• 98/05/21 - 15:23
  • 20
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان خبر داد:

گسترش طرح خانه های بهداشت عشایر کوچنده

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان از سرشماری عشایر استان به منظور امکان سنجی برای راه اندازی خانه های بهداشت سیار عشایر کوچنده خبر داد.

 

به گزارش وبدا، به نقل از ایرنا، دکتر طاهره چنگیز گفت: سرشماری عشایر با محوریت شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های عشایری استان، از ۱۲ مرداد شروع شده است و تاپایان ماه جاری ادامه دارد.

 

وی هدف از این سرشماری را تعیین میزان جمعیت عشایر در شهرستان های ییلاقی سمیرم، چادگان، فریدونشهر، دهاقان و شهرضا عنوان کرد و گفت: علاوه بر مشخصات شناسنامه ای و هویتی خانوارها، مختصات جغرافیایی و مسیر حرکت و اقامت عشایر نیز در دستور کار این اقدام است.

 

به گفته وی، تعیین گروه های آسیب پذیر(مادران باردار، سالمندان، کودکان) و بیماران واگیر و غیرواگیر نیازمند مراقبت خاص نیز در همین سرشماری، شناسایی و ثبت می شوند.

 

دکتر چنگیز افزود: با این اقدام محل های تجمع و مسیر کوچ به منظور تعبیه خانه های بهداشت سیار عشایری(در قالب کانکس سیار) در همه شهرستان های عشایری استان مشخص می شوند.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان، حداکثر فاصله زمانی هر محل تجمع عشایری تا خانه های بهداشت را ۳۰ دقیقه عنوان کرد و گفت: با راه اندازی این مراکز، گروه های هدف (واکسیناسیون و مراقبت های گروه های سنی) و سایر خدمات بهداشتی و درمانی تعریف شده مورد رصد و مراقبت بهداشتی قرار خواهند گرفت.

 

وی ادامه داد: طبق ضوابط وزارت بهداشت، اعتبار خاص برای استقرار خانه های بهداشت عشایری تخصیص می یابد و بهورزانی از خود عشایر نیز به این منظور آموزش دیده و بکارگیری می شوند.

 

به گفته چنگیز، شهرستان های فریدن، دهاقان و اصفهان نیز جمعیت کوچ نشین دارند ولی برابر تعریف، ممکن است در شمول تعریف حد نصاب جمعیت عشایری جای نگیرند و کارگران فصلی محسوب می شوند.

 

استان اصفهان دارای ۹ هزار و ۶۰۵ خانوار عشایری است

 

عشایر کوچرو اصفهان که شامل ایل قشقایی و بختیاری می شوند، بیش از ۶ ماه از سال را در شهرستان ییلاقی و کوهستانی غرب، جنوب و جنوب غربی این استان زندگی می کنند.

 

افزون بر چهار هزار و ۷۰۰ خانوار عشایری قشقایی شامل طایفه های دره شوری، عمله، فارسیمدان و شش بلوکی، هر سال به ییلاق و سرحدات سمیرم کوچ می کنند.

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 194014
کلمات کلیدی