• 98/04/10 - 14:57
  • 69
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان خبر داد:

غربالگری ۸۶ درصد از جامعه هدف جمعیت استان زنجان در طرح ملی بسیج کنترل فشار خون

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با بیان اینکه بیش از ۸۶ درصد از جامعه هدف استان زنجان در طرح ملی بسیج ملی کنترل فشار خون غربالگری شدند اظهار امیدواری کرد که این آمار تا پایان طرح افزایش یابد.

به گزارش وبدا، دکتر پرویز قزلباش در نشست خبری با بیان اینکه هر ساله به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات برنامه‌هایی برگزار می‌شود، اظهار داشت: شعار سازمان جهانی بهداشت روز جهانی بدون دخانیات «اجازه ندهید دخانیات نفس شما را بگیرد» نامیده شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بیان کرد: شایع‌ترین عامل پیشگیری از بیماری و مرگ و میرها پیشگیری از مصرف دخانیات است؛ چراکه دخانیات در همه امور زندگی از محیط زیست گرفته تا بیماری‌ها نقش واضح و ناگواری دارد.

وی با بیان اینکه ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ۴۰ درصد درآمد خانوارهای فقیر و کم‌درآمد صرف سیگار می‌شود، تصریح کرد: سالانه بیش از ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان صرف مشکلات بهداشتی و درمانی ناشی از مصرف دخانیات می‌شود.

دکتر قزلباش، استعمال سیگار را عامل بروز ۹۰ درصد از سرطان‌های ریه عنوان کرد و گفت: این نقش در بروز دیگر سرطان‌ها هم بسیار بارز است و در مصرف قلیان هم وجود دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اعلام اینکه درصد مصرف سیگار در کشور بالاتر از ۲۱ درصد است، تصریح کرد: این آمار در استان زنجان مختصری از آمار کشوری بالاتر است، به همین دلیل  باید ضمن جلب توجه مردم به این مهم، توجه مسئولان هم به این امر مهم جلب شود.

وی با بیان اینکه ساماندهی مواد دخانی از عوامل جلب توجه و بهبود اوضاع است، اظهار داشت: یکی از این عوامل سن دسترسی افراد به مواد دخانی از جمله سیگار است که باید به دنبال راهکار برای آن بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با تاکید بر نقش مثبت آموزه‌های دینی در پیشگیری از استعمال سیگار تصریح کرد: این مهم باید مد نظر خانواده‌ها و مراکز آموزشی قرار گیرد.

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اجرای طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» افزود: فشار خون از بیماری‌های پیشرونده است و از مهمترین مشکلات سلامت مردم محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه بیماری فشار خون در سطح جامعه جهانی رو به افزایش است و پیش‌بینی افزایش ۶۰ درصدی این بیماری برای ۲۰۲۵ هم شده است، اظهارداشت: فشار خون ارتباط نزدیکی با بروز بیماری‌های دیگر از جمله سکته‌ها دارد، ضمن اینکه این بیماری فقط منجر به مرگ نمی‌شود و عوارضی را بر جای می‌گذارد که یکی از آن‌ها ناتوان شدن مبتلایان است که صدمات اقتصادی و اجتماعی خود را دارد.

به گفته دکتر قزلباش، آمار بیماران مبتلا به بیماری فشار خون در ایران ۱۶ میلیون نفر است و نکته جالب این آمار عدم اطلاع ۴۰ درصد از این بیماران از بیماری خود است و در این بین نیمی از بیماران امور درمان خود را پیگیری نمی‌کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان مصرف نمک، چربی و در کل سبک زندگی بیماران مبتلا به پرفشاری خون را مهم برشمرد و افزود: اگر این بیماری با بیماری‌های دیگر ازجمله دیابت همراه شود، به شدت کارایی را کاهش خواهد داد.

وی با بیان اینکه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در دو مرحله اجرا می‌شود، ابراز داشت: بخش اطلاع‌رسانی و اجرای طرح به ترتیب در اسفندماه سال‌گذشته و اواخر اردیبهشت سال‌جاری عملیاتی شد که هدف از آن اطلاع‌رسانی به مردم در مورد لزوم توجه و کنترل این امر بود.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه غربالگری فشار خون از ۱۷ خردادماه آغاز و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد، یادآور شد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون یک پویش ملی با محوریت وزارت بهداشت است ولی اجرای آن منوط به همکاری همگانی است که این مهم در استان محقق شد و مسئولان استان و رسانه‌ها همکاری درخور توجهی را با اجرای طرح انجام دادند.

 دکتر قزلباش اظهار داشت: غربالگری کنترل فشار خون در برخی از شهرها مانند ایجرود، خرم‌دره، سلطانیه، ماهنشان، طارم، ابهر و خدابنده، قبل از پایان مدت زمان پیش‌بینی شده برای آن به صورت ۱۰۰ درصدی پوشش داده شده است.

در ادامه این نشست، دکتر محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز با قدردانی از اصحاب رسانه استان در اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی طرح بسیج ملی کنترل فشارخون به سوالات خبرنگاران در حوزه دخانیات و فشار خون پاسخ داد./120/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 192441
کلمات کلیدی