر نیز پایش خواهند شد.
 
دکتر جلالی با اشاره به اینکه بیمارستان ‌های خصوصی و دولتی، درمانگاه‌ ها، مراکز بهداشتی و پایگاه ‌های موقت در سطح شهر در بازه زمانی ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر به صورت رایگان سنجش فشار خون را انجام می ‌دهند، تصریح کرد: در این طرح علاوه بر اینکه فشار خون افراد ثبت می‌ شود، اطلاعات لازم در راستای تغذیه سالم و پیشگیری از بیماری ها نیز به آنها ارائه می شود.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل همچنین با اشاره به استقبال پرستاران بابلی برای حضور در بسیج ملی فشارخون بالا ، خاطرنشان کرد: ۴۰۰ پرستار و گروه های وابسته و دانشجویان از دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد اسلامی در 1300 شیفت در مراکز آموزشی و‌درمانی، بیمارستان های خصوصی، درمانگاه های شبانه روزی و ایستگاه های تعیین شده در این طرح ملی مشارکت دارند.302/108
  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 191213
کلمات کلیدی