• 96/09/14 - 07:54
  • 8
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
برگزاری کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان خراسان جنوبی

دکتر قائمی از احداث دو مرکز بهداشتی درمانی در مناطق زلزله زده غرب کشور خبر داد

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه، کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان روز چهارشنبه مورخه ۸/۹/۹۶ با حضور مدعوین و اعضاء کارگروه در محل سالن اجتماعات معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعي استانداري برگزار گرديد.

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه، کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان روز چهارشنبه مورخه ۸/۹/۹۶  با حضور مدعوین و اعضاء کارگروه در محل سالن اجتماعات معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعي استانداري برگزار گرديد.
رئیس دانشگاه و دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در این نشست با اشاره به خدمات موکب های بهداشتی درمانی دانشگاه ويژه ايام اربعين در کاظمين گفت: امسال دو موکب بهداشتي و درماني استان در عتبات عاليات مستقر شد، که خوشبختانه خدمات ارائه شده همکاران اعزامي نسبت به سال گذشته بيش از دو برابر رشد داشته است
دکتر کاظم قائمی از احداث دو مرکز بهداشتی درمانی در مناطق زلزله زده غرب کشور با همکاری مجمع خیرین سلامت استان خبر داد و گفت: چهار دستگاه آمبولانس به همراه ۱۰ نفر از پرسنل اورژانس استان که در حال بازگشت از مناطق مرزی ارائه خدمات به زائرین اربعین بودند، در همان ساعات اوليه زلزله به مناطق زلزله زده اعزام شدند.
وی کاهش نقدینگی دانشگاه و کمبود اعتبارات را چالش بزرگی عنوان کرد و اظهار کرد: برای وصل طلب دانشگاه از سازمان های بیمه گر که مبلغی بیش از ۱۳۰ ميليارد تومان مي باشد، بايد تدابيري اثربخش انديشيده شود.
دکتر قائمی بر حضور مسئولین استانداری در آئین های بهره برداری پروژه های عمرانی بزرگ و همچنین برنامه هاي مهم دانشگاه که اکثرا با حضور مقامات وزارتي برگزار مي شود تاکيد کرد و گفت: حضور مسئولين استاني نشان دهنده هماهنگي دستگاههاي اجرائي و دلگرمي تلاشگران عرصه سلامت مي باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و رئیس کارگروه با اشاره به حساسیت کارگروه و تاکید بر حضور فعال اعضاء کارگروه در  اين جلسات گفت: اعضا کارگروه ها بايد نسبت به جلساتي که در آن حضور داشته ،آگاهي کامل داشته باشند و به صورت عضو ثابت در جلسات شرکت نمايند تا مصوبات جلسات به نفع مردم باشد.
محمد حسینی اضافه کرد: بخش اعظمی از آسیب های جامعه به نوع نگاه به جامعه برمی گردد که نوع نگاه مسئولان باید از  فرد گرایی خارج شده و به جمع گرايي برسيم تا جلوي موازي کاري ها گرفته شود و همچنين پيوستگي امور به نگاه  ما بر مي گردد و موضوعات اجتماعي را بايد به نحو احسن پيگيري نمود.
وی  با بیان اینکه سلامت در سطح فردی از مهمترین مسائل جامعه است که این مهم در سطح ملی نیز در صدر سیاستگزاري کشورها قرار دارد اضافه کرد: ارتقاء بهداشت و تأمين سلامت افراد جامعه يکي از مهمترين مؤلفه هاي اصلي کشورهاست که اين موضوع در قالب برنامه جامع سند تحول سلامت در استان پيگيري مي گردد.
وی تاکید کرد: ضرورت همکاریهای بین بخشی سازمانها و نهادها و کمک به فرهنگ سازی و مشارکت مردم در برنامه های سلامت از مهمترین اهداف مي باشد.
رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت نیز گزارش کاملی از برنامه تدوین جامع سلامت ارائه داد و گفت: این برنامه در حال تدوین می باشد و به دنبال جلب حمایت همه جانبه تمامي دستگاه هاي مرتبط هستيم.
محمدرضا حاجی آبادی اضافه کرد: این برنامه یک سند فرادستی است که از سوی وزارت های کشور، بهداشت و مجمع ملی سلامت پیگيري مي شود.
 وی تاکید کرد: تدوین یک برنامه جامع برای ارتقاء سلامت استان و فراهم کردن مسیری روشن برای ۵ سال آینده، تأکيد بر شناسايي عوامل خطر بيماريهاي غير واگير و سبک زندگي ارتقاء دهنده سلامت و واگذار کردن خدمات حوزه هاي مختلف سلامت به سازمانهاي مرتبط با توجه به تخصصها و امکانات موجود از برجستگيهاي اين طرح است.
حاجی آبادی با اعلام اینکه همه استان های کشور در مدت مشخص باید این برنامه را  تدوین کنند افزود: در این راستا خراسان جنوبی با اقداماتي که تاکنون انجام داده  در سطح کشور رتبه سوم را کسب کرده است.
در ادامه معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در خصوص وضعیت بیماریهای قلبی عروقی و بیماريهاي غير واگير در استان گزارشي را  ارائه داد و گفت: بر اساس آمار سازمان جهاني بهداشت، شايع ترين عامل مرگ و مير تا سال ۲۰۴۰ بيماريهاي غير واگير خواهند بود که در رأس آنها سرطانها قرار دارد.
دکتر طوبی کاظمی با اعلام اینکه بیماریهای قلبی عروقی اولین عامل مرگ و مير استان است اضافه کرد: بعد از آن، تصادفات و سرطانها به ترتيب بيشترين عوامل مرگ در استان مي باشند و اينکه در حال حاضر ديابت، سرطان، بيماريهاي قلبي عروقي و بيماريهاي ريوي و مزمن حدود ۸۰% عوامل مرگ و مير ناشي از بيماريهاي غير واگير را به خود اختصاص داده اند
وی با اظهار اینکه رژیم غذایی ناسالم، سیگار، الکل و کم فعالیتی چهار عامل اصلی اين بيماريها هستند گفت: بابد ۵۰% مردم به داروهاي پيشگيري از بيماريهاي قلبي و ۸۰% مردم به درمانهاي اساسي قلبي و عروقي دسترسي داشته باشند.
دکتر کاظمی با بیان اینکه با اعلام اینکه هزار جراحی قلب باز در استان انجام شده است، بر لزوم راه اندازی کلینیک پیشگيري از بيماريهاي قلبي عروقي در استان تأکيد کرد و گفت: طبق تصميمات گرفته شده اين کلينيك در بيمارستان رازي بيرجند راه اندازي خواهد شد.
گفتنی است در این نشست مجوز ۲ ساعت پاس اداری به کارکنان جهت مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت و دریافت خدمات نوین در راستای طرح تحول نظام سلامت که از سوی دکتر کامبیز مهدیزاده معاون بهداشتي دانشگاه مطرح گرديد مورد موافقت اعضاء قرار گرفت. و مقررشد که به کليه دستگاهها جهت اجرا ابلاغ گردد و همچنين در خصوص طرح نامه حادثه خيز بودن جاده اسديه – بيرجند توسط معاون بهداشتي دانشگاه مقرر گريد اين موضوع از طريق کارگروه زيربنايي استان پيگيري گردد.
  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,بيرجند
  • کد خبر : 169734
کلمات کلیدی