• 91/03/02 - 07:57
  • 5
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
رفسنجان/ مصاحبه با دكتر جمالي زاده معاون بهداشتي دانشگاه در خصوص اجراي طرح پزشك خانواده شهري

رفسنجان/ مصاحبه با دكتر جمالي زاده معاون بهداشتي دانشگاه در خصوص اجراي طرح پزشك خانواده شهري

گفتگو با دكتر احمد جمالي زاده معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان در خصوص اجراي طرح پزشك خانواده شهري

با اجراي طرح پزشك خانواده صورت مي گيرد؛

افزايش سهم مالي سازمانهاي بيمه گر در ارائه خدمات  بهداشتي درماني

همانگونه که میدانید یکی از شاخصهای توسعه یافتگی کشورها برقراری عدالت در نظام سلامت است و به اقرار کارشناسان این حوزه تنها راه برقراری این امر، اجرای طرح پزشک خانواده میباشد ، چرا که این امکان را به وجود می آورد تا مسئولیت مراقبتهای پزشکی افراد جامعه از زمان تولد به یک متولی مشخص که در واقع یک تیم متشکل از پزشک عمومی ، پرستار ،کارشناس تغذیه و روانشناس بالینی است  سپرده شود ، در این صورت این مراقبتها کاملا پیوسته است و منحصر به زمانهای بیماری فرد نمیشود و حتی در زمان سلامت او هم تحت عنوان معاینات دوره ای و آزمایشات غربالگری ، توصیه های پیشگیری و توانبخشی ادامه خواهد یافت و هرزمان که پزشک خانواده لازم بداند از پزشکان متخصص و فوق تخصص نیز جهت همکاری در امر درمان فرد کمک گرفته میشود .  با این توضیح که با اجرای این طرح پوشش بیمه ها تصحیح شده و سهم مالی سازمانهای بیمه گر در ارائه خدمات افزایش و سهم افراد در این زمینه به طور چشمگیری کاهش می یابد . با توجه به دستاوردهای درخشان اجرای طرح پزشک خانواده در روستا و همچنین برنامه توسعه پنجم دولت ، پس از اجرا به صورت آزمایشی در چند استان در سال قبل اجرای سیستم پزشک خانواده در سراسر ایران در دستورکار قرار گرفت .

به همين منظور برآن شديم تا با دكتر جمالي زاده معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان پيرامون اجراي اين طرح در شهرستان گفتگويي را انجام دهيم كه شرح آن در زير آمده است. 

سوال : لطفا در ابتدا در خصوص اين طرح و هدف آن بيشتر توضيح دهيد.

منطقه رفسنجان در قسمت شمال غربی استان کرمان قرار گرفته است و دارای جمعیتی بالغ بر 285048 نفرمیباشد که حدود 161181 نفر از آنان به علت سکونت در مناطق روستایی و شهرهای زیر 20000 نفر تحت پوشش بیمه روستائی هستند . طرح پزشک خانواده و بیمه روستایی از تیرماه سال 1384 برای هموطنان روستایی برای جمعیتی بالغ بر بیست میلیون نفر در سراسر کشور و همزمان درمناطق واجد شرایط رفسنجان به اجرا در آمد که هدف اصلی آن ایجاد دسترسی آسان نیازمندان به خدمات اولیه بهداشتی و درمانی بود . افزایش آمار مراجعه  به پزشک در شهرستان رفسنجان از سال 84 (136243) تا سال 89( 260308) و همچنین بهبود روز افزون شاخصهای بهداشتی دلیلی بر موفقیت این طرح در رسیدن به اهداف متعالی خود یعنی ارتقاء سطح سلامت و برقراری عدالت در سلامت می باشد.

با اجرای این طرح ، دسترسی تمام افراد به خدمات پزشک عمومی و خدمات پرستاری آسان و رایگان میشود . اجرا به این صورت است که پراکندگی مطبهای پزشکان عمومی و درمانگاهها در سطح شهر به گونه ای تغییر داده میشود که در همه نقاط با فواصل کوتاه و مشخص مردم بتوانند در صورت نیاز به آنها مراجعه کنند. هر خانواده از بین پزشکان عمومی مستقر در محدوده دسترسی ، یکی را به عنوان پزشک خانواده خود انتخاب و نزد او ثبت نام میکند و تشکیل پرونده میدهد . در این پرونده تمام سابقه پزشکی فرد ثبت میشود و چون بین تمام مراکز بهداشتی و درمانی (شامل مطبها ،درمانگاهها، بیمارستانها )شبکه اینترنتی ایجاد میشود هر زمان به هر دلیل فرد به این مراکز مراجعه کند ونیاز به اطلاعات پزشکی قبلی او باشد پس از کسب اجازه از او این اطلاعات در اختیار کادر درمانی قرار میگیرد . در صورت نیاز به استفاده از خدمات پزشک متخصص و فوق تخصص پزشک خانواده او را ارجاع میدهد و در این صورت بیمار میتواند از خدمات بیمه ها استفاده کند.

سوال: در اين طرح سهم مالي بيمار چگونه است؟

البته همانگونه که گفته شد  در پوشش بیمه ها هم یک تحول اساسی صورت میگیرد و سهم مالی بیمار در خدمات سرپایی و بستری بسیار کاهش می یابد . این در صورتی است که اولین مراجعه بیمار به پزشک خانواده خود باشد و در غیر این صورت بیمه هیچ تعهدی در قبال  ویزیت ، دارو ، و خدمات پارا کلینیک فرد را ندارد.

سوال : به طور خلاصه مزایای طرح را بیان کنید :

پاسخ : در این طرح هدفهای بزرگی دیده شده است : ایجاد دسترسی آسان و ارزان به خدمات پایه بهداشتی و درمانی ، سامان دهی به خدمات تخصصی و حذف هزینه های اضافی ناشی از مراجعات سردرگم و بی دلیل مردم به پزشکان متخصص و فوق تخصص، بیمه شدن تمام افراد فاقد بیمه، اصلاح پوشش بیمه ها و کاهش سهم  پرداختی بیماردر صورت نیاز به استفاده از خدمات سرپایی و بستری و در نهایت ارتقاء سطح سلامت جامعه  از مزاياي اين طرح مي باشد.

سوال : نقش مردم در اجرای این طرح چیست ؟

پاسخ : مردم میتوانند نقش مهمی داشته باشند . همکاری مردم ضامن اصلی اجرای صحیح طرح میباشد ، اگر در زمانهای اعلام شده جهت ثبت نام ، انتخاب پزشک خانواده و انجام معاینه اولیه مراجعه کنند و در ضمن به تیم مراقبتهای اولیه خود اطمینان کامل داشته باشند هم بار مراجعات اضافه و سردرگم و هم هدر رفتن منابع مالی ناشی از آن کاهش می یابد که کمک بزرگی در سامان بخشیدن به اقتصاد خانواده و کشور است . بهتر است همشهریان عزیز بدانند با استفاده از این طرح  بخش درمان نیز با نظم و قانونمندی بیشتری در خدمت آنان قرار میگیرد .

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,مقالات فرهنگ سازي,اخبار فرهنگ سلامت,رفسنجان
  • کد خبر : 63733
کلمات کلیدی