• 98/02/29 - 17:24
  • 31
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

دكتر دهقاني:بالاترين ميزان مصرف نمك كشور در خراسان جنوبي/نمک زنگ خطر فشارخون

چهل و یکمین کارگروه سلامت و امنیت غذایی با محوریت معرفی کمپین ملی کنترل فشارخون برگزار شد

چهل و يكمين كارگروه سلامت و امنيت غذايي با محوريت معرفي كمپين ملي كنترل فشارخون برگزار شد
به گزارش روابط عمومي دانشگاه، رئيس دانشگاه در اين نشست با بيان اينكه كمپين ملي كنترل فشار خون از 27 ارديبهشت ماه لغايت 15 تيرماه با شعار بدانيم و اقدام كنيم به صورت همزمان در سراسر كشور برگزار مي شود گفت: سال ۹۸ اولویت و مهمترین برنامه وزارت بهداشت کنترل فشار خون بالا در نظر گرفته شده است

 دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد:در سال 2017، بالغ بر 10 ميليون نفر در سطح جهان  به علل مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند.
وی با اشاره به روند فزاينده مرگ منتسب به فشارخون بالا در ايران اضافه كرد: در ايران 97هزار نفر در سال 2017 بر اثر بيمارهاي مرتبط به فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند.
وي در ادامه نيز اشاره اي به حقايقي قابل توجه درباره بيماري فشارخون داشت و خاطرنشان كرد: بيماري فشار خون بالا، اصلي‌ترين عامل خطر قابل تغيير براي ناتواني و مرگ و مير زودرس ناشي از بيماري­هاي قلبي، بيماري­هاي مزمن كليه و سكته‌ مغزي در جهان و ايران است.

دبير كارگروه سلامت و امنيت غذايي با اعلام اينكه بر اساس پيمايش ملي در سال 2016، حدود يك سوم جمعيت بزرگسالان ايران از فشار خون بالا رنج مي برند گفت: از ميان حدود 16 ميليون بيمار، فقط 60 درصد آنان از بيماري خود اطلاع دارند و فقط نيمي از بيماران براي كنترل بيماري خود دارو دريافت مي‌كنند و همچنين فشار خون فقط 19 درصد از اين بيماران كنترل مي‌شود.

دكتر دهقاني با اظهار اينكه از سال 1990 الي 2016، شيوع پرفشاري خون در ايران، حدود 3 برابر شده است افزود: با بروزرساني سخت‌گيرانه­ ي راهنماي بالینی انجمن قلب آمریکا در سال 2017 (AHA-2017)، بيش از نيمي از جمعيت ايران (53.7 درصد) دچار پرفشاري خون هستند.

وي با اشاره به درصد شيوع پرفشاري خون در سطح ملي(براساس فشار خون سيستوليك بيشتر از 140 يا دياستوليك بيشتر از 90) گفت: حدود 30% افراد در ايران از فشار خون بالا رنج مي برند كه در زنان حدود بيش از 28 درصد و در مردان بيش از 25 درصد مي باشد.

رئيس دانشگاه با بيان اينكه شيوع فشارخون در خراسان جنوبي پايين تر از كشور است ولي دريافت درمان فشار خون بالا وضعيت مناسبي نسبـت به كشور ندارد، اشاره اي به فوايد درمان فشارخون داشت و گفت: اگر فشارخون را به اندازه 10 mm Hg كاهش دهيم آنگاه خطر سكته قلبي 15% ، نارسايي قلبي 50% ، سكته مغزي 38%، خطر مرگ 10% كاهش مي يابند.

دكتر دهقاني شيوع فشارخون بالا درجمعيت بالاي 30سال استان خراسان جنوبي براساس گزارش سامانه سيب در سال 1397 را حدود 20/7 درصد و كمتر از شيوع كشوري با رقم 21/6 درصد اعلام كرد.

وي در ادامه اشاره اي به درصد شاخص هاي مرتبط با بيماري فشارخون داشت و بیان اینکه مصرف نمک در استان زنگ خطر ما برای فشار خون بالا می باشد گفت: متاسفانه بالاترين ميزان مصرف نمك در كشور مربوط به استان خراسان جنوبي است

رئيس دانشگاه افزود: ميانگين مصرف نمك در كشور 9/54 گرم در روز است كه اين ميزان در خراسان جنوبي 10/79 گرم مي باشد.

دكتر دهقاني با اشاره به اهداف كاربردي كمپين ملي كنترل فشارخون گفت: كاهش وقوع مرگ و حوادث قلبي-عروقي زودرس ناشي از فشار خون بالا و كاهش هزينه هاي منتسب به فشار خون بالا در بخش سلامت از اين اهداف است.

