• 94/06/03 - 08:29
  • 11
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

طرح تحول نظام سلامت در تاریخ حوزه سلامت کشور بی نظیر است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت و با گذشت یکسال از آغاز اجرای طرح تحول سلامت، به بیان خدمات و بسته های حمایتی آن پرداخت و گفت: طرح تحول نظام سلامت در تاریخ حوزه سلامت کشور بی نظیر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت و با گذشت یکسال از آغاز اجرای طرح تحول سلامت، به بیان خدمات و بسته های حمایتی آن پرداخت و گفت: طرح تحول نظام سلامت در تاریخ حوزه سلامت کشور بی نظیر است.

دکتر علی اسماعیلی ندیمی در گفتگو با خبرنگار وب دا اظهار داشت: برنامه تحول نظام سلامت به عنوان یکی از اساسی ترین برنامه هایی که در طول تاریخ حوزه بهداشت و درمان در کشور اجرا شده است، از اردیبهشت ماه 1393 در سراسر کشور آغاز شد.
وی افزود: در اجرای این برنامه روسای دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور به عنوان مسئول اجرای این برنامه و معاونت درمان دانشگاه ها به عنوان مسئول هماهنگی و دبیر خانه آن در دانشگاه تعیین گردیدند.
وی تبیین کرد: بعد از دستور مقام محترم وزارت جناب آقای دکتر هاشمی، بلافاصله در دانشگاه دبیرخانه ستاد تحول نظام سلامت با پنج زیرمجموعه شامل: کمیته بیمه و منابع با مسئولیت معاون توسعه و منابع دانشگاه، کمیته دارو و تجهیزات مصرفی با مسئولیت معاون غذا و دارو دانشگاه، کمیته سیاستگذاری و برنامه ریزی با مسئولیت مدیر درمان، کمیته مدیریت و اطلاع رسانی با مسئولیت مدیر روابط عمومی دانشگاه و کمیته نظارت و بازرسی با مسئولیت اداره بازرسی دانشگاه تشکیل گردید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هفت بسته خدماتی به دانشگاهها ابلاغ گردید که شامل بسته های: «کاهش فرانشیز بیماران بستری»، «بسته برنامه حضور پزشکان متخصص در بیمارستانها به عنوان پزشک مقیم»، «بسته برنامه ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان ها»، «بسته خدماتی ترویج زایمان طبیعی»، «بسته خدماتی حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم»، «بسته خدماتی ویزیت پزشکان و ارتقاء کیفیت ویزیت» و «بسته خدمات بیماران صعب العلاج» بود.
اسماعیلی ندیمی سپس به تبیین بسته «کاهش فرانشیز بیماران بستری» پرداخت و یادآور شد: کاهش پرداخت مستقیم بیماران بستری شده واجد بیمه سلامت به 6 درصد کل هزینه و همچنین تنها 3 درصد برای بیماران بستری با بیمه روستایی از جمله خدمات این بسته بود.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس این بسته خدماتی، بیمارستانها مکلفند تمامی خدمات تشخیصی، درمانی، دارو و تجهیزات مصرفی و ملزومات مصرفی پزشکی را در همان بیمارستان و یا در زنجیره تامین خدمات تعیین شده فراهم نموده و سازمان بیمه سلامت ایرانیان مکلف شدند که همه افراد فاقد بیمه مراجعه کننده به بیمارستان ها را بصورت رایگان بیمه نمایند.
این مسئول یادآور شد: دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی در چارچوب فهرست اعلام شده ستاد اجرایی دانشگاه به شرط تامین داخل بیمارستان تحت پوشش برنامه بوده و هزینه های جراحی و درمانی زیبایی، هزینه اتاق vip، هزینه ناشی از ضرب و جرح، هزینه خدمات ناشی از خودکشی و هزینه اقامت در اتاق یک تخته مشمول این برنامه نمی باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ابراز داشت: خدماتی که برای بیماران تحت مراقبت در بخش بستری یا تحت نظر اورژانس بیمارستان ارائه می شود فارغ از میزان اقامت بیمار، مشمول برنامه می باشد.
