• 98/03/13 - 08:51
  • 105
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

نشست خبري در قاين/ گزارش عملكرد 6 ماهه سرپرست شبكه بهداشت و درمان قاين

نشست خبري سرپرست شبكه بهداشت و درمان قائن با اصحاب رسانه در محل اتاق رياست شبكه بهداشت ودرمان اين شهرستان برگزار شد.

نشست خبري سرپرست شبكه بهداشت و درمان قائن با اصحاب رسانه در محل اتاق رياست شبكه بهداشت ودرمان اين شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شبكه بهداشت و درمان قائن، در اين نشست دكتر محمدرضا عارفي فر سرپرست شبكه بهداشت ودرمان قائن با بيان اينكه رسانه يكي از اركان اصلي پيشرفت در هر جامعه است گفت: براي رسانه اهميت خاصي قائلم و اعتقادم براين است كه رسانه همه فعاليتهاي ما را مي بيند، رصد ميكند وسپس نقائص واشكالات ما را گوشزد ميكند كه در واقع اين كار به مثابه امربه معروف است كه پشتوانه اعتقادي دارد ولي در كنار اين امر به معروف تقواي الهي نيز بايد وجود داشته باشد.

 وي به ارائه گزارشي از اهم اقدامات 6 ماهه اخير شبكه بهداشت و درمان قائن در دوران تصدي مسئوليت خود پرداخت و با اشاره به پروژه هاي نيمه كاره اين شبكه افزود:براي مركز آموزش بهورزي با پيشرفت 35درصد 400ميليون تومان هزينه شده كه براي بهره برداري آن اعتباري بالغ بر 2ميليارد و 800 ميليون تومان نياز است و همچنين مركز خدمات جامع سلامت بيهود تاكنون با صرف هزينه 410 ميليون توماني،60 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و براي تكميل اين پروژه نيز نياز به اعتباري حدود 700ميليون تومان است.

وي به ساخت خوابگاه دخترانه توسط بنياد15خرداد اشاره كرد و گفت: اين پروژه 20تا25درصد پيشرفت فيزيكي دارد كه روند ساخت  آن به كندي پيش مي رود و دليلش اين است كه پيمانكار پروژه هاي ديگري در سطح استان و خارج ازاستان دارد كه به ترتيب پروژه ها را مرحله به مرحله جلو مي برد.

سرپرست شبكه بهداشت و درمان قائن خاطرنشان كرد: پروژه توسعه آزمايشگاه مركز بهداشت با افزايش حدود200 مترمربع  انجام شده و ايجاد فضاي جديد سرويسهاي بهداشتي با 70درصد پيشرفت فيزيكي در حال احداث است.

دكتر عارفي فر به سفر اخير هيئت رئيسه دانشگاه به شهرستان قاينات اشاره كرد و گفت: در اين سفر يك روزه مركز خدمات جامع سلامت روستائي اسفشاد با كمك 150ميليون توماني خيرين و هزينه8ميليارد ريالي دانشگاه و پايگاه 115 شماره 2قاين نيز به كمك 900ميليون ريالي خيرين  و 1 ميليارد و 200ميليون ريالي دانشگاه تجهيز و راه اندازي گرديده است.

وي افزود: كلنگ مركزخدمات جامع سلامت شهري روستائي نيمبلوك در زميني با زيربناي 540مترمربع با هزينه اي بالغ بر 17ميليارد ريال با تفاهم نامه سه جانبه خيرين سلامت ، دانشگاه وفرمانداري شهرستان نيز در اين سفر به زمين زده شد.

سرپرست شبكه بهداشت و درمان قائن با اشاره به ساير پروژه هايي كه در اين سفر به بهره برداري رسيد خاطرنشان كرد:تجهيز و راه اندازي بخش روان با 8تخت  وهزينه اي بالغ بر 250ميليون تومان.تجهيز وراه انداز ي مركزمديريت فوريتهاي پزشكي در ساختمان بهينه سازي شده ي سونوگرافي زنان، تجهيز وراه انداي كلنيك  دندانپزشكي  با كمك خيرين سلامت در خريد 2دستگاه يونيت دندانپزشكي با كليه متعلقات به ارزش 120ميليون، بهسازي و تجهيز ساختمان اداري وفضاي بايگاني بيمارستان  با اعتباري  حدود 200ميليون تومان از ديگر اين پروژه ها بود.

