• 1400/01/22 - 13:14
  • 748
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

مدال لیاقت یا شلاق ملامت؟

 
 
موج چهارم کرونا و شیوع ویروس خطرناک جهش‌یافته کشور را در التهاب و اضطراب فرو برده است. هم طبیعی است که مردم نگران گوهر جان خود باشند و هم بدیهی است که مسئولان و متولیان اداره کشور، از مسئولان پزشکی و بهداشتی تا همه نهادهای نظارتی و انتظامی، موظفند هر چه در توان دارند انجام دهند تا حتی جان یک انسان کمتر از دست برود.
در میانه و میدان اضطراب و شور و التهاب، اما لازم است عنان عقلانیت از دست نداد و از مرکب منطق به زیر نیفتاد و توسن سخن در برهوت مغلطه و مغالطه نراند. غم‌انگیز است وقتی یک روشنفکر‌مآب یا سلبریتی بدون آوردن دلایل علمی و شواهد عینی و براهین منطقی، ناگاه چون ببری برمی‌آشوبد که: همه‌اش تقصیر دولت است. چرا واکسن وارد نکرده است؟ الان ما باید واکسینه شده باشیم... کسی نیست از جانب دولت از او بپرسد آیا کشوری به ما واکسن معتبری داده و ما امتناع کرده‌ایم؟ وانگهی، در همه کشورهایی که مدت‌هاست واکسیناسیون آغاز شده، کماکان میزان ابتلا و ایضاً‌ مرگ و میر بالاست. معلوم است که یک اپیدمی جهانی را یک شبه نمی‌توان پایان داد...
غم‌انگیز است وقتی روزنامه‌نگاری عوام‌زده مثلاً در روزنامه‌ای زرد می‌نویسد «آقای نمکی با التماس نمی‌شود وزارتخانه را اداره کرد، مردم خسته شده‌اند از این همه تناقض» و البته نمی‌گوید که وزیر بهداشت شخصاً اختیار راه‌های کشور را ندارد که جاده‌‌ها را ببندد و جلوی سفرها را بگیرد. وزیر بهداشت اختیار شهر و فروشگاه و سینما و مترو را ندارد. هزار مسأله امنیتی و معیشتی دیگر در تصمیم‌گیری درباره قرنطینه نهفته است که نمی‌گذارد آدم عوامانه نسخه بپیچد. یک تحقیق نشان داده است که هزینه هر ماه قرنطینه برای اقتصاد بخش خصوصی 63 هزار میلیارد تومان است. این هزینه در وضع کنونی از توان کشور خارج است، به‌علاوه، تصویب قوانینی که دولت تاب اجرای آن را نداشته باشد و مردم تاب تحمل آن را، جز آنکه به فضای بی‌اعتمادی و تنش دامن بزند، چه سودی خواهد داشت. وانگهی، کجای سخنان وزیر بهداشت «تناقض» دارد وقتی از آغاز بحران کرونا تاکنون بر ضرورت محدودیت‌ها و فاصله‌گذاری‌ها و رعایت پروتکل‌ها سخن می‌گوید و آنجا که تیغش نمی‌برد، حتی التماس می‌کند. این‌ها که در یک راستاست نکند برخی دوستان معنای تناقض را نمی‌دانند!
قطعاً نظام بهداشت و درمان ما، مانند بسیاری از بخش‌های دیگر خدماتی و صنعتی و آموزشی و ... مشکلات و ضعف‌هایی دارد اما فراموش نکنیم، همین نظام بهداشت و درمان، طی 14 ماه اخیر، کاری کارستان کرد. وزیری که در دشوارترین شرایط شیوع اپیدمی در یک قرن اخیر، شانه زیر بار سخت‌ترین وزارتخانه داده و از همه توان خود بهره گرفته و آنجا که در چانه‌زنی با بخش‌های دیگر حاکمیت، تیغش نبریده، صادقانه با مردم سخن گفته و التماس کرده است، آیا شایسته ملامت است؟ کادر درمانی که به واقع عملکردی حماسه‌گونه از خود نشان داده و پزشک و پرستاری که هفته‌ها خانواده خود را ندیده و نظام درمانی که پرستار باردارش در مقابله با مخوف‌ترین ویروس قرن جان داده، و روزی نیست که یک پزشک یا پرستارش به آسمان نرود، آیا شایسته شلاق ملامت است یا مدال لیاقت؟
برزیل سه بار در دوره کرونا وزیر بهداشت را تغییر داد اما هر بار وضع بدتر شد! به حدی که آمار تلفات روزانه‌اش دیروز به حدود 4200 نفر رسید یعنی 25 برابر آمار دیروز ما، برای کشوری که فقط 5/2 برابر ما جمعیت دارد.
ایالات متحده با آن همه دانش و تجهیزات و دانشگاه و ثروت، مهد پزشکی مدرن جهان امروز، تا امروز 575 هزار کشته داده است. یعنی 1730 نفر به ازای هر یک میلیون جمعیت. در انگلستان به ازای هر یک میلیون نفر 1865 نفر مرده‌اند. در فرانسه 1500 نفر در ایتالیا 1870 نفر در اسپانیا 1630نفر و در بلژیک و جمهوری چک بیش از 2000نفر. در ایران این نسبت اکنون 753نفر است یعنی کمتر از نصف آمریکا و کشورهای برتر اروپایی. این آمار رسمی است که جدول آن هر روز منتشر می‌شود.
روا نیست ما به خاطر دعوای سیاسی یا اختلافات فردی یا حتی نگرانی از جان خود و عزیزانمان، چشم بر روی حقایق ببندیم و ناروا و ناعادلانه داوری کنیم.
نظام بهداشت و درمان ما، با دست و پای بسته ناشی از تحریم و کمبود منابع مالی ناشی از تحریم، در میان اقیانوس افتاده و دارد با کشورهایی رقابت می‌کند که همه چیز دارند، از دانشمند تا دارو تا واکسن و پول برای کسانی که لازم است در خانه بمانند و شغلشان را از دست بدهند.
نگارنده با حفظ نقدهایی که به حوزه‌های مختلف اداره کشور دارد، عدالت و آزادگی را لازمه هر نوع نقد و اعتراض به عملکرد افراد یا دستگاه‌ها می‌داند. در نقد عملکرد یک فرد یا نهاد یا سازمان یا وزارتخانه، درست آن است که با پرهیز از شتابزدگی و هیجان کودکانه و عوام‌زدگی، همه حقایق را و همه جوانب حقایق را بررسی کنیم.
آماری که گوشه‌ای از آن در این مقاله آمد ـ و آمار رسمی سازمان بهداشت جهانی است که هر روز به روز می‌شود ـ به تنهایی، گواه آن است که عملکرد نظام بهداشتی و درمانی کشور در مقابله با کرونا، با همه تنگناها و کمبودها، بالاتر از خوب و بلکه درخشان بوده است و این شکاف کمبودها و تنگناها و تحریم‌ها را پرسنل جان برکف درمانی کشور، با ایثار و فداکاری خود پر کرده‌اند؛ از یک بهیار در محروم‌ترین شهر تا وزیری که آسان‌ترین کار برایش کناره‌گیری و آسودگی است، اما ایستاده است در برابر تیغ ملامت و زهر زبان ناسپاسان روزگار.
 
 
علیرضا خانی، سردبیر روزنامه اطلاعات
  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 225853
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *