• 94/04/14 - 08:58
  • 5
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

وضعیت تغذیه در ماه رمضان مناسب نیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان وضعیت تغذیه در کشور و شهرستان رفسنجان را به خصوص در ماه رمضان نامناسب خواند و گفت: در ابتدای افطار مصرف مایعات فراوان، پس از آن مقدار کمی میوه و بعد وعده غذایی شام و سحر به صورت وعده صبحانه باشد ولی متاسفانه اکثرا رعایت نمی کنند.

به گزارش خبرنگار وب دا ، دکتر علی اسماعیلی ندیمی صبح شنبه در کارگروه امنیت غذایی شهرستان رفسنجان گفت: آنچه که پس از افطار بدن به آن نیاز مبرم دارد مایعات است و اغلب متاسفانه روش تغذیه صحیح که در ماه مبارک رمضان را در پیش نمی گیریم و از طرفی مقدار بسیار زیادی از شیرینی های زلوبیا در خانواده ها مصرف می شود و مقدار زیادی انرژی بی دلیل وارد بدن می شود.
وی با اشاره به مصرف زیاد زلوبیا و بامیه در ماه رمضان، افزود: هر عدد زلوبیا و گوش فیل 300 کالری انرژی دارد و به همین دلیل اتفاق خاصی در سلامتی مردم پس از ماه مبارک نمی افتد و رژیم غذایی ما خوب نیست.
وی با تأکید بر اینکه توصیه های تغذیه ای باید صحیح و درست به مردم داده شود، تصریح کرد: این درست نیست که در فرصت 8 ساعته برای خوردن این حجم از مواد خوراکی را وارد بدن کنیم و قطعاً عوارض خاص خود را دارد و باعث سلامتی نمی شود.
این مسئول یادآور شد: امسال بحث امنیت غذا از مزرعه تا سفره شعار دانشگاه های علوم پزشکی است و در این بحث کار می کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مبحث باقیمانده سموم را جزو مقررات اتحادیه اروپا دانست که در آینده در دستور کار قرار می گیرد و گفت: در این قضیه کمترین کار در کشور انجام شده که چه مقدار سموم در خروجی پسته ها باقی مانده است البته تحقیقاتی در این زمینه انجام شده که نتایج آن در کنگره پسته و سلامت در شهریور ماه ارائه خواهد شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز در این جلسه اظهار داشت: در بحث ساماندهی سموم کشاورزی اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته است.
دکتر احمد جمالی زاده همچنین از تدوین سند تغذیه و سلامت شهرستان خبر داد.
وی همچنین به استفاده از نان سبوس دار اشاره کرد و گفت : یکی از سرطان های شایع در کشور بخصوص شهرستان ، سرطان روده بزرگ می باشد که استفاده از نان سبوس دار می تواند نقش موثری در جلوگیری از این سرطان داشته باشد.
در این جلسه مقرر شد طرح تولید مرغ سالم مورد تأیید جهاد کشاورزی در 10 مرغداری در رفسنجان اجرا شود.
همچنین تولید محصولات گلخانه ای سالم ، نان سالم و تشکیل تیم نظارتی بر باشگاههای ورزشی و برخورد با عرضه کنندگان مکمل های ورزشی غیرمجاز از دیگر مصوبات کارگروه امنیت غذایی شهرستان بود.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,رفسنجان
  • کد خبر : 128560
کلمات کلیدی