اسماعیلی ندیمی با بیان این مطلب که بیمارستان به هیچ عنوان نمی تواند بیماران بستری را برای خرید دارو و یا تجهیزات پزشکی به خارج از بیمارستان هدایت کند، افزود: مسئولیت و هزینه نقل و انتقال بیماران بوسیله آمبولانس به عهده بیمارستان ارجاع دهنده می باشد.
به گفته وی بیمارستان موظف است در قسمت پذیرش با نصب تابلو ،بیمار و همراه بیمار را در جریان فرایند پذیرش و ترخیص قرار دهد همچنین آنها موظف به صدور صورتحساب خدمات شامل 3 بخش بیمه پایه، سهم بیمه سلامت و سهم بیمار هستند.
وی افزود: کلیه بیمارستان ها موظف شدند سیستم HISخود را به روز نمایند و تبادل اطلاعات از طریق سامانه سپاس با وازرت بهداشت انجام شود تا این وزارتخانه بر اساس اطلاعات وارد شده تخصیص های بیمارستان ها را واریز نمایند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان هدف از بسته «برنامه حضور پزشکان متخصص در بیمارستان ها بعنوان پزشک مقیم» را ارائه بموقع خدمات درمانی، پاسخگوئی 24 ساعته بیمارستان، تعیین تکلیف بیماران توسط متخصصین مربوطه در بخش اورژانس در حداقل زمان ممکن و انجام بموقع اعمال جراحی و پروسیجر های اورژانسی دانست و بیان داشت: در ارائه این بسته، پزشک مقیم موظف است در تمام ساعات مقیمی حضور فیزیکی فعال در بیمارستان داشته باشد و متخصصین حتی نمی توانند در خانه های سازمانی درون محوطه بیمارستان حضور داشته باشند و بایستی پانسیونی در داخل بیمارستان برای پزشکان مقیم تجهیز به وسایل رفاهی گردد.
اسماعیلی ندیمی اظهار داشت: همچنین کلیه پزشکان مقیم مکلف به رعایت مصوبات و پروتکل کمیته تعیین تکلیف بیماران می باشند از جمله رعایت اندیکاسیون های بستری بیماران در بخش های مراقبت ویژه ویزیت بموقع و تعیین تکلیف بیماران اورژانسی در کمترین زمان ممکن، کیفیت ارائه خدمات توسط پزشک، مشارکت در فعالیت های آموزشی در ساعات مقیمی و رعایت اخلاق حرفه ای و شئونات اسلامی می باشد.
وی حداکثر تعداد نوبت کاری پزشکان مقیم در هر ماه معادل 15 شبانه روز غیر متوالی اعلام کرد و گفت: کلیه رشته های تخصصی و فوق تخصصی برای پزشکان مقیم به صلاحدید ریاست دانشگاه و معاون درمان تعیین می شود.
اسماعیلی ندیمی ادامه داد: در بسته «برنامه ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان ها» که با هدف ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ آنها انجام گرفته است، مواردی از جمله ایجاد فضای رقابتی در بهبود خدمات هتلینگ در بیمارستان ها، نظارت، ارزیابی و پایش مستمر هتلینگ دیده شده است.
وی در بحث نظارت و خدمات هتلینگ به مواردی از جمله تعداد و کیفیت تخت های بستری، میز غذای بیمار، پایه سرم، کیفیت تشک، پتو، ملحفه، بالش و البسه بیمار، تعداد ویلچر و برانکارد جهت انتقال بیمار، تجهیزات مربوط به تخت، کیفیت و تنوع غذا، پرده و پاراوان، فضای فیزیکی اتاق و همراه بیمار، نیروی انسانی مراقب بیمار، سیستم سرمایش و گرمایش و سرویس های بهداشتی و حمام اشاره کرد.
