• 99/06/01 - 21:23
  • 402
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

روز پزشک / انسان‌های پزشک و پزشک‌های انسان

امسال روز پزشک را در حالی گرامی می‌داریم که جهان و جامعه ما نیز درگیر مبارزه‌ای طاقت فرسا با ویروسی ناشناخته، کور، بی‌عاطفه و خشن می‌باشد. جامعه تحریم‌زده به خصوص طبقات پایین اقتصادی هم با رنج زندگی سخت و هم با تهدید جان روبرو هستند. مقابله و مبارزه با این ویروس جان‌گیر در ابعاد سلامت و درمان، اقتصادی و اجتماعی در حال پیگیری است اما بی تردید در این مبارزه سخت و نفس‌گیر بخشی از پزشکان و کادر درمانی ما قهرمانانه در خط مقدم ایستاده‌اند. تعداد درگیر شدگان و جان‌باختگان ناشی از کرونا، از جامعه درمانی نشان از این امر دارد.
امسال روز پزشک برای همه، مفهوم نزدیک‌ و ملموس‌تری دارد. 
در طول این سالها که در حوزه رفاه هم ارتباط تنگاتنگی با جامعه سلامت داشته‌ام، دریافته‌ام که اگر می‌خواهیم پزشکی جایگاه واقعی خود را بیابد و هم چون یک خرده نظام در خدمت توسعه اجتماعی قرار بگیرد باید نظام سلامت، درمان و پزشکی را تحلیل کنیم و عمیقا کل‌نگر باشیم. اگر رویکردهای دیگری به پزشکی داشته باشیم به تحلیل درست دست نمی یابیم.
در تبیینی از جامعه شناسی پزشکی، اقتصاد پزشکی و سیاست‌های نظام سلامت، جایگاه جامعه پزشکی روشن‌تر خواهد شد.
پزشکی یک حرفه انسانی است و لازم است به عنوان یک نظام اجتماعی که کارکردهای فراوانی دارد، در نظر گرفته شود. پزشکی به عنوان یک حرفه انسانی در خدمت توسعه است و پزشکان به مثابه کنشگران این نظام، توسعه اجتماعی را رقم می زنند. من معتقدم 
باید بین انسان حرفه ای و حرفه انسانی تفاوت و تمایز قایل شویم.
روز پزشک، پاس میداریم پزشکانی را  که امر پزشکی را به مثابه حرفه‌ای انسانی پاس می‌دارند. بی‌تردید جان باختگان و آسیب دیدگان جامعه درمانی از کرونا و نیز پیشینیان آنها در دوران دفاع مقدس، هویت‌ساز حرفه انسانی در پزشکی هستند..
.
"روز پزشک" فرصت مغتنمی است تا یادی کنیم از برخی از نمادهای جامعه پزشکی ماندگار چند دهه اخیر: زنده‌یاد دکتر محمدرضا حکیم‌زاده لاهیجی که با دستان خالی و تلاشی ستودنی، "کهریزک" را بنا نهاد و در همان‌جا نیز برای ابد آرمید و به حق پدر آسایشگاه‌های معلولان و سالمندان ایران نام گرفته است؛ زنده‌یاد دکتر محمد قریب که عمری در خدمت خلق و بنیان‌گذار دانش نوین پزشکی کودکان در ایران بود و در نهایت یاد می‌کنم از زنده‌یاد دکتر تقی نوربخش که ساده زیست و در جنوب شهر، بیماران نیازمند را به رایگان درمان می‌کرد و می‌دانم که از مایملک خود نیز برای آنها هزینه می‌کرد و در اخر نیز در راه خدمت به کارگران و بازنشستگان جان باخت.
به رسم ادب، صمیمانه ترین تبریکات خود را به جامعه پزشکی ابراز می‌نمایم. و سلام و درود خود را نثار ارواح نرجس خانعلی زاده پرستار ۲۴ ساله لاهیجانی، احسان وفاخواه پزشک جوان مشهدی، ناهید نوشاد پرستار بازنشسته رشتی و همه شهدای عزیز سلامت در دوران کرونا کنم

 

ربیعی/ دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری و سخنگوی دولت

  • گروه خبری : اخبار کرونا ویروس,دیدگاه
  • کد خبر : 213500

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *