• 93/03/04 - 16:51
 • 13
 • زمان مطالعه : 4 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

افزایش پهنای باند اینترنت دانشگاه و راه اندازی سامانه ایمیل دانشگاه

.

افزایش پهنای باند اینترنت دانشگاه و راه اندازی سامانه ایمیل دانشگاه

  روابط عمومی دانشگاه: معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه همزمان با هفته ارتباطات نسبت به افزایش پهنای باند اینترنت دانشگاه و راه اندازی سامانه ایمیل دانشگاه اقدام کرده است. به همین مناسبت گفتگوی کوتاهی با دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه داشته ایم که به شرح ذیل است .

 • آقای دکتر زرقی پهنای باند اینترنت دانشگاه چقدر است و چه مقدار افزایش یافته است؟

در حال حاضر پهنای باند اینترنت دانشگاه 200Mbpsمی باشد که این پهنای باند، از دو منبع اصلی تأمین اینترنت کشور یعنی شرکت ارتباطات زیر ساخت و فیزیک نظری تأمین می شود. در سال گذشته پهنای باند  اینترنت دانشگاه 150Mbpsبود که به 200Mbpsارتقا یافته و ضمن افزایش سرعت، کیفیت آن هم بهبود یافته است.

 • چه اقداماتی برای افزایش کیفیت سرعت اینترنت صورت گرفته است؟

درگذشته پهنای باند اینترنت از شرکت مخابرات و فیزیک نظری دریافت می شد و  باتوجه به اینکه شرکت مخابرات اینترنت خود را از شرکت ارتباطات زیرساخت دریافت می کند در حال حاضر یک واسطه حذف شده است و این امر در بهبود کیفیت و سرعت تأثیر به سزایی دارد. البته شرکت زیرساخت صرفاً به مراکز ISPو PAP، اینترنت واگذار می کند ولی با حمایت های دکتر پیوندی رئیس دانشگاه و رایزنی صورت گرفته با وزیر محترم ICTاین امر مهم برای دانشگاه محقق شد.

 • در حال حاضر اینترنت چه تعدادی از مراکز تابعه دانشگاه از ستاد تأمین می شود؟

در گذشته مراکز به صورت پراکنده نسبت به تأمین اینترنت اقدام
می کردند اما در طول چهار سال اخیر  90 درصد از مراکز تحت پوشش دانشگاه از طریق فیبر نوری به شبکه اینترنت دانشگاه متصل شده اند .بنابراین تمامی این مراکز اینترنت خود را از طریق ستاد و در بستر این شبکه دریافت می کنند که این امر موجب صرفه جویی در هزینه و مدیریت منابع می شود.

 • در حال حاضر سرعت اینترنت تحت پوشش چقدر است؟

شاخص اختصاص پهنای باند به مراکز تحت پوشش شامل تعداد کاربران
و میزان نیاز کاری به اینترنت می باشد. بر همین اساس به طور میانگین سرعت مراکز بزرگ از نظر دو شاخص مذکور 20Mbpsو مراکز کوچک 10Mbps می باشد. البته نسبت به گذشته و قبل از ارتقای پهنای باند به طور میانگین سرعت تماس مراکز دو برابر افزایش یافته است .

 • چرا علیرغم افزایش پهنای باند اینترنت برخی از مراکز همچنان نسبت به سرعت اینترنت ناراضی می باشند؟

درخصوص رضایت مندی کاربران نهایی آنچه بسیار مهم می باشد مدیریت پهنای باند اینترنت است. پهنای باندی که از ستاد تحویل مراکز می شود ، باید توسط خود مراکز و مسوولان ITمراکز طبق ضوابط تعیین شده مدیریت شود. به عنوان مثال اگر اینترنت بین کاربران بدون مشخص شدن محدودیت سرعت هر کاربر توزیع شود، امکان دارد یک کاربر با یک یا چند دانلود کل پهنای باند آن مرکز را به خود اختصاص دهد و این امر موجب نارضایتی سایر کاربران می شود و این موضوع هیچ ارتباطی به میزان پهنای باند ندارد زیرا هر اندازه هم که پهنای باند زیاد شود اگر مدیریت نشود بازهم کاربران احساس بهبود نخواهد داشت و اگر در برخی از مراکز این نارضایتی وجود دارد ناشی از عدم مدیریت صحیح پهنای باند می باشد که
باید در اولین فرصت با هماهنگی مرکز فن آوری اطلاعات دانشگاه نسبت به اصلاح آن اقدام کنند.

 • آیا دانشجویان مستقر در خوابگاه ها نیز از همین پهنای باند استفاده می کنند؟

 بله. باتوجه به اینکه میزان استفاده دانشجویان درخوابگاه از اینترنت بیشتر در ساعت بعد از ظهر و شب می باشد و در این زمان دانشگاه  استفاده چندانی ندارد بنابراین پهنای باند اینترنت در اختیار دانشجویان قرار می گیرد که در حال حاضر 150Mbps  در تمامی خوابگاه ها می باشد. میزان سرعت اینترنت دانشجویان PHD، 2Mbpsو دانشجویان ارشد و کارشناسی 1Mbpsدر تمام خوابگاه ها می باشد و در مقایسه با سایر دانشگاه های علوم پزشکی و حتی وزارت علوم که میانگین سرعت دانشجویان 1Mbpsمی باشد سرعت قابل قبولی برای استفاده از منابع علمی و تحقیقاتی می باشد.

 • یکی از مطالبات اعضای هیات علمی و دانشجویان تعویض سامانه ایمیل دانشگاه می باشد آیا در این خصوص اقدامی صورت گرفته است؟

سامانه ایمیل فعلی دانشگاه به علت نداشتن بسیاری از استانداردهای لازم و پاسخگو نبودن نیاز های اعضای هیات علمی و دانشجویان ناچاراً به دلایل مشکلات تأمین اعتبار تعویض نشده است ولی با حمایت های صورت گرفته و تأمین اعتبار لازم پروژه ایمیل سرور جدید از ابتدای سال کلید خورده و به اتمام رسیده است و در فاز پایلوت و آزمایش می باشد که انشاءا... به زودی جایگزین ایمیل سرور فعلی خواهد شد.

 • قابلیت های این ایمیل سرور جدید چیست؟

ایمیل سرور جدید تمام Featureهای استاندارد یک ایمیل سرور را دارا می باشد و حجم قابل قبولی به میزان 1Gبه ازای هر کاربر اختصاص داده شده است و تمامی فرآیند ثبت نام و درخواست ایمیل به صورت اتوماتیک صورت می پذیرد و از نظر کارایی و سرعت نسبت به ایمیل سرور فعلی بسیار بهتر می باشد.

 • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,شهيد بهشتي
 • کد خبر : 108597
کلمات کلیدی