• 94/11/24 - 06:27
  • 11
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند/دکتر حقی:ايران اولين كشور دنيا در ميزان مصرف آنتي بيوتيك است

کاهش بیماری های عفونی با واکسیناسیون در مراکز بهداشتی از سوی معاونت بهداشت وزارت

بنا به گزارش روابط عمومي دانشگاه، با اتمام كنفرانس" تازه هاي بيماري هاي عفوني" كه سه شنبه ۹۴/۱۱/۲۰ با حضور و سخنراني پروفسور نيكولاس پتروسيلو رئيس كميته اروپايي كنترل عفونت و مدير بخش بيماريهاي عفوني موسسه ملي بيماريهاي عفوني ايتاليا و جمعي از اساتيد استاني و كشوري برگزار شد، دكتر حقي دبير جامعه جراحان خراسان در مصاحبه اي با خبرنگار وبدا (پايگاه اطلاع رساني و خبري روابط عمومي دانشگاه) گفت: ايران اولين كشور دنيا در ميزان مصرف آنتي بيوتيك است.

بنا به گزارش روابط عمومي دانشگاه، با اتمام كنفرانس" تازه هاي بيماري هاي عفوني" كه سه شنبه ۹۴/۱۱/۲۰ با حضور و سخنراني پروفسور نيكولاس پتروسيلو رئيس كميته اروپايي كنترل عفونت و مدير بخش بيماريهاي عفوني موسسه ملي بيماريهاي عفوني ايتاليا و جمعي از اساتيد استاني و كشوري برگزار شد، دكتر حقي دبير جامعه جراحان خراسان در مصاحبه اي با خبرنگار وبدا (پايگاه اطلاع رساني و خبري روابط عمومي دانشگاه) گفت: ايران اولين كشور دنيا در ميزان مصرف آنتي بيوتيك است.
دبير جامعه جراحان ايران شاخه خراسان با تشكر از مسئولين دانشگاه علوم پزشكي بيرجند و بيان اينكه به دعوت معاونت آموزشي اين دانشگاه در كنگره تازه هاي بيماريهاي عفوني شركت و سخنراني كردم گفت: در اين كنگره كه با حضور برجسته ترين اساتيد داخلي و خارجي برگزار شد مطالبي با محوريت آنتي بيوتيك تراپي در درمان بيماري هاي قفسه سينه ارائه نمودم.
 
دكتر سيد ضياء ا... حقي با اظهار اينكه متاسفانه ميزان مصرف آنتي بيوتيك در كشور ما در دنيا اول است گفت:مانند عمل هاي جراحي پلاستيك و جراحي زيبايي كه در دنيا اول هستيم در مصرف قرص استامينوفن كدئين هم كشور اول دنيا هستيم.
وي با اشاره به دلايل مصرف زياد آنتي بيوتيك در ايران خاطرنشان كرد: يكي از اين دلايل به فرهنگ مردم بر ميگردد چرا كه شاهد هستيم مردم به پزشكان ديكته مي كنند تا براي بهبود سريعتر، فلان نسخه را تجويز كنند.
دبير انجمن هاي علمي تخصصي خراسان با اظهار اينكه فرهنگ نادرست مصرف دارو باعث شده است پزشكان هم بالاجبار آنتي بيوتيك بيش از حد تجويز كنند گفت: بر خلاف تصور عمومي دارو در كشور ما با توجه به پوشش بيمه اي مردم بسيار ارزان است.
دكتر حقي با اعلام اينكه در كشورهاي پيشرفته دنيا هيچ دارويي بدون نسخه پزشك در دسترس مردم قرار نمي گيرد گفت: دوست ندارم كلمه متاسفانه را بكار ببرم ولي متاسفانه امكان تهيه بعضي قرص ها و داروها بدون تجويز نسخه پزشك از داروخانه ها وجود دارد.
وي با اظهار اينكه دارو آب روي آتش نيست كه بلافاصله بيماري را خاموش كند افزود: اگر پزشك براي يك هفته دارو تجويز مي كند بايد حتما" اين مدت زمان مصرف شود تا بيمار بهبودي پيدا كند.
مدير گروه جراحي قفسه سينه علوم پزشكي مشهد خاطرنشان كرد: بيماران با مصرف نامنظم و قبل از تكميل دوره درمان به پزشك ديگري مراجعه مي كنند كه اين مساله مشكلات و ضررهاي جبران ناپذير زيادي را براي بيماران به وجود مي آورد.
دكتر حقي اضافه كرد: مصرف زياد آنتي بيوتيك براي بيماران باعث مي شود انواع ميكروب ها به آنتي بيوتيك مقاوم شوند، مثلا" بعضي بيماريها با چند دارو ساده درمان مي شوند ولي چون موارد مقاوم به درمان به علت مصرف بيش از حد دارو به وجود آمده است حال بايد از داروهاي قوي تر و گرانتر استفاده شود . 
وي با اظهار اينكه توصيه ام به بيماران اين است كه به دستورات پزشك رفتار كنند خاطرنشان كرد: بيماران نبايد پزشكان را براي تجويز دارو تحت فشار قرار دهند يا به اصطلاح آزادي را از پزشك نگيرند.
عضو هئيت مديره سازمان نظام پزشكي مشهد با بيان اينكه در كشورهاي اروپايي و آمريكايي مدارك پزشكي را به بيمار نمي دهند گفت: هر علمي تخصصي دارد و براي درمان و بهبود بيماري ها مي بايست به پزشكان مربوطه مراجعه كرد، همانطور كه براي تعمير كامپيوتر به مهندسين اين رشته، براي ساختمان سازي به مهندس عمران و براي احكام، مسائل ديني و شرعي به روحانيون مراجعه مي كنيم.
دكتر حقي با اشاره به زندگي و گذراندن دوره هاي فوق تخصصي در كشورهاي فرانسه و كانادا خاطرنشان كرد: در مسائل درماني و تشخيص پزشكي در اين كشورها، به عنوان نمونه پس از انجام سي تي اسكن، بيمار پيگيري براي دريافت نتيجه آن ندارد و در صورت تشخيص مشكل با بيمار براي تكميل مراحل درماني از سوي مركز انجام اين اقدام پاراكلينيكي تماس گرفته مي شد و عدم تماس با بيمار به اين معني بود كه مشكلي وجود نداشته است.
وي با بيان اينكه بيماري هاي عفوني به ويژه بيماري هاي عفوني كودكان رو به كاهش است گفت: اجراي برنامه واكسيناسيون در مراكز بهداشتي درماني از طرح هاي موفقي است كه در ساليان اخير از سوي معاونت بهداشت وزرات و دانشگاه هاي علوم پزشكي انجام مي شود كه كاهش موارد بيماري سل، سرخك، آّبله و از همه مهمتر فلج اطفال را كه مي توان گفت ريشه كن شده است را به دنبال داشته است.
فوق تخصص جراحي قفسه سينه افزايش آگاهي فرهنگي و بهداشتي مردم را نيز يكي از دلايل كاهش بيماري هاي عفوني دانست.
دكتر حقي در پايان اين گفتگو از زحمات دكتر فرشيد عابدي معاون آموزشي و دكتر مسعود ضيائي رئيس مركز تحقيقات هپاتيت دانشگاه براي برگزاري همايش تازه هاي بيماري هاي عفوني كه در سطحي بالا جديدترين مطالب مرتبط با اين رشته ارائه شد صميمانه قدرداني و تشكر كرد.
  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,بيرجند
  • کد خبر : 140371
کلمات کلیدی