• 93/08/27 - 11:20
  • 12
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

از واکسن پنتاوالان در رفسنجان رونمایی شد

طی مراسمی در محل سالن اجتماعات امیرکبیر با حضور مسئولین شهرستان رفسنجان از واکسن پنتا والان رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار وب دا ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در این آیین گفت : هموفیلوس آنفلانزا از باکتری های خطرناک است که کودکان زیر سن 5 سال را دچار بیماری ها به ویژه مننژیت می کند.

وی افزود : واکسن پنتاوالان در کاهش مرگ و میر موثر است و با دریافت یک واکسن از بروز 5 بیماری دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوانزا پیشگیری می کند .

دکتر علی اسماعیلی ندیمی تصریح کرد : مرگ در کل دنیا با درگیری از ناحیه هموفیلوس وجود دارد به طوری که سالانه بین 180 تا 400 هزار کودک در سطح جهان زیر 5 سال بر اثر این بیماری به مرگ محکوم می شوند.

وی خاطرنشان کرد : این واکسن در سه دوز دو ماهگی، چهار ماهگی و شش ماهگی باید دریافت شود تا نوزاد در دوران زندگی از بیماریها محفوظ بماند . دکتر اسماعیلی با اشاره به اینکه با توزیع این واکسن عوارض بیماری قابل پیشگیر کاهش میابد افزود : وزارت بهداشت و درمان در دولت تدبیر تمام سعی خود را در ارتقا سلامت مردم به کار گرفته است به نحوی که هزینه درمان مردم در مراکز درمانی دولتی به ده درصد و 5 درصد کاهش یافته است.

وی از دیگر خدمات طرح تول نظام سلامت تکمیل و بازسازی خانه های بهداشت برشمرد و گفت : نیروی درمانی و تجهیزات دو رکن مهم و اساسی نظام سلامت است که باید به روز شوند و این امردر دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته و امیدواریم طرح نظام سلامت به خوبی اجرا شود و نتایج خوبی برای مردم که پایه و اساس رشد و توسعه جامعه هستند نمایان سازد.

اسماعیلی از دیگر خدمات طرح توزیع رایگان مکملها و ویتامین d در مراکز بهداشتی عنوان کرد و افزود : یکی از معضلات جامعه عوارض استخوانی است که ویتامین دی تا حدی می تواند به افراد کمک کند و به افراد سالمند توصیه می کنم که حتما این مکمل دارویی ( ویتامین d ) را مصرف کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد : از 16 آبانماه پرداخت غیرمتعارف خارج از مصوبات در بیمارستانهای دولتی نداشتیم و سامانه 1690 پاسخگوی شکایات مردم در این زمینه است.

در ادامه مراسم دکتر علی ریاحی معاون مرکز بهداشت رفسنجان گفت : والدین می توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی شهری و روستایی مراجعه کنند و نوزاد خود را در برابر بیماری ها با دریافت واکسن پنتاوالان واکسینه کنند.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,رفسنجان
  • کد خبر : 116419
کلمات کلیدی