• 91/09/29 - 11:02
  • 8
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

دستگاه لاپاراسکوپی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان راه اندازی شد

دومین دستگاه لاپاراسکوپی در شهر رفسنجان در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) راه اندازی شد.

دستگاه لاپاراسکوپی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان راه اندازی شد

دومین دستگاه لاپاراسکوپی در شهر رفسنجان در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، رئیس مرکز آموزشی درمانی علی ابن ابیطالب(ع) در این باره گفت: دستگاه لاپاراسکوپی از سالهای قبل در بیمارستان مرادی رفسنجان وجود داشت و اعمال جراحی بوسیله آن توسط جراحان انجام می شد که با تلاش معاونت درمان و جراحان عمومی، دستگاه جدید را برای بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) با هزینه حدوداً نزدیک به 200 میلیون تومان تهیه نمودیم.

دکتر علیرضا وکیلیان افزود: با راه اندازی دستگاه لاپاراسکوپی هم نیازی به جابجایی بیماران نیست و هم هزینه های عمل جراحی به نفع بیمارستان کسر می شود.

رئیس مرکز آموزشی درمانی علی ابن ابیطالب(ع) راه اندازی دستگاه لاپاراسکوپی را در مجموع به نفع بیماران دانست و بیان کرد: قبل از این، برخی اعمال را که می خواستیم به این روش انجام دهیم دستگاه لاپاراسکوپی نداشتیم که باعث می شد بیمار به بیمارستان مرادی یا بیمارستان های شهرهای همجوار انتقال یابد.

وی با بیان اینکه اعمال جراحی به طور کلی به دو نوع باز و بسته تقسیم می شوند، گفت: در عمل جراحی باز شکم باز می شود و اعمال جراحی در قسمت مورد نیاز انجام می شود اما در عمل بسته یا لاپاراسکوپی جراح با هدایت کردن دوربین و وسایل جراحی به وسیله ایجاد سوراخ کوچک حدود یک سانت در بدن، اعمال جراحی را مثل اعمال باز انجام می دهد که منافع بیشتری دارد.

دکتر وکیلیان با برشمردن مزایای عمل لاپاراسکوپی ، عنوان کرد: در عمل بسته یا لاپاراسکوپی بیمار پس از عمل درد کمتری و نیاز به مصرف داروی کمتری دارد، مدت زمان بستری اش در بیمارستان کمتر می شود و سریع می تواند به زندگی اش برگردد، احتمال عفونت پس از عمل کمتر است و فتخ کمتر اتفاق می افتد، عوارض برش جراحی نیز کمتر بوده و زیبایی جداره شکم حفظ می شود.

رئیس مرکز آموزشی درمانی علی ابن ابیطالب(ع) خاطرنشان کرد: در بعضی از موارد توصیه به عمل لاپاراسکوپی بیشتر است به خصوص در بیمارانی که مبتلا به عوارض جراحی باز می شوند. مانند بیماران مسن، دیابتی، بیماران قلبی- ریوی، افراد چاق، بیماران باردار و کودکان.

دکتر وکیلیان افزود: مشهورترین اعمال جراحی که بوسیله لاپاراسکوپی انجام می شود عمل جراحی کیسه صفرا، جراحی کیست های تخمدانی، جراحی های تشخیصی و درمانی برای نازایی، آپاندیسیت، جراحی کوچک کردن معده، جراحی طحال و کلیه و چاقی مرضی. همچنین فتخ های شکمی و ناحیه کشاله ران و اقدامات تشخیصی جهت بیماران صعب العلاج از این طریق قابل انجام است.

دکتر وکیلیان تصریح کرد: البته باید گفت که همه جراحی ها را نمی توان با این روش انجام داد، در برخی اعمال نیاز است که شکم باز شود ولی در مواردی که این روش امکان پذیر باشد این روش ارجح است و به سود بیمار و پزشک خواهد بود.

 

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,مقالات فرهنگ سازي,اخبار فرهنگ سلامت,رفسنجان
  • کد خبر : 79125
کلمات کلیدی