• 99/05/15 - 12:11
  • 174
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
یادداشت

میز کرونا؛ آگاهي‌بخشي، دغدغه مندی و تغییر رفتارزندگي اجتماعي صحنه تجلي انواع ارتباطات و تعاملات اجتماعي ميان افراد است. در زندگی اجتماعی مسائل فراوانی وجود دارد که تقریبا همه ما نسبت به آنها آگاه هستیم و اطلاعات کافی درباره آن‌ها داریم و گاهی برای حل این مسائل، کمپین هایی در جامعه راه اندازی می‌شود و میلیون ها نفر هم آن‌را لایک می‌کنند اما برای حل آن‌ها کاری انجام نمی‌دهيم و تبدیل به کنش اجتماعی نمی شوند. کنش همان عملکرد هوشیارانه و به صورت تجربه آگاهانه در سازگاری فرد با محیط خود تعریف می شود،  بنابراین شناخت به تنهایى نمى تواند رفتارى را ایجاد کند، چه بسا انسان مى داند که رفتارى مفید است و با آن که به آن علم دارد، ولى برخلاف آن عمل مى کند.
ميان آگاه بودن نسبت به يك موضوع و تبديل شدن آن موضوع به يك دغدغه اجتماعي تفاوتي جدي وجود دارد و در واقع وقتي يك موضوع به دغدغه‌اي اجتماعي تبديل مي‌شود كه ما حاضر باشيم براي آن هزينه‌اي بپردازيم مانند خطرات ویروس کرونا که همه نسبت به آن آگاهی پیدا کردیم اما عادی انگاری، مانع دغدغه شدن آن برای برخی از افراد می شود که این موضوع در خصوص یک اپیدمی کشنده، مانع بزرگی برای قطع زنجیره انتقال می گردد.
آگاهی و اطلاع رسانی يكي از متغيرهاي ضروري در تبديل شدن يك موضوع به دستورالعمل اجتماعي است اما زمانی اثر گذار است که تمامی ابعاد اطلاع رسانی را با توجه به انواع مخاطبین در نظر داشته باشد تا بتواند خلاقانه و جذاب افراد را وادار به تحرک اجتماعی نماید.
دکتر حسن نمکدوست تهرانی، استاد علوم ارتباطات همواره بر لزوم توجه به سه گانه صحت، دقت و جامعیت در روزنامه نگاری علم، تاکید می کند که راهکار رفع آن بهره گیری از توان و دانش متخصصان میان رشته ای در تحریریه ها به خصوص در زمان بحران است. ضرورت ایجاد میز ویژه بحران کرونا در تحریریه رسانه ها جهت پوشش جامع و بدون اشتباه بحران کرونا، متشکل از خبرنگاران ارشد، خبرنگاران آشنا به موضوع، افراد خلاق و ایده پرداز و چندین کارشناس و مشاور پزشکی، آمار، جامعه شناسی، روانشناسی و سایر موضوعات مرتبط در کلیه رسانه ها توسط این استاد علوم ارتباطات مطرح شده است.
در این صورت علاوه بر پاسخگویی به فاکتورهای دقت، صحت و جامعیت، می توان با بهره بردن از مشورت جامعه شناس و روان شناس از بروز اضطراب و افسردگی در سطح جامعه پیشگیری کرد.
در حال حاضر متاسفانه تعداد کشته های کرونا در کشور از میانگین کشته های جنگ در حال پیشی گرفتن است، جوامع امروز در وضعیت مشابه جنگ هستند و باید مانند آن زمان که در رسانه ها میز جنگ داشتیم، امروز نیز در رسانه ها میز بحران متشکل از تخصص های بین رشته ای ایجاد شود.
به همان میزان که جامعه پزشکی در بحران کرونا از خود مایه گذاشته و دراین زمینه احساس مسئولیت می کند، روزنامه نگاران علم و افراد فعال حوزه ارتباطات علم و سلامت نیز جزئی از این بازی توأم با احساس مسئولیت بوده و باید باشند. ایجاد میز کرونا در رسانه های پرمخاطب و تاثیرگذار، متشکل از متخصصین مربوطه با رویکردی جامع در تبدیل آگاهی به دغدغه و در نهایت تغییر رفتار مردم ، بسیار ضروری است و رسانه ها در شرایط بحرانی فعلی در این حوزه بسیار تعیین کننده هستند.
*مریم غفاری/ روزنامه نگار

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 212620
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *