• 92/06/24 - 07:39
  • 16
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

در تخصیص اعتبارات، پیشگیری در اولویت قرار دارد

.

 تخصیص اعتبارات، پیشگیری در اولویت قرار دارد /دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشی قطب درمان تالاسمی کشور است

  روابط عمومی دانشگاه: نشست خبری دکتر ابوالقاسمی رئیس دانشگاه با حضور اصحاب رسانه یکشنبه 24 شهریورماه در تالار شهیدبهشتی برگزار شد.

دکتر ابوالقاسمی در این نشست سلامت مردم و تربیت نیروی انسانی را دو رسالت مهم دانشگاه برشمرد که اطلاع رسانی صحیح در این دو حوزه ضرورت دارد و به همت رسانه های جمعی میسر خواهد شد و از تلاش اصحاب رسانه در این خصوص تقدیر کرد.  

در نشست مذکور که دکتر فرسار معاون امور بهداشتی دانشگاه، دکتر رمضانخانی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، دکتر حائری رئیس شعبه بین الملل دانشگاه، دکتر توکل مدیر تشکیلات ، آموزش و بودجه برنامه ای، دکتر فرحبخش قائم مقام شعبه بین الملل و کریمی مدیر روابط عمومی دانشگاه نیز حضور داشتند، دکتر ابوالقاسمی ضمن پاسخ به پرسشهای خبرنگاران مختصرا به ارایه  دستاوردهای دانشگاه در حوزه های مختلف پرداخت و توفیقات دانشگاه را مرهون تلاش و زحمات تک تک مجموعه دانشگاه برشمرد.

وی با اشاره به این که دانشگاهها در حوزه وزارت بهداشت رسالت سنگینی را برعهده دارند و علاوه بر آموزش و تربیت نیروی انسانی عهده دار درمان و بهداشت  جامعه نیزمی باشند ، اظهار داشت: در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در مقوله تربیت دانشجو و ارایه خدمات سلامت حرکت ما رو به پیشرفت است. با وجود کمبودهای اعتباری و بودجه های انقباضی ناشی از تحریم  همچنان به اهداف توسعه ای در همه ابعاد ادامه دادیم و از مشارکت مردمی و ظرفیتهای خیرین برای این منظور بهره گرفتیم.

دکتر ابوالقاسمی استفاده از ظرفیتهای مازاد در دانشگاه را یکی از رسالتهای دانشگاه برشمرد و گفت: تعداد جذب دانشجو در این دانشگاه از 8800 دانشجو در سال 89 ، به 12000 دانشجو در سال 92 رسیده است . برای این موضوع که جزو اهداف توسعه ای ما بود به اصلاح هرم هیات علمی پرداختیم به نحوی که هم اکنون 12درصد هیات علمی ما استاد تمام، 27 درصد دانشیار ، 51 درصد استادیار هستند و تعداد مربیان دانشگاه به زیر 10 درصد رسیده است.

وی با اشاره به رشته های جدید التاسیس در دانشگاه وافزایش قطبهای علمی دانشگاه به 11 قطب علمی کشوری افزود: توسعه شعبه بین الملل دانشگاه نیز یکی دیگر از اهداف توسعه ای ما می باشد که ضمن این که از خروج فرزندان کشور و ارز مملکت برای تحصیل در دانشگاههای غیر معتبر جلوگیری می کند زمنیه مناسبی را نیز برای جذب دانشجویان خارجی فراهم می سازد.

کسب رتبه های برتر در بوردها و المپیادهای علمی کشور توسط دانشگاه ، توجه به کیفیت در آموزش، واگذاری اختیارات به گروههای آموزشی ، راه اندازی دانشکده آموزش علوم پزشکی و تربیت تعداد قابل توجهی دانشجو بصورت مجازی و... از دیگر دستاوردهای دانشگاه در حوزه آموزش بود که توسط دکتر ابوالقاسمی ذکر شد.

ریاست دانشگاه  با اشاره بهرشد مجلات پژوهشی و مراکز تحقیقاتی ، کسب رتبه دوم کشوری ، تعداد پنج usپتنت در سال 91 و افزایش طرحهای تحقیقاتی دانشگاهافزود: در حوزه پژوهش براساس میثاق ما با وزارت بهداشت باید تا پایان برنامه پنجم توصعه به رتبه زیر هزار دست یابیم در حالی که در سال 91 توفیق یافتیم جهشی 700 رتبه ای در ESIداشته باشیم بطوری که اندکس Zهیات علمی ما  در سال 91 به 8/1 رسید .

