• 99/10/01 - 21:01
  • 360
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رییس بنیاد شهید و ایثارگران:

پرستاران با ایثار و فداکاری در تمامی عرصه‌های حساس افتخارآفرین هستند

روز پرستار نماد و نشانه‌ای ناب از شریف‌ترین مشاغل در جامعه بشری است. همان‌گونه که حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه) نیز پرستاری را «شغل بسیار شریف و عبادت» عنوان کردند.[۱] پرستاری، جلوه‌ای خاص و خالص از تلاش بی‌دریغ و صبورانه برای کمک به انسان‌های دردمند و نیازمند مراقبت و حمایت‌های دقیق و حساس است. از این‌رو در سخنان ائمه معصوم علیهم السلام خدمت به همنوعان، از بهترین عبادت‌ها و ارزش‌های انسانی شمرده شده است. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ارج و بهای پرستاری را در روایتی چنین بیان می‌فرمایند: «مَن قامَ عَلی مَریضٍ یَوما وَ لَیْلَةً بَعَثَهُ اللّه ُ مَعَ اِبراهیمَ الخَلیلِ علیه السلام.»[۲] کسی که یک روز و یک شب پرستاری بیماری را به عهده بگیرد، خداوند او را با ابراهیم خلیل علیه السلام محشور می‌کند.
پرستاران با عطوفت و بی‌ادعا برای حفاظت از سلامت و جان انسان‌ها، ایثارگرانه به ایفای نقش کم‌نظیر خود می‌پردازند؛ در حقیقت ماهیت و رسالت این فداکاری مصداق مجاهدت و خدمت خالصانه به جامعه بشری است. مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در توصیف جایگاه والای پرستاران در جامعه فرمودند: «پرستاری ترکیبی از یک مجموعه ارزش‌های اخلاقی و انسانی است؛ از شفقت و دلسوزی بگیرید تا مسئولیت پذیری، تا صبر و بردباری در برابر بی‌تابی‌ها و کج خلقی‌ها که همه این‌ها فضیلت‌های بزرگ انسانی است...»[۳]
پرستاران زحمتکش و مقاوم، با این جایگاه رفیع، شایسته بیشترین احترام و تکریم هستند؛ چه از بعد معنوی و چه از جهت توجه به حقوق اجتماعی و مادی. همین شأن والای معنوی سبب شده است که به‌درستی و به‌حق، مناسبت میلاد مبارک اسوه‌ی بی‌بدیل صبر، ایثار و استقامت، حضرت زینب کبری (سلام الله علیه)، به عنوان «روز پرستار» انتخاب شود که به راستی انتخابی زیبا، به‌جا و افتخاری عظیم برای پرستاران است.
در سال جاری، با تجربه خطیر و بسیار سخت همه‌گیر شدن بیماری مهلک کرونا که گریبانگیر جامعه بشری و کشورمان شده است، نقش بسیار حساس، بزرگ و ایثارگرانه پرستاران بیش از پیش برای جامعه روشن و برجسته گردید. اقدامات این قشر عزیز تداعی کننده تلاش‌های ارزشمند و جانفشانی پرستاران و اعضای جامعه پزشکی به‌ویژه در دوران انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس می‌باشد.
امروز پایداری، ایثار و مقاومت کم‌نظیر پرستاران عزیز و ارجمند در این شرایط حساس، تا آنجا پیش رفته که برخی از این عزیزان جان خود را برای سلامت و آسایش هموطنان خود، نثار نمودند و به درجه شهادت نائل شدند. بی‌گمان اجر معنوی و رستگاری اخروی ره‌توشه این ایثار و استواری خواهد بود و قدردانی مضاعف از ایشان و خانواده‌های معظم و بزرگوارشان وظیفه قطعی همگان و به ویژه مسئولان امر باید تلقی و محقق شود.
ضمن بزرگداشت شأن و مقام معنوی والای پرستاران و به ویژه پرستاران شهید عرصه خدمت در مقابله با ویروس منحوس کرونا، این‌ روز را به یکایک پرستاران شریف، به ویژه خانواده شهدای پرستار، صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم و سلامتی و سعادت تمامی این قشر گرانقدر را از درگاه پروردگار متعال مسألت دارم.
تردیدی نیست که تلاش‌های خالصانه و کارنامه درخشان و مجاهدت گونه پرستاران گرانقدر که در کنار بیماران خود و با نیت بهبود آنها ایثارگرانه می‌ایستند، برای همیشه پایدار خواهد ماند و هیچ­گاه بزرگ منشی و پایداری کم نظیر این عزیزان از یادها نخواهد رفت.

[۱] بیانات در دیدار با جمعی از پزشکان و پرستاران، ۱۳۵۹/۲/۲۳
[۲] ثواب الأعمال، ص ۳۴۱
[۳] بیانات در دیدار جمعی از پرستاران سراسر کشور، ۱۳۹۸/۱۰/۱۱

 

 

*منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

*سعید اوحدی/ رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 220278

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *