• 92/08/07 - 14:57
  • 6
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

بروسلوز غیر از مشکلات و عوارض بیماری، آسیبهای جدی را به امنیت غذایی و اقتصاد وارد می کند

.

بروسلوز غیر از مشکلات و عوارض بیماری، آسیبهای جدی را به امنیت غذایی و اقتصاد وارد می کند

   پنجمین همایش کشوری بروسلوز با حضور دکتر پیوندی رئیس دانشگاه و جمعی از متخصصان و کارشناسان مربوطه هفتم آبان ماه در تالار امام خمینی (ره) دانشکده پزشکی آغاز به کار کرد.

در افتتاحیه این همایش  سه روزه دکتر پیوندی رئیس دانشگاه و رئیس پنجمین همایش کشوری بروسلوز ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری سمینار، این گردهمایی را راهی برای کاهش بروز بروسلوز در جامعه برشمرد و اظهار امیدواری کرد نتایج آن منجر به ارتقای سطح دانش پزشکی و سلامت جامعه و درنهایت کاهش و ریشه کنی این بیماری در کشور  شود.

رئیس دانشگاه حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه را از جمله وظایف نظام سلامت برشمرد و اظهار داشت: این همایش علاوه بر مرور دانستنی های سابق پزشکان، منجر به آشنایی با یافته های جدید می شود که با بکارگیری آنها می توانیم این معضل بهداشتی و درمانی را در جامعه کاهش داده و سبب ارتقای سلامت جامعه شویم.

وی افزود: بیماری بروسلوز یا تب مالت بیماری اندمیکی در ایران است که در شمال، شمالغرب و غرب کشور شیوع بیشتری دارد. بررسی این بیماری با توجه به این که یک بیماری عفونی شایع و رایج در کشور محسوب می شود و همچنین مسایل اقتصادی از بعد امنیت غذایی و دامی را تحت الشعاع قرار می دهد حایز اهمیت می باشد.

دکتر پیوندی با اشاره به مشترک بودن بیماری بروسلوز بین انسان و دام گفت: تاثیرات اقتصادی و امنیت غذایی اهمیت بیماری بروسلوز را دو چندان می کند زیرا می تواند سلامت و اقتصاد ما تحت تاثیر این بیماری آندمیک قرار گیرد .

رئیس پنجمین همایش کشوری بروسلوز خاطرنشان کرد: بروسلوز می تواند آسیبهای جدی را به امنیت غذایی و اقتصاد وارد کندو سبب کاهش ارتباطات دامی بین کشورها شود بنابراین  برخورد جدی تری را می طلبد.

وی ضمن ابراز تاسف از عدم وجود آمارهای دقیق و مشخص در کشور درخصوص بروسلوز تاکید کرد: داشتن آمار و اطلاعات اولیه نقش مهم و اساسی در برنامه ریزی دقیق  و سیاستگذاری نظام سلامت دارد .

دکتر پیوندی با اشاره به تشخیص دشوار این بیماری به دلیل شباهت با سایر بیماریهای عفونی اظهار داشت: بروسلوز بعد از سل یک بیماری هزار چهره است که تشخیص آن را در برخی موارد دشوار می کند. مزمن بودن و عود بیماری و عوارض آن نیز معضلات زیادی را برای فرد و نظام سلامت ایجاد می کند و از جنبه های بهداشتی و اقتصادی آسیب وارد می کند.

رئیس دانشگاه انتقال بیماری از طریق شیر و فرآورده های لبنی و ترشحات مستقیم را مهمترین راه انتقال بیماری عنوان کرد و افزود: با وجود تمام بحثها در برخی کشورها نظیر سوئد و نروژ برنامه ریزی دقیق منجر به ریشه کنی بیماری بروسلوز شده است .

