• 98/08/29 - 18:42
  • 44
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
وزیر بهداشت در اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ:

هنر باید آمیخته با صداقت، اخلاص و اخلاق باشد


وزیر بهداشت گفت: یکی از دلخوشی های ما در آینده این است که انسان هایی با ابعاد هنری در جامعه و دانشگاه های علوم پزشکی تربیت شوند که در کنار آشنایی با بزرگان علوم پزشکی، بزرگان هنر این سرزمین را نیز به خوبی بشناسند.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ در پردیس تئاتر تهران، اظهار داشت: بنده در زمان دانشجویی، اولین کتاب شعرم را چاپ کردم و اولین کارهای تئاتر را نیز در این دوره تجربه کردم و به دلیل تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بزرگان موسیقی ایران از جمله مرحوم کسایی، شهناز و شاگردان مرحوم طاهرزاده و تاج اصفهانی آشنا شدم.

وی خطاب به دانشجویان گفت: قدر دوران دانشجویی که ایام بسیار مهمی است را به خوبی بدانید و اگر در این ایام آموختید که لطافت، ظرافت و هنر را با علم پزشکی بیآمیزید، از افراد ماندگار در تاریخ کشور خواهید شد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: هنر برای ماندگاری نباید دور از لطافت باشد و زمختی، جزیی از هنر نیست و اگر گذشته هنرمندان ماندگار کشور را مطالعه کنید، مشاهده می کنید که افرادی ماندگار و جاودانه شدند که با لطافت سخن گفتند بنابراین هنر، زبان گفتمان زیبایی ها است و اگر زمختی با هنر آمیخته شد، هرگز لطافت نخواهد داشت.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: هنر باید آیینه تمام نمای زمان خودش باشد و هنر باید برای مردم، در کنار مردم و با زبان مردم باشد. برخی افراد زبان مردمی بودن هنر را با عوام گرایی به اشتباه می گیرند به عنوان نمونه حافظ به گونه ای سخن گفته که هم برای ظریف اندیش ترین دانشمندان تاریخ، زبان گفتگو و گفتمان است و هم برای کوچه و بازار و می بینیم که در کنار قرآن در طاقچه های خانه ها، دیوان حافظ قرار گرفته است.

وی یادآور شد: راز ماندگاری هنر این است که هنر باید آمیخته با صداقت، اخلاص و اخلاق باشد و سعدی نیز می فرماید "اقوام روزگار به اخلاق زنده اند/ قومی که گشت فاقد اخلاق، مردنی است" بنابراین هنری که دور از اخلاق باشد، ماندگار و جاودانه نیست.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر زمان وصل شدن اینترنت، گفت: امروز در هیات دولت، بنده پیشنهاد شما مبنی بر وصل شدن اینترنت را مطرح کردم و قرار شد که در اسرع وقت، اجرایی شود.

دکتر نمکی در پایان شعری تقدیم به دانشجویان کرد: "پاییز بود و نم نم باران گرفته بود/ راه گلو ز بغص فراوان گرفته بود/ با رد پای نرم نسیمی که می گذشت/ آغوش کوچه بوی بیابان گرفته بود/ در زیر قطره های زلالی که می چکید/ تندیس خاطرات کهن، جان گرفته بود/ در پنجه های درد چنار بلند باغ/ تقویم باد، فال پریشان گرفته بود/ در پیش کوچه، مرد فقیری نشسته خویش/ یک بقچه درد و رنج به دامان گرفته بود/ طفلی نحیف دسته چتری بلند را/ با دست های کوچک و لرزان گرفته بود/ می خواستم بلند بگوییم و بشنویم/ از جور روزگار صدا مان گرفته بود/ رفتم که شعر ناب بگویم برایشان/ افسوس سطر عاطفه پایان گرفته بود/ پاییز بود و تنگ تر از بغض آسمان/ دل در هوای غربت ایران گرفته بود/206/

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 197167
کلمات کلیدی