• 99/02/31 - 12:43
  • 485
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران به مناسبت روز جهانی اهدای عضو:

۲۵ هزار نفر در لیست اهدای عضو قرار دارند

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد: اهدای عضو یک وظیفه حاکمیتی نیست بلکه یک وظیفه انسانی به شمار می رود.

 دکتر کوهپایه زاده,

به گزارش وبدا، دکترجلیل کوهپایه زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن گرامی داشت روز جهانی اهدای عضو عنوان کرد: سی و یکم اردیبهشت به عنوان روز اهدای  عضو در تقویم، یادآور فتوای روشنگرانه حضرت امام خمینی(س)، در خصوص پیوند اعضا است که در قامت قانونی به ثمر رسید و یکی از دستاوردهای خوب، نجات بخش و ارزشمند برای بشر است.

دکتر کوهپایه زاده اظهار داشت: موضوع اهدای عضو در کشور ما فرهنگ سازی شده است اما هنوز نیازمند ترویج بیشتر است.

وی با اشاره به این نکته که عمل اهدای عضو می تواند حیات بخش باشد ، افزود: ۲۵ هزار نفر در لیست اهدای عضو قرار دارند که متاسفانه به خاطر کمبود عضو اهدایی، ۷ تا ۱۰ نفر در هر ۲۴ ساعت فوت می کنند، ولی با تلاش همکاران بخش پیوند، نسبت اهدای عضو در دانشگاه علوم پزشکی ایران به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.

دکتر کوهپایه زاده تصریح کرد: اهدا‌ی عضو فقط به کلام نیست بلکه باید فرهنگ سازی شود، هر چند که از دست دادن عزیزان از نظر عاطفی و روانی برای اطرافیان سخت است ولی باید اشاره کرد که در هر سال تعداد زیادی از بیماران نیازمند به پیوند عضو که در لیست انتظارند، فوت می کنند و این در حالی است که اعضای سالم افراد دچار مرگ، زیر خاک مدفون می شوند ، لذا نجات جان بیماران نیازمند ترویج فرهنگ اهدای عضو است.

وی خاطرنشان‌کرد: اهدای عضو یک وظیفه حاکمیتی نیست بلکه یک وظیفه انسانی محسوب می شود؛ در واقع همه ما می توانیم با این کار خیر و پر ثواب بعد از حیات به بهتر زیستن افراد کمک نماییم.

 دکتر کوهپایه زاده اعلام کرد: به همت اساتید بخش پیوند دانشگاه علوم پزشکی ایران یک کتاب رفرنس کشوری در خصوص اهدای عضو به چاپ رسیده است، همچنین ICU بخش پیوند دانشگاه آماده بهره برداری می باشد که می تواند به بهبود و تسریع فرآیند خدمت کمک نماید.

وی تصریح کرد: در دنیا از هر یک میلیون نفر، ۲۰ نفر اعضای خود را اهدا می‌نمایند، متأسفانه این آمار در کشورما پایین و ۱۴ نفر در هر یک میلیون نفر است؛ البته باید توجه کرد در دانشگاه علوم پزشکی ایران و به همت همکاران واحد پیوند این نسبت به حدود ۲۵ نفر رسیده که از میانگین بین المللی بالاتر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد : اهدای عضو ، ره آورد سلامتی برای مردم  به همراه دارد در نتیجه باید در توسعه این امر انسان دوستانه تلاش بیشتری شود.

وی بیان داشت: باید سعی نماییم از خودمان شروع کنیم و فرهنگ اهدای عضو را در بین نزدیکان خود ترویج دهیم تا این سنت حسنه در جامعه ارزشمند ایران که مبتنی بر اخلاق ، نظام ارزشی و اسلامی هست هم رواج یابد.

دکتر کوهپایه زاده ذکر کرد: 61 ارگان عضو فوت شده می تواند نجات بخش باشد. به عبارتی دیگر در صورت وجود شرایط مناسب 61 ارگان ، نسوج، تاندون و بافت فرد فوت شده که صرفاً هم مرگ مغزی نیست می تواند اهدا شود.

به گفته دکتر کوهپایه زاده، حتی اگر فردی ارگان مناسب برای اهدا‌ ندارد، می تواند نسوج خود را اهدا نماید که بسیار ارزشمند است و مسئله اهدا همواره باید مورد نظر باشد چرا که در سلامت افراد نقش مهمی را ایفا می کند.302/106

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 208463
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *