• 98/01/31 - 08:12
  • 181
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

دستیابی به جهان بدون گرسنگی

انتخابات آتی سازمان غذائی ملل متحد تعیین می کند که چگونه این سازمان با افزایش گرسنگی جهان و تهدیدات پیچیده ای که برای بهره وری کشاورزی بوجود آورده مقابله می کند.

سال ٢٠١٩ یک سال حیاتی برای تامین امنیت غذایی و توسعه کشاورزی محسوب می شود زیرا قرار است مدیرکل جدید سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد انتخاب شود. اسامی چهار نفر نامزد این دوره که از چین، فرانسه، گرجستان و هند می باشند به اعضای سازمان فائو در تاریخ ٢٠ فروردين اطلاع رسانی شد. انتخابات در ماه خرداد برگزار می شود. نتیجه این انتخابات تعیین کننده سمت و سو، ارتباط و اثربخشی سازمان در مقابله با تهدیدات پیچیده برای بهره وری بخش کشاورزی و سیستم های غذایی جهان می باشد و شانس موفقیت برنامه ریزی بلند پروازانه توسعه پایدار ٢٠٣٠ را تضمین می کند.

 

تعداد افراد گرسنه در جهان نسبت به سال ٢٠١٤ افزایش یافته و در سال ٢٠١٧ به حدود ٨٢١ میلیون نفر رسیده است. با توجه به تغییرات آب و هوایی این تعداد از این رقم هم بیشتر می شود. مشکلاتی همچون کمبود آب، خشکسالی، سیل، آفات و بیماری ها بهره وری کشاورزی و دامپروری را کاهش می دهد، و تهدیدی برای سلامت انسان و دام، به ویژه در آفریقا و آسیا، جایی که زندگی افراد فقیر به شدت متکی به کشاورزی می باشد، محسوب می شود.

 

سازمان بهداشت جهانی می گوید افزایش دماي ٢ الي ٣ درجه سانتیگرادی می تواند تا ٥٪‏ تعداد مبتلایان به مالاریا را افزایش دهد. تغییرات آب و هوایی شرایطی را بوجود می آورد که آفات و بیماری ها از حیوانات به انسان ها منتقل شود و تبدیل به چالش هایی برای بهداشت عمومی و سیستم های غذایی شود. علاوه بر این موارد، تقاضا برای رژیم های غذایی سالم و متنوع را افزایش می یابد بطوری که تقاضای جهانی غذا تا سال ٢٠٥٠ به میزان ٦٠٪‏ افزایش خواهد یافت.

 

فائو نقش حیاتی در تقویت همکاری های بین المللی دارد تا بتواند با این تهدیدات مقابله کند و از گرسنگی گسترده تر جلوگیری کند، اما این کارها به طور معمول کافی نخواهد بود. در حالی که دسترسی به آنتی بیوتیک ها در بسیاری از کشورهای در حال توسعه تبدیل به یک چالش برانگیز شده است، افزایش مقاومت ضد میکروبی نمونه ای از تهدیدات بین المللی است که نمی تواند توسط یکسری از کشورهایی که به تنهایی روی این موضوع کار می کنند، اداره شود.

 

بدون حضور قوانین و اقدامات بین المللی در بخش های کشاورزی و بهداشت عمومی برای کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها و حفظ بهره وری کشاورزی، آنها کار را متوقف خواهند کرد و کشورهای در حال توسعه بیشتر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

 

برای هدایت ١٩٧ کشور عضو این سازمان و اقدامی جمعی بر علیه گرسنگی، سازمان فائو نیازمند یک رهبر پویا با عملکردی یکپارچه وعمل گراست تا اصلاحات اخیر را جلو ببرد و با سازمان های دیگر همکاری کند و بر اساس شواهد علمی و نظارت قوی در زمینه بهره وری کشاورزی، بتواند تصمیم گیری های جسورانه ای  داشته باشد.

 

برخی از بزرگترین دستاوردهايي که تا به امروز در فائو انجام شده است، از جمله ریشه کن کردن بیماری هایی همچون طاعون گاوی، از طریق همکاری با سازمان جهانی بهداشت دام و ایجاد استانداردهای بین المللی غذایی مانند كدكس در همکاری با سازمان بهداشت جهانی بوده است.

 

این هم یک کار مشترک در زمینه ارائه محصولات عمومی در جهان است و شامل تحقیقاتی برای افزایش بهره وری کشاورزی، سیستم های هشدار دهنده زود هنگام برای تشخیص تهدیدات سلامتی گیاهان و دام، داده ها و تجزیه و تحلیل آماری برای حمایت از تصمیم گیری های مبتنی بر شواهد، قوانین ایمنی مواد غذایی و افزایش ظرفیت ملی برای رعایت استانداردهای بین المللی و مقابله با تغییرات آب و هوایی  می باشد که برای انجام این موارد، فائو می تواند بیشترین تأثیر را داشته باشد.

 

همکاری برای حل معضلات و چالش های مرتبط با اهداف توسعه پایدار، یک امر ضروری می باشد. با گرسنگی روز افزون و افزايش تهدیدات مرتبط با تغییرات آب و هوایی، انتخابات آینده، مشارکت فائو و کشورهای عضو آن را در دهه آتی شکل می دهد. فقط از طریق حل این مسائل به عنوان یک جامعه جهانی متشکل از کشورهای عضو می توانیم یک سیستم غذایی جهانی ایجاد کنیم که بتواند با بحران گرسنگی مقابله کرده و از تولید مواد غذایی مقاوم و پایدار حمایت کند بطوریکه تغذیه در همه کشورها بهبود یابد.

 

* دكتر محمدحسین عمادی

* سفير و نماينده دائم ايران در سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد(فائو)

 

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 189190
کلمات کلیدی