• 91/08/08 - 12:40
  • 14
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
اثر مخترع تبریزی عنوان برترین اختراع ایران را کسب کرد

تبريز/اثر مخترع تبریزی عنوان برترین اختراع ایران را کسب کرد

اثر مخترع تبریزی عنوان برترین اختراع ایران را کسب کرد

دستگاه ضد بارداری الکترومکانیکال مخترع جوان تبریزی که برای اولین بار در جهان در دو ورژن خانگی و کلینیکال طراحی شده است، موفق شد، مدال نقره و دیپلم افتخار همایش بین المللی اختراعات زاگراب کرواسی را از آن خود کند.

به گزارش وب دا دفتر مركزي تبريز به نقل از روابط عمومي مركز مديريت حوادث و فوريتهيا پزشكي استان ،‌یوسف رفیعی بیرامی با بیان مطلب فوق گفت:همچنین این اختراع موفق به کسب عنوان برترین اختراع ایران در تیم ملی مخترعین ایرانی از سوی هیات داوری بین المللی همایش بین المللی اختراعات کشور رومانی گردید.

وی یادآور شد: دستگاه ضد بارداری و کمک بارداری الکترومکانیکال به منظور دریافت نشان و جوایز ویژه وزارت علوم تحقیقات و فن آوری کشور رومانی و رقابت با اختراعات برتر جهان به صورت طرح مهمان ویژه به همایش بین المللی اختراعات کشور آلمان که 5 تا 10 آبان ماه برگزار خواهد شد.دعوت شده است

این مخترع تبریزی در خصوص ویژگیهای این دستگاه گفت:عملکرد این دستگاه پیشگیری از بارداری، مبارزه با بارداریهای ناخواسته، تنظیم خانواده و کنترل جمعیت است.

این پژوهشگر یادآور شد: ورژن خانگی این دستگاه در پیشگیری از بارداری و جلوگیری از عفونتهای منتقله جنسی و درمان بیماریهای مختلف جنسی بانوان کاربرد دارد.

این مخترع جوان تبریزی در تشریح عملکرد و مزایای ورژن کلینیکال این اختراع گفت: این ورژن بمنظور انجام اعمال جراحی و درمانهای مختلف تخصصی از جمله سرطان گردن رحم، تومورهای مختلف، درمان افتادگی رحم و بیماریهای مختلف مجاری تناسلی و تسهیل زایمان طبیعی کاربرد دارد.

رفیعی از مهمترین مزایای بالینی دستگاه را کاربرد آن در درمان اورژانسی در موارد "تجاوز به عنف" عنوان کرد و یادآور شد:این دستگاه می تواند، بمنظور جلوگیری از ابتلا به ویروس HIV و سایر عفونتهای منتقله جنسی در موارد تجاوز به عنف در مراکز درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در صورت استفاده از این دستگاه، نیازی به استفاده از سایر روشهای ضد بارداری رایج در بازار وجود ندارد گفت: دستگاه ضد بارداری الکترومکانیکال هیچ یک از عوارض سایر روشهای پیشگیری از بارداری را ندارد و در پیشگیری از عفونتهای قارچی موثر است.

"دستگاه پروفیلاکتیک اریگاتور آنتی اسپرماتیک رترو واژینال هوم ادیشن"، توانسته است از دانشگاه علوم پزشکی تبریز، گروه مامائی دانشکده پرستاری، بیمارستان امام رضا و جمعی از پزشکان جراح و متخصص زنان و اساتید هیت علمی گروه زنان، تائیدیه دریافت کند.

دستگاه پروفیلاکتیک اریگاتور آنتی اسپرماتیک رترو واژینال هوم ادیشن، بعد از 8 ماه انجام کار تحقیقاتی، در 23 آذر سال گذشته با هزینه ای بالغ بر 200 میلیون ریال، در سازمان ثبت اختراعات کشور به رسیده است.

يوسف رفيعي، فارغ التحصيل فوريتهاي پزشكي از دانشگاه علوم پزشكي تبريز و همكار اين دانشگاه بوده و از سوي سازمان نظام پرستاري به عنوان تکنسین طب اورژانس نمونه آذربايجان شرقي در سال 90 انتخاب شده است.

كسب همزمان سه ديپلم افتخار،‌ دو مدال طلا و يك مدال برنز از سلسله همايش هاي بين المللي اختراعات استكهلم سوئد و بخارست روماني و زاگرب كرواسي به عنوان مخترع برتر و پايه گذار آي وي تراپي (درمان وريدي) الكترومكانيكال رباتيك براي اولين بار در جهان از افتخاران این جوان تبریزی است.

همچنين نسخه غير رباتيك اين دستگاه در همايش اختراعات ژنو فروردين سالجاري مدال نقره و ديپلم افتخار را از آن خود كرد.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,تبريز
  • کد خبر : 75404
کلمات کلیدی