وی افزود: در حوزه درمان هدفت ما بهبود ارایه خدمات و افزایش رضایتمندی بود بنابراین نسبت به بهسازی فضای فیزیکی و ساخت بیمارستانهای جایگزین اقدام کردیم اما با توجه به کاهش بودجه های دولتی روند ساخت بیمارستانهای جایگزین کند شد اما با کمک خیرین در اکثر بیمارستانها بهسازی و اصلاح فضای فیزیکی بخشهای اورژانس را انجام دادیم .

افتتاح 72 درمانگاه در مراکز تابعه ،پت اسکن ، آنژیوگرافی ، افزایش تخت های دیالیز و آی سی یو و اورژانس، کسب رتبه نخست در حاکمیت بالنی، ایجاد مراکز تخصصی کنترل دیابت و فشارخون و... از سایر دستاوردهای مطرح شده در حوزه درمان توسط ریاست دانشگاه بود.

دکتر ابوالقاسمی با اشاره به اقدامات زیادی که در حوزه بهداشت صورت گرفته است گفت:  در کل کشور حوزه نظارتی هیچ دانشگاهی به بزرگی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیست که باید کنترل مسایل بهداشتی و پیشکیری، مواد غذایی ، آب آشامیدنی ، اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی و... انجام شود.

وی  اقدامات و توفیقات کسب شده در حوزه بهداشت را حاصل تلاش پزشکان عمومی، بهورزان ، کارشناسان بهداشتی و... این معاونت برشمرد که در خصوص بیماریهای غیر واگیر با انجام اقدامات پیشگیرانه ، آموزش، برگزاری کارگاهها و... در این خصوص تلاش می کنند.

رئیس دانشگاه در ادامه به برنامه های متنوعی که در حوزه دانشجویی برای اساتید و دانشجویان انجام شده ، اجرای آیین نامه ارتقای اساتید (ماده یک فرهنگی ) ، تورهای فرهنگی متعدد دانشجویی، اسکان 100 درصدی دانشجویان تحصیلات پایه در خوابگاههای دانشجویی و... اشاره کرد.

دکتر ابوالقاسمی در خصوص مشکلات بودجه‌ اظهار داشت: مشکلات بودجه ای باید به خوبی مدیریت شود و باید دید صحیحی برای مدیریت منابع داشته باشیم، ظرفیتها را شناسایی کرده و مورد استفاده قرار دهیم. البته راهکارهای بسیاری در این خصوص وجود دارد نظیر کاهش هزینه ها، مشارکت مردم ، استفاده از ظرفیت خیرین و... که بدترین راهکار کاهش کیفیت خدمات است . سعی ما این است که راهکاری غیر از کاهش کیفیت خدمات داشته باشیم و از ظرفیت خیرین در این خصوص بهره ببریم.

وی با بیان این که بودجه تجهیزات پزشکی ما در دانشگاه زیر پنج میلیارد تومان بود ولی با مدیریت منابع و استفاده از ابزارها کارآیی آن را به حداکثر رسانده‌ایم افزود: اگر تولیت سلامت را بطور واقعی به مجموعه وزارت بهداشت واگذار کنند اتفاقات خوبی خواهد افتاد و تلاشهای همه مسوولان در طول این سالها این بوده است که بخش درمان به گونه ای سامان یابد که مردم دغدغه ای جز رنج بیماری نداشته باشند .

دکتر ابوالقاسمی ناتوانی بیمه ها و تعرفه های غیرواقعی را از مهمترین چالشهای  حوزه درمان، عدم داشتن اختیارات کامل را از چالشهای حوزه آموزشی  برشمرد و با اشاره به نیاز کشورهای منطقه از نظر تخصص پزشکی و آموزش به ما تاکید کرد زمینه های لازم برای تسریع ورود دانشجویان به کشور باید تسهیل یابد.

رئیس دانشگاه در ادامه با اشاره به تاثیر عوامل اجتماعی موثر بر سلامت گفت:  بیماری‌های غیرواگیر 20 درصد به حوزه بهداشت و درمان و بقیه به سایر دستگاه‌ها مرتبط با سلامت هستند بر می گردد که باید از طریق شورای عالی سلامت و تشکیل جلسات مرتب و مصوبات مفید این موضوع پیگیری شود تا تغییر اساسی در وضعیت سلامت به وجود بیاید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای غربالگری دیابت ، فشارخون، بیماریهای ژنتیکی و ... تاکید کرد:‌ باید اعتبارات سالهای آینده را به نحوی مدیریت کنیم که به سمت پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر پیش رویم . البته نتایج این برنامه در10 سال آینده مشخص می شود و این یک سرمایه گذاری طولانی مدت برای سالهای آتی است. بنابراین بایددر  تخصیص اعتبارات پیشگیری را در اولویت قرار دهیم .

 دکتر ابوالقاسمی اطلاع رسانی و آموزش عمومی مردم، غربالگری ، تشخیص زودرس ، لزوم تغییر سبک زندگی، ترویج ورزش و تحرک و  ...  را از جمله عوامل موثر و مهم برای پیشگیری از سرطانها خواند و این موضوع را نیازمند عزم ملی و تخصیص اعتبار و سرمایه گذاری دانست.

وی طرح واگذاری مدیریتی در بیمارستانها را موفق خواند اما لازمه توسعه آن به سایر مراکز را وابسته به فراهم شدن زمینه ها و الزامات آن از جمله اجرای قانون طرح تمام وقتی دانست. دکتر ابوالقاسمی با ذکر این موضوع که سالانه نیاز به تربیت 15000 پرستار در کشور هستیم تاکید کرد باید دانشجوی پرستاری در هر شهری بصورت بومی انجام پذیرد.

رئیس دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حمایت و ارایه خدمات خوب به بیماران خاص در این دانشگاه اظهار داشت: ما قطب درمان تالاسمی در کشور هستیم ، راهنماهای بالینی تهیه کرده و بهترین دانشگاه کشور در زمنیه ارایه خدمات به بیماران تالاسمی می باشیم و در چندی بیمارستان دانشگاه به این قبیل بیماران خدمت ارایه می شود.

دکتر ابوالقاسمی در ادامه با اشاره به بحثهای مغفول مانده در برنامه چهارم و  پنجم گفت: تکلیف دانشگاهها برای ورود به حوزه بین المللی در برنامه چهارم و پنجم مشخص نشده است در حالی که درسایر کشورها این امر بعنوان یک تکلیف مشخص شده است.هیچ چیز مهمتر و بالاتر از تربیت نیروی انسانی و هیچ سفیری بالاتر از این نیروی تربیت شده برای ما وجود ندارد که این کار در دانشگاهها صورت می گیرد  البته باید زیر ساختها و الزامات آن نیز فراهم شود.

وی افزود: تعیین تکلیف بیمه ها و تعرفه ها و جزییات دقیق آن نیز باید در برنامه ششم مشخص شود.

رئیس دانشگاه با اعلام این موضوع که هموارده خود و خانواده اش از خدمات درمانی بخش دولتی استفاده کرده اند گفت: با بهبود فضای فیزیکی و امکانات در بیمارستانهای دولتی می توان زمینه ای فراهم کرد که اقبال مردم و مسوولان به استفاده از خدمات بخش دولتی افزایش یابد. بنابراین در این دانشگاه سعی کردیم فضاهای فیزیکی بیمارستانها در شان مردم باشد و برای ارتقای آنها گامهای خوبی برداشته ایم  و در اکثر بیمارستانها بخش VIPایجاد کرده ایم .

دکتر ابوالقاسمی در خاتمه سخنان خود با اشاره به رشادتها و ایثار شهدا و رزمندگان در دوران  جنگ تحمیلی بر لزوم حفظ و ترویج ارزشهای دفاع مقدس تاکید کرد و نقش اصحاب رسانه در این خصوص را مهم و موثر دانست و مطالعه کتبی در این زمینه نظیر من زنده ام و پایی که جا ماند را به آنان توصیه کرد.

گفتنی است معاونان و مسوولان حاضر در این نشست نیز  در پاسخ به پرسشهای مطرح شده از سوی خبرنگاران  در حوزه های بهداشت، دانشجویی ، بودجه و اعتبارات، دارو و... به بیان توضیحاتی پرداختند.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,شهيد بهشتي
  • کد خبر : 95034
کلمات کلیدی