دکتر پیوندی با تاکید بر لزوم حرکت تمام سیاستگذران نظام سلامت در یک راستای همگرانه با داشتن آمارهای دقیق، همکاری سایر ارگانهای مربوطه در مورد موضوعات فرابخشی حوزه بهداشت و درمان نظیر سازمان جهاد کشاورزی را در این خصوص ضروری برشمرد و تاکید کرد: با ارایه آموزشهای همگانی به مردم و دست اندرکاران ،  سیاست واحد و مشخصی را در این زمینه باید دنبال کرد تا انشاءا... در رده کشورهایی قرار گیریم که موردی از بروسلوز را شاهد نباشیم.

رئیس همایش وضعیت دامداری ، نوع دامداری ، سلامت و بهداشت دامداریها، سطح بهداشت عمومی و آموزش دست اندرکاران کنترل بیماری را از جمله عوامل موثر در پیشگیری بیماری برشمرد.

وی افزود: در نظام سلامت عوامل اجتماعی بسیاری تاثیرگذار هستند و حوزه بهداشت و درمان فقط 25درصد سلامت مردم را تامین می کند و 75 درصد دیگر برعهده سایر ارگانهاست که عوامل اجتماعی سلامت را تامین می کند. در خصوص این بیماری نیز اگر تعامل سازنده ای بین وزارت بهداشت و ارگانهای درگیر سلامت  نظیر جهاد کشاورزی ، سازمان دامپزشکی و... وجود نداشته باشد مطمئنا موفق به کنترل بیماری نخواهیم شد.

دکتر پیوندی تعاملات بین بخشی را در کنترل بیماری در سطح کشور موثر دانست و ضمن تقدیر از زحمات تمامی دست اندرکاران برگزاری سمینار اظهار امیدواری کرد این همایش منجر به افزایش سطح دانش پزشکی و سلامت جامعه شود و قطعنامه پایانی آن نیز سبب کاهش بیماری در بحث آندمیک شود.

دکتر مسعود مردانی دبیر همایش نیز در این مراسم با اشاره به برگزاری دوسالانه این همایش تخصصی توسط مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و ذکر تاریخچه آن اظهار داشت: اولین همایش کشوری بروسلوز حدود 10 سال پیش درسال 1382 برگزار شد که با استقبال شایان توجهی روبرو شد.

وی با اشاره به این که در دو سال اخیر میزان بروز این بیماری در کشور افزایش یافته است توصیه کرد تجمیع همایشها و سمینارهای تخصصی سبب کارآمدتر و پربار شدن محتوای علمی آنها خواهد شد.

دکتر مردانی خاطرنشان کرد: 150 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است که در این همایش سه روزه کشوری 14 مقاله بصورت سخنرانی و حدود 40 مقاله نیز بصورت پوستر ارایه خواهد شد. همچنین در هفت پانل تخصصی با حضور اساتید داخلی و خارجی موضوعات مختلف در خصوص بیماری بروسلوز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در ادامه مراسم دکتر هیلد کروز مدیر برنامه امنیت غذایی سازمان جهانی بهداشت که دارای فعالیتهای برجسته ای در زمینه امنیت غذایی می باشد به قرائت پیام نماینده WHOپرداخت.

دکتر شیرزادی رئیس اداره کنترل بیماریهای مشترک مرکز مدیریتهای بیماریهای وزارت بهداشت نیز در این همایش ضمن ارایه آخرین آمار کشوری و وضعیت جهانی این بیماری ، مهمترین اقدام در پیشگیری و کاهش بروز بیماری را آموزش بهداشت عمومی عنوان کرد.

دکتر شیرزادی افزود: متاسفانه گرایش جامعه به استفاده از فرآورده های لبنی غیرپاستوریزه افزایش یافته است که این امر یک هشدار و به معنای افزایش ابتلای به بیماری است که اطلاع رسانی و آموزش عمومی در این خصوص را می طلبد.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین موارد ابتلا به بیماری در استانهای لرستان، همدان ، آذربایجان غربی ، مرکزی و کردستان بوده است .

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,شهيد بهشتي
  • کد خبر : 96562
کلمات کلیدی