• 93/08/10 - 10:34
  • 20
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

6 درصد تلفات جهانی ناشی از حوادث طبیعی در ایران اتفاق میافتد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت : ایران از نظر جمعیت 70 میلیونی، یک درصد جمعیت دنیا را دارد و 6 درصد تلفات جهانی از نظر حوادث طبیعی در ایران رخ می دهد.

به گزارش خبرنگار وب دا ،دکتر احمد جمالی زاده در همایش مدیریت سلامت در بلایا و پدافند غیر‌عامل ‌رفسنجان که در سالن ذکریا برگزار شد افزود : کشور ایران یکی از کشورهای بلاخیز درجهان است و اکثر حوادث طبیعی جهان در ایران اتفاق میافتد به طوری که از 40 حادثه طبیعی در دنیا، 36 مورد آن از جمله سیل، زلزله، خشکسالی، رانش زمین، آتش سوزی و... در ایران روی میدهد.

وی با اشاره به اینکه طی سی سال گذشته بزرگترین زلزله ها را در شهرستانهای استان کرمان ( بم، زرند و گلباف ) و سیل در جنوب استان روی داده است تصریح کرد : 13 گسل فعال در استان کرمان فعال است که از این تعداد 3 گسل در رفسنجان و انار وجود دارد که با این وضعیتِ شهرستان، استان و کشور باید دید چه برنامه‌هایی می‌شود، برای مقابله با جلوگیری از تلفات پی ریزی کرد.

وی افزود : این را می رساند که ایران از نظر مقابله با این حادثه آمادگی ندارد و هدف گذاری و برنامه ریزی نشده است و بایستی آموزش های لازم به خانواده ها داده شود تا در بروز چنین حوادثی بدانند که چه کاری باید انجام دهند تا با کمترین آسیب مواجه شوند.

دکتر جمالی زاده بیان کرد طبق ارزیابی سال 92 فقط 14 درصد مراکز بهداتشی درمانی کل کشور مقاوم‌ سازی شده‌اند و که این آمار در رفسنجان 31 درصد است و نسبت به کشور وضعیت بهتری داریم. وی در پایان عنوان کرد : گسل‌های فعال( زلزله)، خشکسالی و حوادث ترافیکی اولویت خطر‌پذیری در شهرستان رفسنجان ، انار هستند و اطلاعات ناکافی را بزرگترین مشکل مردم دانست و افزود: در این زمینه برای خانواده‌ها برنامه های آموزشی داریم.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,رفسنجان
  • کد خبر : 115480
کلمات کلیدی