وي تصريح كرد: كاهش 2 ميليون نفر از كساني كه مستعد ابتلا به فشار خون بالا بوده اند تا سال 1404، آگاه شدن 2 ميليون نفر از افراد مبتلا به به فشار خون بالا از شرايط خود تا سال 1400 و كنترل فشارخون 2 ميليون نفر از افراد مبتلا به به فشار خون بالا تا سال 1400 در اين برنامه مدنظر است.

دبير كارگروه سلامت و امنيت غذايي ادامه داد: افزايش نسبت شناسائي و شروع مراقبت و درمان در بيماران مبتلا به پرفشاري خون در كشور و افزايش آگاهي جامعه نسبت به عوامل خطر، پيامدها و اهميت تشخيص زودرس و كنترل فشارخون بالا از اهداف كلي اين برنامه است.

دكتر دهقاني تصريح كرد: اندازه گيري فشارخون افراد 30 سال و بالاتر به ميزان 50 % (تقريبا20 ميليون نفر)  ( استان خراسان جنوبي: 190908 نفر)، شناسائي افراد با احتمال ابتلا به فشارخون بالا (تقريبا 2 ميليون نفر) (استان خراسان جنوبي: 95836 نفر )، شروع مراقبت فشارخون در افراد  با فشارخون بالا به ميزان 50% (تقريبا 1 ميليون نفر) (استان خراسان جنوبي: 47918 نفر )، افزايش نسبي آگاهي جامعه از عوامل خطر اصلي فشارخون بالا (مصرف نمك، كم تحركي، چاقي، اختلال چربي، مصرف سيگار و الكل) حداقل به ميزان 50 %، افزايش نسبي آگاهي جامعه از پيامدهاي اصلي فشارخون بالا (سكته هاي قلبي، سكته هاي مغزي، مرگ زودرس) حداقل به ميزان 50 % و افزايش نسبي آگاهي جامعه از اهميت تشخيص و كنترل فشارخون بالا حداقل به ميزان 50 % نيز از اهداف اختصاصي اين طرح است.

وي خاطرنشان كرد: كليه افراد 30 سال و بالاتر ساكن در كشور و بيماران كليوي و زنان باردار در همه گروه هاي سني گروه هدف اين طرح است.

رئيس دانشگاه با اشاره به ساختارهاي اجرايي كمپين ملي كنترل فشارخون در سطح كشوري، استاني و دانشگاهي و برنامه هايي كه در هرسطح انجام شده است گفت: فرد 30 سال و بالاتر شامل فردي است كه تاريخ تولد او قبل از 1368/12/29باشد و در تاريخ مقرر به پايگاه هاي برنامه ملي مراجعه كند. (خانم هاي باردار با هر سني واجد شرايط شركت در طرح هستند)

دكتر دهقاني با اعلام اينكه اين برنامه در دو مرحله برگزار مي شود كه مرحله آموزش و اطلاع رساني از 27 اردیبهشت تا پايان برنامه است گفت: مرحله غربالگري نيز از 17خرداد لغايت 15 تیرماه سال جاری خواهد بود.

وي با اشاره به اجراي الكترونيك بسيج ملي كنترل فشارخون بالا گفت:  مراجعه حضوري به واحد هاي شبكه بهداشت و درمان كشور، مراجعه حضوري به ساير واحد هاي ارائه كننده خدمات بهداشتي درماني يا پايگاه هاي موقت غربالگري فشارخون بالا و  غربالگري غير حضوري به روش خود اظهاري و ثبت در وب سايت به آدرس salamat.gov.ir راه هاي مشاركت در برنامه است.

دبيركارگروه سلامت و امنيت غذايي با بيان اينكه در تمامي واحدهاي تحت پوشش علوم پزشكي بيرجند در شهرها و روستاها اين برنامه با مشاركت اعضای تیم سلامت و دانشجويان رشته هاي پزشكي، پرستاري، بهداشت و مامايي طرح اجرا مي شود گفت: 381815نفر جمعيت بالاي 30 سال در استان است كه انتظار مي رود غربالگري بيش از 190 هزار نفر انجام شود.

دكتر دهقاني انتظارات خود برای اجرای بهتر طرح را نیز مساعدت دراجرای مرحله اول و دوم توسط دستگاه های اجرایی و دولتی و غیر دولتی دانست
 
 

 
 
 
 
 

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,بيرجند
  • کد خبر : 190594
کلمات کلیدی