• 93/11/14 - 11:01
  • 2
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خبر داد:

بخش بستری و سرپایی بیماران سرطانی در رفسنجان راه اندازی می شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از راه اندازی بخش بستری و سرپایی بیماران سرطانی در رفسنجان در آینده ای نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرنگار وب دا ، دکتر علی اسماعیلی ندیمی روز دوشنبه در نشست هم اندیشی با موسسات خیریه و مسئولان شهرستان جهت بیماران سرطانی اظهار داشت: سرطانها پس از بیماریهای قلبی و عروقی و حوادث ترافیکی بیشترین عامل مرگ و میر انسانها هستند.
وی گفت: در جامعه هر چه امید به زندگی بیشتر و افزایش طول عمر انسانها افزایش یابد به همان نسبت افزایش بیماران سرطانی را خواهیم داشت و بنابراین باید آمادگی لازم را برای درمان این بیماران داشته باشیم.
وی به طرح «پویش ملی مبارزه با سرطان» وزارت بهداشت اشاره کرد و بیان داشت: ممکن است تصور شود بیماری سرطان راه علاجی ندارد اما این گونه نیست و درصد بسیاری زیادی از این بیماری ها قابل درمان هستند.
دکتر اسماعیلی ندیمی سرطان را قابل پیشگیری دانست و با اشاره به اینکه اگر سرطان به موقع تشخیص داده شود درمان آن راحت تر خواهد بود، گفت: هزینه پیشگیری کمتر از درمان است و پیشگیری تغییر در رفتار و عادتهای غذایی است اما لازم است توجه شود که پیشگیری در این خصوص امری دشوار است که از عهده یک نهاد یا سازمان برنمی آید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه خوشبختانه دولت محترم در طرح تحول نظام سلامت توانسته است بخشی از آلام بیماران سرطانی را پوشش دهد، خاطرنشان کرد: سرطان های پوست، معده و پروستات در مردان و سرطان های پستان، پوست و روده بزرگ بیشترین شیوع سرطانها را در کشور به خود اختصاص داده اند.
دکتر اسماعیلی ندیمی سپس به اقدامات این دانشگاه در جهت شناسایی بیماران سرطانی اشاره و عنوان کرد: از سال گذشته دستگاه ماموگرافی دیجیتال خریداری شد و کلینیک تشخیص سرطان سینه در رفسنجان مشغول به فعالیت است که تاکنون 20 مورد قطعی ابتلا به سرطان سینه را شناسایی و تحت درمان قرار داده ایم.
وی سپس به عوامل تشدید بیماریهای سرطانی اشاره داشت و تصریح کرد: نظارت بر کیفیت و توزیع مواد غذایی، سلامت و ایمنی خودروها و افزایش آلاینده های زیست محیطی، مطلوب نبودن تولید، توزیع و مصرف سوخت در کشور، نظارت بر کیفیت آب آشامیدنی، افزایش میزان مصرف غذای آماده در بین جوانان و خانواده ها از مواردی هستند که باید بیشتر نسبت به آن حساس باشیم و این موضوع نیازمند عزم ملی است.
این مسئول بخش بهداشت و درمان با اظهار اینکه همه قبول داریم که سطح استفاده از آلاینده های خاص در منطقه بالاتر از حد مجاز است، تأکید کرد: باید بررسی شود که سموم دفع آفات پسته چه تأثیری بر تشدید یا به وجود آمدن بیماریهای سرطانی خواهد داشت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تشویق خانواده ها به خودداری از استفاده از فست فودها، فرهنگ سازی برنامه های جمعی مانند کوهنوردی و همایش پیاده روی و ترغیب خانواده ها به تغذیه سالمتر را از عوامل پیشگیری کننده از این بیماری اعلام کرد.
وی با بیان این نکته که درمان بیماران سرطانی هزینه بر است، تصریح کرد: باید برنامه های تبلیغی و اطلاع رسانی را بطور مداوم داشته باشیم تا مردم در این زمینه به طور کامل آگاه شوند چرا که اگر با همین روال پیش رویم تا کمتر از دو دهه آینده سرطانها به دومین عامل مرگ و میر تبدیل خواهند شد.
