• 98/04/03 - 15:20
  • 72
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شهركرد خبر داد:

تشكيل جلسه گزارش دهي بسيج ملي كنترل فشار خون با حضور دستگاه هاي درون بخشي و برون بخشي


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شهركرد و ریيس مركز بهداشت استان چهارمحال و بختياري از تشكيل جلسه گزارش دهي بسيج ملي كنترل فشار خون با حضور روسا، مديران و نمايندگان دستگاه هاي درون بخشي و برون بخشي خبر داد.

به گزارش وبدا، سيد راشد جزايري با بیان این مطلب افزود: جلسه گزارش دهي روسا، دبيران كميته ها و ناظرين استاني بسيج ملي كنترل فشار خون بالا با حضور مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري های معاونت بهداشتي، همه دبيران و ناظرين در سالن جلسات معاونت بهداشتي برگزار شد.

وي در ادامه با اشاره به روند پيشرفت برنامه و همكاري سازمان هاي بين بخشي مانند تامين اجتماعي، هلال احمر و تقدير از همكاري هاي صورت گرفته، بر تلاش و عزم جدي و همگي در پيشبرد برنامه در پانزده روز باقي مانده تاكيد کرد.

به گفته وي، در ادامه اين جلسه، ناظران استاني هر شهرستان به تشریح فعاليت هاي انجام شده پرداختند.

جزايري، تعداد افراد پوشش داده شده تا تاريخ يكم تيرماه جاري را 47 هزار و 475 نفر اعلام كرد و افزود: از اين تعداد، 488 نفر بيمار جديد مبتلا به فشار خون شناسايي شده است.

ریيس مركز بهداشت چهارمحال و بختياري گفت: در شهرستان اردل نيز تاكنون تعداد 19 هزار و 455 نفر مورد غربالگري فشار خون قرار گرفته اند كه از اين تعداد، 119 نفر بيمار جديد شناسايي شده است.

وي با بيان اينكه در مراكزي همچون ده كهنه و ليرابي پوشش صد در صدی داشته ايم و در بعضي مراكز همچون دشتك و شهر اردل شاخص پوشش دهي پائين بوده است، اظهار داشت: برنامه ريزي لازم براي پوشش دهي حداكثري در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه در شهرستان بروجن تعداد 36 هزار و 182 نفر پوشش داده شده و 213 بيمار فشار خون بالا شناسايي شده است، افزود:در شهرستان بن، تاكنون تعداد 11هزار و 86 نفر پوشش داده شده اند و 213 بيمار جديد مبتلا به فشار خون بالا شناسايي شده است.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اعلام اینکه در خانه بهداشت تومانك و شيخ شبان پوشش صد در صدي داشته ايم و در شهر وردنجان درصد پيشرفت 55 درصد بوده است، افزود:در شهرستان كوهرنگ تاكنون 13 هزار و 185 نفر پوشش داده شده اند و 213 بيمار جديد شناسايي شده است.

جزايري اظهار داشت: مركز صمصامي، مركز سلامت مورز، چمن گلي و پايگاه هاي ثابت در اين مناطق و مركز عشايري چپت، بازديدها و پايش انجام شده است.

وي، تعداد افراد تحت پوشش برنامه غربالگري در شهرستان كيار را تاكنون 18 هزار و 419 نفر اعلام كرد و افزود: 241 بيمار جديد نيز در اين شهرستان شناسايي شد و بالاترين ميزان مشاركت در سرتشنيز و دوپلان با مشاركت 98 درصدي و كمترين در شهر ناغان با مشاركت 47 درصدي گزارش شده است.

همچنین به گفته جزایری، در شهرستان لردگان تاكنون تعداد 61 هزار و 438 نفر پرسشنامه هاي مربوطه را تكميل كرده اند و 408 بيمار جديد شناسايي شده است و در شهرستان فارسان تاكنون تعداد 34 هزار و 135 نفر تحت پوشش برنامه قرار گرفته اند و 185 بيمار جديد نيز شناسايي شده است.

ریيس مركز بهداشت چهارمحال و بختياري گفت: از مجموع تعداد 476 هزار و 929 جمعيت هدف در استان تعداد 243 هزار و 521 يعني جمعيتي حدود 51.06 درصد، پرسشنامه را تكميل و 2 هزار و 275 بيمار جديد فشار خون بالا شناسايي شده است.

جزايري اظهار داشت: تاكنون 53 خانه بهداشت كارگري ثبت شده اند و تعداد يك هزار و 437 نفر توسط اين خانه هاي كارگري مورد پوشش برنامه قرار گرفته اند.

به گفته وي، در ادامه دبيران كميته هاي مشاركت اجتماعي، درمان، ثبت و شناسایي، پايش، ارزشيابي و اطلاع رساني به تشريح اقدامات و فعاليت هاي انجام شده پرداختند.

وي با اشاره به مشاركت فعال بيمارستان ها، كلينيك ها، سپاه، تامين اجتماعي، اورژانس و داروخانه ها در اين بسيج ملي افزود: طبق آخرين آمارها تا تاريخ سي ام خردادماه 98، بيمارستان ها با 14 ايستگاه، جمعيت 15هزار و 904 نفري را تحت پوشش قرار داده اند.

به گفته جزايري، بيمارستان وليعصر (عج ) بروجن با سه هزار و 451 نفر و كلينيك لردگان با 90 نفر به ترتيب بيشترين و كمترين پوشش دهي را داشته اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شهركرد، تعداد ايستگاه هاي مستقر در كلينيك هاي تامين اجتماعي را 5 ايستگاه اعلام کرد و افزود: تاكنون يك هزار و 453 نفر در اين كلينيك ها تحت غربالگري قرار گرفته اند.

وي، تعداد ايستگاه هاي كلينيك هاي سپاه و هلال احمر را به ترتيب 5 و 3 ايستگاه و تعداد افراد تحت پوشش اين ايستگاه ها را به ترتيب 549 و 501 نفر اعلام كرد و گفت: در اين مدت در 6 ايستگاه مستقر در داروخانه ها، 185 نفر تحت پوشش قرار گرفته اند.

در ادامه معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به افزايش همكاري بين بخشي ادارات همچون شهرداري و ارشاد تاكيد کرد و اظهار داشت: 15 روز باقيمانده اين طرح، بسيار مهم و نيازمند تشويق بهتر مردم برای شركت در طرح و عزم جدي تمام همكاران براي كمك به پيشبرد بسيج ملي كنترل فشار خون را مي طلبد.

جزايري گفت: براي تشويق هر چه بيشتر همكاران مجري در اين طرح پيش بيني شده است از تاريخ يكم تيرماه تا پنجم اين ماه، به ايستگاه هاي منتخبي كه تعداد بيشتری آمار ثبتی از نظر كيفي و كمي داشته باشند هدايايي اهدا شود./124/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 192218
کلمات کلیدی