• 98/03/13 - 08:22
  • 37
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

دکتر حسینی:مهارت پرسنل اورژانس بیرجند ناجی مسافر هواپیما شد

مهارت تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵ فرودگاه بیرجند در احیای قلبی ریوی جان مسافر فوکر ۱۰۰ ایران ایر را از مرگ حتمی نجات داد

مهارت تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵ فرودگاه بیرجند در احیای قلبی  ریوی جان مسافر فوکر ۱۰۰ ایران ایر را از مرگ حتمی نجات داد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، صبح روز شنبه ۱۱ خردادماه، تکنسین‌های فوریت پزشکی مستقر در فرودگاه بیرجند در گیت خروجی فرودگاه با آقای ۶۵ ساله که دچار ایست قلبی تنفسی شده بود روبرو شدند و بلافاصله عملیات قلبی ریوی را آغاز نمودند. خوشبختانه به دنبال سرعت عمل و مهارت پرسنل اورژانس بیمار به زندگی بازگشت و با هوشیاری کامل جهت ادامه روند درمان به مرکز آموزشي درماني پژوهشي رازي منتقل گرديد.

مدیر مرکز فوریت‌های پزشکی بیرجند در توضیح این واقعه افزود: به‌منظور ارائه فوریت‌های پزشکی به مسافران پروازهای فرودگاه بیرجند یک آمبولانس اورژانس ۱۱۵ به همراه دو نفر از پرسنل در فرودگاه مستقر می‌باشد که امروز صبح در حین استقرار در سالن فرودگاه با درخواست کمک مبنی بر کاهش هوشیاری یکی از مسافران پرواز خروجي بيرجند به تهران مواجه شدند و طي ارزيابي فوري، ايست قلبي به دنبال آريتمي قلبي از نوع فيبريلاسيون بطني تشخيص داده شد. اين آريتمي کشنده معمولاً باعث مرگ بيمار شده و صرفاً اگر در لحظات اوليه بتوان شوک قلبي مناسب را براي بيمار انجام داد، مي‌توان از مرگ بيمار جلوگيري کرد.

دکتر سید محمدرضا حسینی تصریح کرد:پرسنل حاضر  در فرودگاه آقایان ذکریا ربانی و سعید امینی که از کارشناسان فوریت‌های پزشکی بیرجند می‌باشند با مهارت و دقت نسبت به اجرای مراحل درمانی و تخلیه شوک قلبی اقدام نمودند که ضربان قلب بیمار نیز بعد از دریافت شوک دوم برگشت و به دنبال آن هوشیاری و تکلم بيمار بعد از چند لحظه برقرار شد.
 
وی دلایل برگشت بیمار را اطلاع به‌ موقع از وضعیت بیمار و سرعت عمل پرسنل اورژانس همراه با توانمندی علمی و مهارت بالای آنان عنوان نمود و برگشت کامل هوشیاری بیمار بلافاصله پس از عملیات احیا را نیز مؤید اقدام سریع و بی‌عیب و نقص تکنسین های اورژانس دانست.
 
دکتر حسینی همچنین بر لزوم آموزش عملیات احیاء پایه به کلیه افراد جامعه جهت نجات جان افراد دچار ایست قلبی تأکید کرد و عنوان نمود: در مواجهه با فردی که دچار کاهش هوشیاری ناگهانی گردیده و به تحریکاتی مانند ضربه زدن به شانه هیچ پاسخی نمی‌دهد، در مرحله اول مي‌بايست طي تماس با ۱۱۵ شرايط را به اورژانس ۱۱۵ اطلاع داد و بلافاصله پس‌ از آن درصورتي‌ که فقدان تنفس و عدم بالا و پايين رفتن قفسه سينه بيمار، بايد ماساژ قلبي با فشردن سريع و عميق مرکز قفسه سينه بيمار به تعداد ۱۰۰ تا ۱۲۰ بار در دقيقه آغاز گردد و تا زماني که نيروهاي اورژانس ۱۱۵ با امکانات لازم بر بالين بيمار حاضر مي‌شوند ادامه يابد. 
  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,بيرجند
  • کد خبر : 191226
کلمات کلیدی