• 92/04/23 - 15:55
  • 13
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

از پنج دستگاه لیزر تولیده شده توسط مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی دانشگاه رونمایی شد

.

از پنج دستگاه لیزر تولیده شده توسط مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی دانشگاه رونمایی شد

روابط عمومی دانشگاه: در مراسم رونمایی از طرحهای کلان ملی و فناوری، از پنج دستگاه لیزر  تولید شده توسط مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی رونمایی شد.

دکتر محمد رضا رزاقی رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی دانشگاه در  گفتگوی کوتاهی با ما در این خصوص گفت: مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی دانشگاه بعنوان یکی از مراکز تحقیقاتی فعال در حیطه علوم پزشکی تاکنون در حوزه های مرتبط با کاربرد لیزر نسبت به اجرای طرحهای تحقیقاتی متعددی اقدام کرده است.

وی افزود: از جمله طرحهای تحقیقاتی این مرکز می توان به بررسی میزان تاثیر و عمق نفوذ لیزر KTPساخت انرژی اتمی ایران و یا دنومهای پروستات خارج شده با عمل جراحی  پروستاتکتومی باز، بررسی مقایسه روش لیزر  Diodeو روش  TURPدر بیماران مبتلا به  BPH، بررسی مقایسه روش KTP و روش  TURPدر بیماران مبتلا به  BPH، مقایسه روش سنگ شکنی با هولمبوم لیزر و روش سنگ شکنی با لبتوکلاست پنوماتیک در بیماران مبتلا به سنگ حالب ، بررسی و مقایسه نتایج درمان و عوارض سه روش سنگ شکنی بروی اندامی و نفرو لیتوتومی از راه پوست و ورترورنوسکوپی فلکسیبل به کمک لبزر هولمیوم در درمان سنگهای با قطر بزرگتر از 15 میلیمتر در لگنچه کلیه اشاره کرد.

وی با اشاره به طراحی و ساخت دستگاههای لیزر مرتبط با علوم پزشکی توسط این مرکز گفت: مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی دانشگاه با استفاده از توانایی متخصصان ایرانی نسبت به تولید انواع دستگاههای لیزر در ایران اقدام کرده است. هدف اساسی، خودکفایی ایران در تولید لیزرهای مورد نیاز رشته های گوناگون علوم پزشکی بوده است که بی شک سهم عمده ای از فناوریهای نوین پزشکی را به خود اختصاص داده و دستیابی به این مهم ، ایران را در زمره معدود کشورهای توانمند در حیطه تولید لیزر می نماید.

استاد دانشگاه و رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی خاطرنشان کرد: به همین دلیل و با توجه به سیاستهای اخیر کشورمان در دستیابی یه آخرین تکنولوژی روز دنیا ، مرکز تحقیقات لیزر با دعوت از صنعتگران و برقراری ارتباطات تنگاتگ میان مهندسان ، پژوهشگران و درمانگران نسبت به تولید انواعی از دستگاههای لیزر کرده است که از افتخارات این مرکز میباشد.

دکتر رزاقی دستگاه لیزر سنگ شکن کلیه (هولمیوم)، دستگاه لیزر KTP(درمان بیماریهای پروستات)، دستگاههای لبزر کم توان (درمان درد، بیماریهای عضلانی و...)، دستگاههای لیزر دندانپزشکی  و دستگاههای لیزر پوستی دی اکسید کربن را از جمله این دستگاهها برشمرد که در این مراسم رونمایی شد.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,شهيد بهشتي
  • کد خبر : 94792
کلمات کلیدی