• 93/08/10 - 12:30
  • 6
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

توزیع واکسیناسیون «پنتا والان» از نیمه دوم آبانماه

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از توزیع واکسیناسیون «پنتا والان» از نیمه دوم آبانماه در مراکز بهداشتی و خانه های بهداشت شهرستان های انار و رفسنجان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه ، دکتر احمد جمالی زاده گفت: در راستای طرح تحول نظام سلامت در بخش بهداشت ، تغییر در برنامه واکسیناسیون همگانی با ورود و توزیع واکسن برعلیه یک میکروب خطرناک به نام هموفیلوس انفلوانزا و درقالب واکسن پنجگانه ( پنتاوالان ) در این ماه آغاز می گردد.

وی افزود: این واکسن که مجموعه ای از 5 واکسن بر علیه بیماریهای دیفتری ،کزا ز، سیاه سرفه ، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوآنزا است ، از نیمه دوم آبانماه در مراکز بهداشتی و خانه های بهداشت تحت پوشش دانشگاه توزیع می شود.

دکتر جمالی زاده در خصوص مزایای این واکسن گفت: از مزایای واکسن «پنتاوالان» علاوه برایمنی بر علیه پنج بیماری مذکور ، تعداد دفعات تزریق کمتر ،درد و ناراحتی کمتر کودک ،تعداد کمتر عوارض ناشی از تزریق و برنامه ریزی آسانتر برای ایمن سازی می توان نام برد .

وی ادامه داد: این واکسن در دو، چهار و شش ماهگی به شیرخواران تزریق می شود.

گفتنی است ، باکتری هموفیلوس آنفلوانزا تیپ ب بر خلاف تشابه اسمی با ویروس انفلوانزا ، به بیماری انفلوانزا هیچ ارتباطی ندارد . این باکتری باعث پنومونی( سینه پهلو ) ، مننژیت ، عفونت گلو و مفاصل و.... در کودکان زیر پنج سال شده و یکی از علتهای اصلی ناتوانی و مرگ و میر در این گروه سنی است .

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,رفسنجان
  • کد خبر : 115479
کلمات کلیدی