به گفته وی در قالب این بسته خدمات بیمارستانی شامل: ساختمان و تاسیسات، تجهیزات و امکانات، خدمات رفاهی، خدمات نظافت و بهداشت، تغذیه بیمار، امور اداری و گردش کار و منابع انسانی ارزیابی و پایش می شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: رایگان شدن زایمان طبیعی در قالب بسته خدماتی «ترویج زایمان طبیعی» دیده شد که دستاوردها و اقداماتی از جمله: ارتقای شاخص سلامت مادران و نوزادان از طریق کاهش میزان سزارین، کاهش میزان سزارین تا پایان سال به میزان 10 درصد برای هر دانشگاه، ایجاد بلوک زایمان جهت افزایش رضایتمندی مادران باردار از طریق حفظ حریم خصوصی با بهینه سازی فضای فیزیکی اتاق زایمان، رایگان شدن زایمان طبیعی در تمامی بیمارستان های دولتی و برگزاری کلاسهای آمادگی برای زایمان ویژه مادران باردار در زایشگاه در این زمینه انجام گرفت.
اسماعیلی ندیمی محورهای بسته خدماتی «حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم» را شامل مواردی از جمله جذب و ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته کشور، کاهش پرداخت از جیب مردم، ساماندهی مناسب تر نظام ارجاع در سطح تخصصی و فوق تخصصی، استقرار تمام وقت پزشکار ماندگار در مناطق محروم در واحد های درمانی، آمادگی ارائه خدمت در مناطق محروم بصورت 24 ساعته و در ایام تعطیل و عدم دریافت هر گونه وجه از بیماران خارج از روال رسمی صندوق بیمارستان اعلام کرد.
این مسئول اضافه کرد: یکی دیگر از بسته های طرح تحول سلامت، بسته خدماتی بیماران صعب العلاج است که در قبال آن: پوشش فرانشیز موارد بستری بیماران صعب العلاج و تخفیف 30 تا 70 درصدی در هزینه درمان این بیماران دیده شده است.
وی افزود: علاوه بر بسته های خدماتی، یکسری کمیته ها نیز برای پیگیری این طرح در دانشگاههای علوم پزشکی تشکیل شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان عنوان داشت: کمیته اخلاق مراکز و دانشگاهها در تمامی بیمارستانها و در ستاد مرکزی دانشگاه بر حسب نیاز تشکیل می شود و هرگونه برخورد با عملکرد دارای مشکل در این کمیته با حضور فرد یا افراد خاطی بررسی و تصمیمات لازم در مورد تنبیه ایشان اخذ یا به مراجع بالاتر ارجاع می گردد.
وی در ادامه گفت: ستاد اجرایی طرح تحول سلامت با حضور افراد مسئول تشکیل و گزارش چگونگی اجرای طرح، مشکلات موجود ارائه شده و تصمیمات جدید اخذ می گردد.
اسماعیلی ندیمی همچنین با اشاره به تشکیل کمیته نظارت و بازرسی، گفت: این کمیته وظایفی از جمله بازدید مستمر و گزارش روزانه از بیمارستانها، بررسی روزانه تجهیزات پزشکی و انبار داروئی و مصرفی بیمارستان، اطلاع رسانی به بیماران در خصوص طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان، بازدید تیم نظارت بر درمان از بیمارستان ها بصورت هفتگی و مصاحبه با بیماران و همراهان آنها در خصوص رسیدگی بیمارستان، رسیدگی به تخلفات پزشکان و کادر درمانی توسط تیم نظارت بر درمان و کمیته اخلاق، بر خورد قانونی با پزشکان متخلفی که خارج از تعرفه بیمارستان ها اقدام به دریافت وجه غیر متعارف می نمایند و برخورد قانونی با پزشکانی که بیماران را به موقع ویزیت نمی کنند و تعیین تکلیف بیمار در اورژانس انجام نمی شود را بر عهده دارد.

 

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,رفسنجان
  • کد خبر : 130890
کلمات کلیدی