• 99/06/03 - 14:09
  • 596
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

سیگاری ها، عوارض شدیدتری از ابتلا به کرونا را تجربه می کنند

سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته بیانیه ای در خصوص مصرف دخانیات و ویروس کرونا صادر کرد که بر اساس آن مشخص شد که مصرف کنندگان دخانیات در مقایسه با افراد غیر سیگاری، عوارض بسیار شدیدتری در صورت ابتلا به بیماری کرونا ویروس (کووید19) را تجربه خواهند کرد.
دخانیات سالانه بیش از 8 میلیون نفر را در جهان می کشد. بیش از 7 میلیون نفر از این مرگ و میرها ناشی از مصرف مستقیم دخانیات و حدود 1.2 میلیون نفر به خاطر قرار گرفتن افراد غیر سیگاری در معرض دود دست دوم دخانیات است.
استعمال دخانیات یک عامل خطرناک شناخته شده برای بسیاری از عفونتهای تنفسی است و شدت بیماریهای تنفسی را افزایش می دهد. با بررسی مطالعات صورت گرفته توسط کارشناسان بهداشت عمومی که توسط سازمان بهداشت جهانی در 29 آوریل سال 2020 گرد هم آمده بودند، مشخص شد که مصرف کنندگان دخانیات ، عوارض بسیار شدیدتری را در صورت ابتلا به بیماری کرونا خواهند داشت.
کووید-19 یک بیماری عفونی است که در درجه اول به ریه ها حمله می کند. استعمال دخانیات باعث اختلال در عملکرد ریه می شود و بدن را برای مقابله با بیماری کرونا و سایر بیماری ها ضعیف می کند. دخانیات همچنین عامل اصلی بیماریهای غیر واگیر مانند بیماریهای قلبی عروقی، سرطان، بیماری های تنفسی و دیابت است که مصرف کنندگان آن با دارا بودن بیماری های زمینه ای مذکور، به نوع شدید تر بیماری کرونا ویروس مبتلا خواهند شد. تحقیقات موجود نشان می دهد که مصرف کنندگان دخانیات در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید و همچنین مرگ قرار دارند.
سازمان بهداشت جهانی بطور پیوسته تحقیقات جدیدی را ارزیابی می کند، از جمله تحقیقاتی که به بررسی ارتباط بین مصرف دخانیات، مصرف نیکوتین و  ویروس کرونا (کووید19) می پردازد. این سازمان تاکید می کند که در مورد تقویت ادعاهای تأیید نشده مبنی بر اینکه دخانیات یا نیکوتین می تواند خطر ابتلا به (کووید19) ویروس کرونا را کاهش دهد، باید محتاط بود چرا که، در حال حاضر اطلاعاتی برای تأیید هرگونه ارتباط بین دخانیات یا نیکوتین در پیشگیری یا درمان کرونا ویروس (کووید19) وجود ندارد.
روشهای جایگزینی نیکوتین مانند آدامس و برچسب ها به منظور کمک به سیگاری ها برای ترک دخانیات طراحی شده اند. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که مصرف کنندگان دخانیات با استفاده از روش های اثبات شده مانند برنامه های ترک دخانیات، برنامه های پیام رسانی به تلفن همراه و روش های جایگزینی نیکوتین، اقدامات فوری را برای ترک مصرف این مواد انجام دهند.
بر این اساس، طی 20 دقیقه از زمان ترک، ضربان قلب بالا و افت فشار خون رخ می دهد. پس از 12 ساعت، سطح مونوکسیدکربن در جریان خون به حالت عادی برمی گردد. طی 2 تا 12 هفته، گردش خون بهبود و عملکرد ریه افزایش می یابد. بعد از 1تا 9 ماه، سرفه و تنگی نفس کاهش می یابد.
سازمان بهداشت جهانی با تأکید بر اینکه ترویج مداخلات تأیید نشده، تأثیر منفی بر سلامتی می گذارد، بر اهمیت تحقیقات اخلاقی، با کیفیت بالا و اصولی تأیید شده که به پیشرفت سلامت فردی و عمومی کمک خواهد کرد، اصرار می ورزد.
همچنین سازمان جهانی بهداشت در گزارش خود بیان می‌کند که سیگار کشیدن به این معنی است که انگشتان دست و احتمالاً سیگارهای آلوده با لب‌ها در تماس هستند و همین موضوع احتمال انتقال ویروس از دست به دهان را افزایش می‌دهد. متخصصان این سازمان همچنین معتقدند که افراد سیگاری ممکن است دچار بیماری‌های ریوی یا کاهش ظرفیت ریه شوند که این موضوع نیز خطر ابتلا به بیماری‌های مهلک را افزایش می‌دهد!
این نتایج افراد سیگاری را بیشتر در معرض خطرات ویروس کووید19 می‌دانند و نظر اکثر ‌آن‌ها در ترک سیگار و عدم استعمال دخانیات است.
 
*منبع: WHO / مریم غفاری

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 213629

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *