• 92/04/23 - 15:58
  • 8
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

توفیق محققان دانشگاه در تولید ماده اولیه داروی وارفارین سدیم

.

توفیق محققان دانشگاه در تولید ماده اولیه داروی وارفارین سدیم

روابط عمومی دانشگاه: در مراسم رونمایی از طرحهای کلان ملی و فناوری از ماده اولیه داروی وارفارین سدیم که توسط دکتر افشین زرقی و دکتر علیرضا شفاعتی اساتید گروه شیمی دارویی دانشگاه تولید شده بود رونمایی شد.

دکتر علیرضا شفاعتی استاد گروه شیمی دارویی دانشگاه در  گفتگوی کوتاهی با ما در این خصوص گفت: قرص وارفارین سدیم از جمله داروهای بسیار مهم در گروه داروهای قلبی عروقی است که به دلیل اهمیتی و حساسیت کاربرد آن در کلینیک ، بیش از 30 سال است که بصورت قرص آماده تحت نام تجاری کومادین یا نام ژنریک وارفارین از خارج کشور وارد می شده است. میزان ارزبری این دارو طی سالهای اخیر به تنهایی بیش از دو میلیون دلار بوده است.

وی افزود: گروه تحقیقاتی حاضر مستقر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، با تکیه بر بیش از 12 سال تجربه در زمینه تحقیق و توسعه علوم دارویی و بومی سازی دانش تولید دهها دارو در کشور طی یک دهه گذشته (از جمله تولید ماده اولیه، ماده بینابینی و قرص آهسته رهش نیتروگلیسیرین)، با همکاری موسسه تحقیقاتی توان و شرکت داروسازی درسا دارو، و حمایت همه جانبه  مسوولان دانشگاه و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، این جسارت را به خرج داد که به طلسم واردات چندین دهه ای این دارو خاتمه دهد و علاوه بر بومی سازی دانش تولید قرص وارفارین در ابعاد آزماشگاهی؛ نیمه صنعتی و صنعتی، پا را از این فراتر گذاشته و تولید ماده اولیه این دارو را نیز در داخل کشور در ابعاد آزمایشگاهی و نیمه صنعتی به انجام برساند.

دکتر شفاعتی در ادامه گفت: به زودی با همکاری شرکتهای داروساز، تولید صنعتی ماده اولیه و قرص نیز انجام خواهد شد. به این ترتیب بخش عمده ای از ارزش افزوده تولید این قرص به چرخه اقتصاد کشور برخواهد گشت و داروی ایرانی با کیفیتی برابر با داروی مشابه خارجی(برابر مستندات و گزارشهای موجود اداره کل آزمابشگاههای کنترل غذا و داروی وزارت بهداشت) به بازار داخلی عرضه و در آینده نزدیک برای صادرات به کشورهای منطقه آماده خواهد شد.

این استاد گروه شیمی دارویی دانشگاهدر خاتمه خاطرنشان کرد: این طرح به سرپرستی دکتر افشین زرقی استاد گروه شیمی دارویی دانشگاه با همکاری بنده انجام شد که دکتر سید محسن فروتن استاد گروه فارماسیوتیکس دانشگاه و دکتر فرشید ابوالفتحی مسوول فنی موسسه تحقیقاتی توان در زمینه فرمولاسیون و کنترل کیفیت قرص و دکتر هادی عارفی استادیار دانشکده داروسازی نیز در سنتز ماده اولیه همکاری داشته است.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,شهيد بهشتي
  • کد خبر : 94794
کلمات کلیدی