دكتر عارفي فرد با اشاره به همراه سراي بيمارستان كه توسط خيرين قبلا احداث وافتتاح گرديده است افزود: مشكل اصلي آن مربوط به برق است كه نياز به كابل كشي و... دارد كه نيازمند هزينه بالائي مي باشد و همچنين كارشناس استاني نيز هنوز براي تائيد نيامده است كه در حال پيگيري هستيم.

وي تصريح كرد: مجوز دستگاه ام ،آر،اي قبلا اخذشده و شركت تبسم متولي تامين دستگاه است كه به محض اينكه توسط هيئت امناي ارضي دستگاه تامين شود به بيمارستان قاين اختصاص خواهد يافت و از سوي ديگر ساختمان  ام ،آر،آي در بيمارستان در حال ساخت است.

سرپرست شبكه بهداشت و درمان با اعلام اينكه در حال حاضر 31 متخصص در قاين مشغول ارائه خدمات به مردم گفت: 17 پانسيون براي اسكان پزشكان موجود داريم و مابقي منازل استيجاري و خارج از بيمارستان ودر سطح شهر است لذا در سفر اخير هيئت رئيسه  8 دستگاه پانسيون متخصصان نيز كلنگ زني شد كه تا ماه آينده پروژه شروع خواهدشد..

دكتر عارفي فرد با بيان اينكه ميكروسكوپ چشمي از محل هيئت امناي ارضي با دلار دولتي به مبلغ 150ميليون تومان خريداري گرديده است ، به خريد دستگاه ارتروسكوپ با كمك خيرين سلامت  نيز اشاره كرد و گفت: در نظر داريم وضعيت عمومي بخشهاي مختلف بيمارستان را ارتقاء دهيم وتلاش ما براين است كيفيت كارمان را بالاتر ببريم. 

وي  در ادامه با اشاره به اجراي برنامه بسيج ملي كنترل فشار خون در قاين همزمان با سراسر كشور گفت: شايعترين علت مرگ ومير در جامعه بيماريهاي قلبي عروقي است  و در صدر بيماريهاي قلبي عروقي نيز بيماري فشارخون بالا قرار دارد كه در 95درصد از موارد علت خاصي ندارد و5درصد علت مشخصي ميتوان براي آن پيداكرد.

سرپرست شبكه بهداشت و درمان قاين با بيان اينكه شايعترين علامت فشارخون بالا بي علامتي است كه بهمين دليل به اين بيماري لقب قاتل خاموش داده اند افزود: باتوجه به مطالب عنوان شده  برنامه بسيج ملي كنترل فشارخون در سطح كشور در گروههاي هدف افراد30ساله و بالاي 30سال، مادران باردار در هر سني وبيماران كليوي نيز درهرسني  از 27 ارديبهشت لغايت 15تير98 اجرا خواهد شد كه به 2صورت حضوري وغيرحضوري افراد ميتوانند نسبت به كنترل فشارخون خود اقدام كنند.

وي خاطرنشان كرد::  گروه هدف مي توانند با يا به صورت مراجعه به پايگاههاي بهداشتي ،مراكزخدمات جامع سلامت شهري و روستائي ، خانه هاي بهداشت ، تيمهاي ثابت وسيار وبيمارستانها براي كنترل فشارخون خود اقدام نمايند ويا بصورت خوداظهاري  چنانچه در منزل دستگاه كنترل فشارخون دارند فشارخون خود را اندازه گيري نموده و با مراجعه به سايت :salamat.gov.irنسبت به ثبت آن اقدام نمايند.

دكتر عارفي فر با بيان اينكه كنترل و مراقبت بهداشتي جامعه هدف شهري مشكل است گفت: در شهرها افراد كمتر مراجعه ميكنند ولي درروستاها بهورزان خانه هاي بهداشت همه روستائيان را مي شناسند و لذا سريعتر افراد را جذب مينمايند. 

وي افزود: در شهرستان 19مركزخدمات جامع سلامت شهري وروستائي ،53خانه بهداشت ، 10پايگاه بهداشتي وايستگاه ثابت داريم كه منتظر مراجعه مردم عزيز مي باشند بنابراين از اصحاب رسانه نيز مي خواهيم كه  با اطلاع  رساني به موقع ما را در اجراي اين طرح بزرگ ما را ياري نمايند.

 
  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,بيرجند
  • کد خبر : 191230
کلمات کلیدی