دکتر اسماعیلی ندیمی افزود: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان 50 درصد هزینه درمان بیماران سرطانی در رفسنجان را پرداخت می کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با تأکید بر اینکه 30 درصد تمام مرگ و میر های وابسته به سرطان وابسته به سیگار است، اضافه کرد: اگر خطرات مصرف سیگار را برای گروههای هدف مانند دانش آموزان و دانشجویان تشریح کنیم و بتوانیم تأثیرگذار باشیم بزرگترین خدمت را در پیشگیری از سرطان انجام داده ایم.
تشکیل کارگروههای جداگانه
شهردار رفسنجان نیز در این نشست بر لزوم اقدامات پیشگرانه در بیماری سرطان تأکید کرد و گفت: باید کار را در دو بخش پیشگیری و درمان پیگیری کرد.
علی اکبر پورمحمدی افزود: باید کارگروهی در زمینه پیشگیری و رفتار با بیماران سرطانی و کارگروهی را نیز برای درمان این بیماران تشکیل شوند.
وی آمادگی شهرداری رفسنجان را در بحث تبلیغات شهری در زمینه پیشگیری از بیماری سرطان اعلام کرد.
سخنان مسئولان موسسات خیریه
مدیران موسسات خیریه رفسنجان نیز در این جلسه به ایراد سخن پرداختند.
مدیر موسسه خیریه خیرین گمنام رفسنجان در این نشست گفت: این موسسه با توجه به بیش از 6 هزار مراجعه کننده که تاکنون داشته است توانسته تعداد زیادی از بیماران سرطانی را شناسایی کند.
علی دره کردی با بیان اینکه تاکنون نزدیک به 2800 پرونده ثابت تشکیل داده است، تصریح کرد: در این بخش بیشترین کمک به این بیماران تحت پوشش در بحث درمانی بوده است.
وی عنوان کرد: بیشترین رنج مردم این است که راه درمان این بیماری را بلد نیستند و نمی دانند برای درمان باید از کجا شروع کنند که باید در این زمینه به مردم راهنمایی و اطلاع رسانی شود.
مدیر موسسه خیریه آبشار عاطفه ها نیز بیشترین مراجعه کننده در مورد بیماران سرطانی را در بخش درمانی دانست و ابراز داشت: این موسسه به طور ماهانه 4 تا 5 میلیون تومان بابت درمان بیماران سرطانی پرداخت می کند.
مدیر موسسه مشیز رفسنجان و ماه بنی هاشم نیز در سخنان کوتاهی به بیان عملکرد خود در این بخش پرداختند.
سازماندهی سازمانهای مردم نهاد شهرستان
معاون سیاسی فرماندار رفسنجان نیز از ساماندهی سازمانهای مردم نهاد شهرستان خبر داد و گفت: در اقدامی که به تازگی در حال انجام هستیم سازمانهای مردم نهاد را ساماندهی می کنیم.
محسن ارسلان افزود: مرجع ساماندهی و مدیریت سازمانهای مردم نهاد فرمانداری است و در خصوص بیماران سرطانی تشکیلاتی را با حضور معتمدین، خیرین و سازمانهای مردم نهاد جهت کمک به این بیماران سازماندهی خواهیم کرد.
درباره میزان آرسنیک نباید مردم را نگران کرد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان همچنین با اشاره به موضوع وجود آرسنیک در آب شهر، تصریح کرد: در این باره نباید نگرانی در بین مردم ایجاد کرد زیرا نقش این ماده در بسیاری از سرطانها موثر نیست.
مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز در این باره گفت: از سال 89 طرح کشوری نمونه برداری از فلزات سنگین موجود در آب در شهرستان اجرا شد که میزان آرسنیک در آب شهرستان بین 20 تا 80 پی پی ام و استاندادرهای جهانی در این رابطه تا سال 90 مقدار 50 پی پی ام بود که
دکتر مجید کاظمی با بیان اینکه استانداردهای جهانی اکنون به 10 پی پی ام رسیده است، تصریح کرد: با توجه به وجود نرم 80 پی پی ام آرسنیک در آب شهرستان این موضوع مشکل ساز شده است.
وی افزود: در نمونه هایی که داشته ایم آب شهر آرسنیک کمتر و آبی که از بردسیر منتقل می شود آرسنیک بیشتری دارد به همین علت تصفیه خانه در بردسیر احداث شد و قرار است در رفسنجان نیز احداث شود.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,رفسنجان
  • کد خبر : 120622
کلمات کلیدی