• 98/09/26 - 09:10
  • 168
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

افزایش مشارکت اجتماعی با طرح "هر خانه، یک پایگاه سلامت"


طرح "هر خانه، یک پایگاه سلامت"، مقدمه‌ای اجتماعی برای رسیدن به پوشش همگانی سلامت است، زیرا به کمک آن می‌توان سطح مشارکت اجتماعی در حفظ سلامت را بالاتر برد و عوامل خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش داد.

در روزگاری که اطلاعات ناصحیح سلامت از طریق فضای مجازی و توسط افراد سودجو به راحتی به دست مردم می‌رسد، چاره‌ای جز بالا بردن ضریب نفوذ اطلاعات صحیح سلامت وجود ندارد. یعنی باید اطلاعات دست اول و صحیح به شیوه‌ای به دست جامعه هدف برسد که در مسیر دچار آسیب نشده و در واقع ارزش افزوده نادرستی جهت مقاصد دیگر به آن اضافه نشود.

این روش وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم بخش قابل توجهی از اطلاعات بسته بندی شده سلامت جهت رسیدن به انگیزه‌های اقتصادی در لفافه و پوشش‌های زیبا قرار می‌گیرد و با آسان‌ترین روش‌ها به دست مردم می‌رسد. اطلاعات و دانش دست چندم که به شکل قطره چکانی تلاش می‌کند واقعیت را به شکل دیگری نشان بدهد تا به مقاصد اقتصادی خود برسد. چالشی خطرناک که بخش قابل توجهی از خانواده‌ها را هدف گرفته و حاکمیت در نظام سلامت به دنبال چاره اندیشی برای آن است.

در طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» شیوه انتقال دانش و اطلاعات سلامت، به خصوص در زمینه خودمراقبتی و کاهش عوامل خطر ابتلا به بیماری‌ها، به شکل سینه به سینه منتقل می‌شود. بهورز یا مراقب سلامت، دانش و اطلاعات را با واسطه قابل اعتماد منتقل کرده و به صورت شبکه‌ای به زیر مجموعه خود در خانواده‌ها می‌رساند. این روش در واقع کم هزینه‌ترین، اثربخش‌ترین و قابل اعتمادترین مسیر برای انتقال دانش و اطلاعات سلامت است. مسیری که در آن ارزش افزوده با مقاصد اقتصادی جایی ندارد و هدف چیزی جز سلامت خانوار نیست.

این ساختار شبکه‌ای می‌تواند پوشش مراقبت‌های اولیه سلامت را قدرتمندتر کند و در واقع استحکام تازه‌ای به آن ببخشد. آن هم در شرایطی که مراقبت‌های اولیه سلامت ایران مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است و بسیاری از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی به دنبال الگوبرداری از آن هستند، اضافه شدن طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» به این بخش از نظام سلامت می‌تواند خون تازه‌ای در رگ‌های حوزه بهداشت باشد.

هرچند اجرای این طرح فارغ از مزایای آن، به تشویق و حمایت نیروی انسانی بهداشت هم نیاز دارد. در واقع اگر قرار است وزارت بهداشت بخشی از هزینه‌های خود در حوزه درمان را از طریق آموزش خود مراقبتی در حوزه بهداشت جبران کند، باید درصدی از این صرفه جویی را به همین حوزه برگرداند تا انگیزه نیروهای بهداشتی نیز بالاتر برود.

امیر پروسنان، خبرنگار

                                                                                                                         

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 198039
کلمات کلیدی