• 92/08/06 - 19:27
  • 15
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

اجتناب از تماس با آلرژنها‌ بهترين راه كنترل آلرژي محسوب مي‌شود

.

اجتناب از تماس با آلرژنها‌ بهترين راه كنترل آلرژي محسوب مي‌شود

   دكتر مهدوياني، فوق تخصص آلرژي و ايمونولوژي باليني مركز پزشکی مسيح دانشوري،اجتناب از تماس با آلرژنها‌ را بهترين راه كنترل آلرژي عنوان کرد.

افرادي که مبتلا به حساسيت‌هاي فصلي هستند در فصل پاييز با مشکلات آلرژيک قابل توجهي مواجه مي‌شوند، دكتر سيد‌عليرضا مهدوياني فوق تخصص آلرژي و ايمونولوژي باليني مركز پزشکی مسيح دانشوري در تعریف آلرژي اظهار داشت: كوتاه‌ترين تعريف درخصوص آلرژي عبارت‌ است از واكنش بيش از حد يا نامناسب سيستم ايمني بدن نسبت به مواد بي‌ضرر موجود در محيط زندگي مثل مواد غذايي يا گرده گياهان.

وی درخصوص علل ایجاد آلرژي و این که در بروز آلرژیها ژنتيك بیشتر موثر است يا عوامل محيطي گفت: ژنتيك و عوامل محيطي هر دو در ايجاد آلرژي موثر هستند. براي ايجاد بيماريهاي آلرژيك مهمترين شرط حساس شدن فرد مستعد به آلرژن‌هاي اختصاصي است و اين حساس شدن مي‌تواند در هر برهه‌اي از زندگي رخ دهد ولي شايع‌ترين دوره آن كودكي و اوايل جواني است.

دکتر مهدویانی با اشاره به  علائم خاطرنشان کرد: علائم آلرژي از حالات خفيف توام با علائمي نظير عطسه، سرفه، خارش، كهير تا يك وضعيت سيستميك شدید همراه با تنگي نفس، علائم گوارشي و شوك متغير است. البته علائم آلرژي به عوامل مختلف ژنتيكي،‌ نوع مواد حساسيت‌زا و عضو در معرض تماس (واكنش آلرژيك در چشم‌ها، بيني، ريه، پوست و دستگاه گوارش اتفاق مي‌افتد) بستگی دارد.

وی درخصوص نحوه شيوع آلرژي در جهان و كشور ما اظهار داشت: حدود 20 تا 30 درصد جمعيت دنيا به نوعي مبتلا به آلرژي هستند به نحوی که برآورد شده است در ايران میزان شيوع آلرژي بيني 12 درصد، آسم آلرژيك 13 درصد، آلرژي پوستي5 درصد، حساسيت به نيش زنبور2 درصد، آلرژي دارويي 2 درصد و آلرژي غذايي  3-1 درصد است.

دکتر مهدویان در خصوص علت تشدید علائم آلرژي در فصل پاييز گفت: همه ساله با شروع فصل گرده افشاني گياهان كه بسته به مناطق جغرافيايي متفاوت است پزشكان با مراجعه تعداد زیادی از بيماران دارای علائم آلرژي بيني، سرفه، عطسه، آبريزش بيني و... مواجه مي‌شوند. با توجه به این که يكي از علل مهم آلرژي‌هاي فصلي، گرده گياهان(Pollens) هستند طبيعي است كه فصول گرده افشاني گياهان دوره سختي براي مبتلايان به آلرژي می باشد. گرده افشاني درختان در ابتداي بهار، چمن‌ها در فصول گرم يعني تابستان، علف‌هاي هرز در انتهاي تابستان و ابتداي پاييز اتفاق مي‌افتد. اما با توجه به این كه التهاب آلرژيك مي‌تواند با التهاب عفوني همراه باشد(Synergy) و فصل پاييز نیز شروع سرماخوردگي‌های ويروسي است بنابراين آلرژي در فصل پاييز مي‌تواند شايع‌تر باشد. اما نکته مهم این است که افتراق بين سرماخوردگي و علائم آلرژي بسيار اهمیت دارد و مي‌تواند از استفاده بي‌رويه آنتي‌بيوتيكها جلوگيري كند.

این فوق تخصص آلرژي و ايمونولوژي باليني مركز پزشکی مسيح دانشوري درخصوص چگونگی كنترل و درمان ‌ آلرژي  گفت: پيشگيري مهمترين اصلي كه بايد درباره آلرژي مد نظر قرار داد تا درمان و در این مقوله اجتناب از تماس با آلرژنها‌ بهترين راه كنترل آلرژي محسوب مي‌شود. از جمله سایر  اقدامات ضروری در این خصوص می توان به مواردی نظیر عدم تماس با حيوانات خانگي، پرهيز از دود سيگار در همه سنين بخصوص در خانم‌هاي باردار در محيط كار و در اوايل كودكي، كاهش رطوبت محل سكونت كه در كاهش عواملي از جمله مايت‌ها و كپك‌ موثر است،  تغذيه انحصاري با شير مادر،  از بين بردن سوسك‌هاي خانگي و استفاده از روكش‌هاي مخصوص ضد مايت براي تشك و بالش،  شستشوي ملحفه‌ها هر 2-1 هفته يكبار در آب 55-60 درجه سانتي‌گراد،  استفاده از جاروبرقي مناسب و درصورت امكان استفاده از فيلتر مخصوص((Hepaدر جاروبرقي و  كم كردن پرده‌ها يا مبلمان پارچه‌اي، پشمي، خزدار يا برداشتن آنها از اتاق خواب اشاره کرد.

البته براي درمان آلرژي داروهاي متعددي وجود دارد كه اغلب آنها مكانيسم آنتي هسيتامين دارند و همچنین در موارد آلرژي شديدگاهي پزشكان ناچار به استفاده از داروهاي كورتون و استروئيدها مي‌باشند.

دکتر مهدویانی درخصوص ارتباط تغذيه و آلرژي اظهار داشت: گر چه ممكن است تمام افراد به آلرژي غذايي مبتلا شوند اما معمولاً ابتلا به آلرژي غذايي در كودكان شايع‌تر است و كودكان مبتلا به آلرژي غذايي ممكن است به آلرژن‌هاي استنشاقي مانند گرده گياهان، موي گربه و سگ، گرد و خاك حساسيت داشته باشند يا بعداً این نوع آلرژي‌ها را پيدا كند. گرچه هر غذايي مي‌تواند واكنش آلرژيك ايجاد كند اما در اطفال غذاهاي آلرژي‌زا شامل شير، تخم‌مرغ، بادام زميني، گندم، سويا، بادام و فندق و در بزرگسالان شامل بادام زميني، ماهي، صدف و آجيل( بادام، فندق و مغزها) هستند.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,شهيد بهشتي
  • کد خبر : 96457
کلمات کلیدی