• 97/01/29 - 11:35
  • 37
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
دراولین مجمع سلامت استان سمنان :

دکترچمن:مشارکت مردم و سازمان ها در امر سلامت باید آگاهانه، داوطلبانه، هوشمندانه و مسئولانه باشد.

دکتر رضا چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود دراولین مجمع سلامت استان سمنان گفت مشارکت مردم و سازمان ها در امر سلامت باید آگاهانه، داوطلبانه، هوشمندانه و مسئولانه باشد و سلامت یک مقوله اجتماعی است وتامین سلامت مستلزم توجه به عدالت اجتماعی،چند عاملی بودن آسیب ها،استمرارفعالیت ها و بسیج اجتماعی است.

دکتر چمن افزود: سلامت و توسعه پایدار یک رابطه دو سویه، پویا و دینامیک دارند و  سطح هر کدام از این دو مولفه تحت تاثیرات متقابل تعیین می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اظهار داشت: ارتقای سلامت جامعه نیازمند شکل گیری مثلث ؛گاهی(knowledge) - مشارکت(participation)و تعهد(commitment) است که گفته اند کوه ها را به حرکت در می آورد.

وی با دگرگونی سیمای سلامت بیان داشت :امروزه شایعترین علل مرگ در جامعه عبارتند از:-بیماری های قلبی-عروقی-سرطان و تومورها و سوانح و حوادث.

دکتر چمن گفت یکی از استراتژی های خوب برای اتخاذ یک رویکرد جدید و موثر تغییر بیان و استفاده از ادبیات نوین است؛((Change your words change your world.))و در مقوله اجتماعی نمودن سلامت این رویکرد به نحو بسیار جامعی صورت گرفته چرا که از سال ۱۹۴۸ بحث عدالت اجتماعی، مشارکت مردمی و همکاری بین بخشی در تامین  سلامت مطرح بوده ولی از ۲۰۰۵ در ادبیات سازمان بهداشت جهانی(WHO) با طرح عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت(SDH) با بیانی نو و متفاوت همان اهداف بصورت ساختارمند دنبال می گردد.

دکتر چمن با اشاره  به شعار  هفته سلامت سال 97   "پوشش همگانی سلامت، برای همه و همه جا گفت  :اصلاح رفتارها و اتخاذ شیوه سالم برای زیستن مهمترین راهکار مقابله با روند فزاینده بیماری های غیر واگیر است و لازمه اش مشارکت همگانی و ترویج گسترده فرهنگ خود مراقبتی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیان داشت :مشارکت مردم و سازمان ها در امر سلامت باید آگاهانه، داوطلبانه، هوشمندانه و مسئولانه باشد.

دکتر چمن با تاکید به این موضوع که  سطح بالای سواد و فرهنگ عمومی و مناسبات مطلوب اجتماعی در استان سمنان و بالاخص در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود گفت شرایط بسیار مناسبی برای اجتماعی نمودن سلامت و گسترش مشارکت همگانی در حفظ، بهبود و ارتقای سلامت فراهم شده است

 دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به این‌که دین مقدس اسلام، حاوی نکات غنی و ظریف از بهداشت کامل در زندگی فردی و اجتماعی می باشد، بیان داشت: عمل به توصیه‌‌های بهداشتی، ضامن سلامت فردی و اجتماعی انسان ها است.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت با بیان این‌که سلامت روان، سلامت جسمی، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی ابعاد سلامت فرد می باشند، گفت: نظام سلامت در کنار انجام مأموریت های موظف خود باید به سمت مردم و جامعه حرکت کند تا با کار بین بخشی و حمایت طلبی و با مشارکت مردم بتواند سلامت را برای جامعه فراهم نماید.

ی بابیان اینکه سلامت بخشی از حقوق بشر محسوب می‌شود که همه باید برای تحقق آن تلاش کنند، افزود: بی تردید یکی از افتخارات ایران عرصه بهداشت و درمان به شمار می‌رود که باید با همت همگانی مسیر اهداف سلامت عمومی را در جامعه هموار کنیم.

دکتر چاوشی استاندار سمنان و رئیس مجمع سلامت استان، با اشاره به این‌که بعد از ریشه کنی فقر و گرسنگی، دستیابی به سلامتی و تندرستی یکی از اهداف مهم توسعه پایدار است، بیان نمود: سلامت در توسعه پایدار در کشور ما اهمیت زیادی دارد، هرچند که اهداف دیگر نظیر آب پاکیزه و بهداشت، آب و هوا، کاهش نابرابری در برخورداری از امکانات بر سلامت فردی و اجتماعی تمرکز دارد.

وی با اشاره به وجود دو دانشگاه علوم پزشکی در استان گفت : دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و سمنان ؛ دوبال پرواز بهداشت و درمان در استان سمنان هستند.

دکتر مهدی شادنوش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان و دبیر مجمع سلامت استان پیرامون  اهمیت و نقش مجمع سلامت در زندگی و سلامت مردم گفت : برگزاری مجمع سلامت در استان ها در ترویج گفتمان مسئولیت‌پذیری و اقدام گروه‌ها و سازمان‌های مختلف خارج از بخش سلامت برای ارتقای سلامت، تشویق سایر بخش‌ها برای توجه به سلامت مردم و فرهنگ‌سازی برای اقدام مسئولانه برای سلامت جامعه تاثیر به سزایی دارد.

 شایان ذکر است :اولین  مجمع سلامت استان سمنان با حضور دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر چاوشی استاندار سمنان، روسا، معاونین و مدیران دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود، اعضای هیئت امنا و هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرودو با  حضور جمعی از فعالان حوزه سلامت 28 فروردین ماه  در سالن زکریای رازی دانشکده دندان‌پزشکی  سمنان برگزار گردید.

 

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 175485
کلمات کلیدی