• 98/12/10 - 16:15
  • 87
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

تاکید رئیس دانشگاه بر رعایت بهداشت فردی و اجتماعی/هفته جاری پیک اصلی ابتلا به کرونا است

به دنبال اولین مورد مثبت کرونا در استان خراسان جنوبی، رئیس دانشگاه در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی خبری روابط عمومی دانشگاه به تشریح آخرین وضعیت این بیماری در استان و اقدامات دانشگاه در مقابله با کرونا پرداخت.

به دنبال اولین مورد مثبت کرونا در استان خراسان جنوبی، رئیس دانشگاه در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی خبری روابط عمومی دانشگاه به تشریح آخرین وضعیت این بیماری در استان و اقدامات دانشگاه در مقابله با کرونا پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، رئیس دانشگاه با اشاره به روند شیوع کرونا طی ده روز گذشته در کشور گفت: در این مدت حدود 100 بیمار داری علائم تنفسی به بیمارستان های استان مراجعه کردند که خیلی از این بیماران دچار آسم و سی او پی دی (بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی)، آنفلوانزا فصلی و... بوده اند که از نظر شک به کرونا مورد بررسی قرار گرفته اند.
دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی با اعلام اینکه برخی از این بیماران معیارهای آزمایشگاهی و رادیولوژیک مشکوک به کرونا را داشته اند افزود: از این جهت این بیماران بررسی و نمونه آزمایش آنان به تهران ارسال شده است
وی با بیان اینکه تا این لحظه جواب آزمایش 7 نفر مشکوک به کرونا منفی بوده است خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام انسیتوپاستور تهران، امروز جواب آزمایش کرونا ویروس یک بیمار 55 ساله ساکن بیرجند که سابقه مسافرت به تهران داشته است مثبت ذکر شد.
رئیس دانشگاه افزود: باتوجه به علائم تنفسی که در این بیمار مشاهده شده است، این فرد از روز اول ورود به بیمارستان، اقدامات حفاظتی مورد نیاز را دریافت کرده و الان نیز در بخش مراقبت های ویژه بیماران تنفسی بستری و درمان دارویی دریافت می کند.
دکتر دهقانی از آمادگی 500واحد بهداشتی در شهرها و روستاهای استان برای مقابله با کرونا خبر داد و گفت: به اعضای تیم سلامت اعم از پزشکان، پرستاران، مراقبین سلامت، بهورزان و ... دستورالعمل های پیشگیری از کرونا و نحوه مواجهه با بیماران مشکوک ابتلا به ویروس کرونا ارسال شده است.
وی با بیان اینکه بیماران خفیف مشکوک به کرونا نیاز به بستری در بیمارستان ندارند و با استراحت در منزل بهبود می یابند تصریح کرد: بیمارستان های با علائم تنفسی شدیدتر به بیمارستان ها ارجاع می شوند و یا ممکن است خود این بیماران به بیمارستان مراجعه کنند، که در این صورت اقدامات لازم از جهت بررسی کرونا انجام می شود
رئیس دانشگاه با اشاره به جلسات متعدد روزانه با حضور استاندار و سایر مدیران ارشد استان پیرامون راهکارهای مقابله با کرونا گفت: وضعیت استان در این جلسات رصد می شود و تاکنون تصمیمات اجرایی خوبی در این زمینه گرفته شده است.
دکتر دهقانی با بیان اینکه ضدعفونی کردن اماکن پرتردد استان روزانه در حال انجام است و این کار تداوم خواهد داشت گفت: مقرر شده است که مبادی ورودی استان شامل دو فرودگاه بیرجند و طبس، ایستگاه راه آهن طبس، پایانه مسافربری سطح استان با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی، جمعیت هلال احمر استان، بسیج، سپاه، نیروی انتظامی و شهرداری چک شود و مسافرین از نظر علائمی مانند تب و... بررسی شوند، تا از این جهت از نگرانی مردم کاسته شود.
وی با اشاره به تعطیلی دانشگاه ها تا پایان هفته و مدارس تا روز دوشنبه افزود: به دستور استاندار خراسان جنوبی، پرسنل دستگاه های اجرایی(بجز سازمان ها و اداراتی که خدمات شبانه روزی ارائه می دهند) دو ساعت زودتر می توانند به منزل بروند.
دکتر دهقانی هفته جاری را پیک ابتلا به کرونا در کشور عنوان کرد و با تاکید بر رعایت بهداشت فردی و اجتماعی گفت: توصیه می شود مردم عزیز در منازل بمانند و حتی الامکان از خانه خارج نشوند، از سفرهای غیرضروری و حضور در مجامع عمومی نیز پرهیز کنند.

 
  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,بيرجند
  • کد خبر : 200057
کلمات کلیدی