• 98/04/03 - 15:02
  • 18
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

نشست خبری/دکتر دهقانی: فشارخون بیش از 195 هزار نفر در استان اندازه گیری شد

نشست خبری رئیس دانشگاه به همراه معاون بهداشتی و درمان دانشگاه پیرامون طرح بسیج ملی کنترل فشار خون با اصحاب رسانه در محل اتاق شورای ریاست دانشگاه برگزار شد

نشست خبری رئیس دانشگاه به همراه معاون بهداشتی و درمان دانشگاه پیرامون طرح بسیج ملی کنترل فشار خون با اصحاب رسانه در محل اتاق شورای ریاست دانشگاه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، رئیس دانشگاه در این نشست با بیان اینکه در استان به اهداف پیش بینی شده در این برنامه دست یافتیم گفت:از آغاز اجرای برنامه بسیج ملی کنترل در استان تا کنون فشارخون 195 هزار و 388 نفر اندازه گیری و کنترل شده است.
دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی با اعلام اینکه جمعیت بالای 30 سال استان 381 هزار و 806 نفر است افزود: طبق پیش بینی های صورت گرفته می بایست فشارخون50 درصد این جمعیت معادل 190 هزار و 903 نفر اندازه گیری می شد.
وی یادآور شد: گروه هدف اجرای این برنامه ملی، غربالگری فشار خون افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران نارسایی کلیوی هستند و اجرای این طرح تا 15 تیرماه ادامه دارد.
رئیس ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون در استان با اعلام اینکه حدود 500 واحد ثابت بهداشتی در این طرح فعالیت دارند گفت: علاوه بر این ۱۴۸ پایگاه ثابت و سیار کنترل فشار خون در خراسان جنوبی برای مشارکت در طرح برپا شده است
دکتر دهقانی از همکاری 797 نفر در ایستگاه های موقت غربالگری فشارخون خون خبر داد و افزود: بیماری های قلبی و عروقی شایعترین علت مرگ و میر در دنیا و ایران هست و فشار خون بالا نیزمهمترین فاکتور خطر بروز بیماریهای قلبی عروقی است.
وی تصریح کرد: افزایش آگاهی جامعه درباره این بیماری، اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون، اصلاح سبک زندگی و شیوه های نادرست غذایی و... یکی از اهداف مهم این طرح است
رئیس دانشگاه خاطرنشان کرد:مصرف بیش از حد نمک، کم تحرکی، چاقی، مصرف سیگار و الکل و... مواردی هستند که میتوانند زمینه ساز بالارفتن فشار خون در افراد شود.
دکتر دهقانی با یادآوری این نکته که به روزهای پایانی طرح نزدیک می شویم از زحمات یکایک دست اندرکاران اجرای این برنامه در دانشگاه و سایر دستگاه های اجرایی مرتبط، پرسنل بهداشتی درمانی درگیر اجرای طرح قدردانی کرد و گفت: از اصحاب رسانه انتظار می رود با اطلاع رسانی گسترده تر زمینه مشارکت حداکثری مردم در اجرای این طرح ملی را فراهم نمایند.
دکتر دهقانی یادآور شد: طرح ملی غربالگری فشار خون به صورت رایگان انجام می‌شود.
گفتنی است در پایان، فشارخون خبرنگاران شرکت کننده در نشست خبری اندازه گیری شد.
 
  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,بيرجند
  • کد خبر : 192219
کلمات کلیدی