• 92/04/16 - 15:24
  • 7
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی:

هفتاد و هشتمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور با حضور وزیر بهداشت برگزار شد

.

هفتاد و هشتمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور با حضور وزیر بهداشت برگزار شد

روابط عمومی دانشگاه: هفتاد و هشتمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور با حضور وزیر بهداشت یکشنبه 16 تیرماه در تالار امام علی (ع) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.
در این نشست که دکتر عین اللهی معاون آموزشی وزارت بهداشت،   دکتر امامی رضوی معاون درمان وزارت بهداشت، دکتر ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و روسای دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور حضور داشتند، با حضور  وزیر بهداشت موضوع بررسی و تصویب چگونگی ارایه رشتۀ تخصصی پزشک خانواده را مورد بحث و بررسی قرار  گرفت.
در ابتدای این نشست دکتر طریقت وزیر بهداشت اظهار داشت : در دنیا طب عمومی بدنه طب محسوب می شود و تخصصها و فوق تخصصها شاخ و برگ این درخت و مکمل طب عمومی هستند . و این رشته به لحاظ رفع نیازهای مردم از اولویت و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
وی با اشاره به ضرورت ارتقای جایگاه طب عمومی در کشور گفت: متاسفانه طب عمومی در کشور ما از نظر علمی ، اجتماعی و اقتصادی و... جایگاه واقعی خود را دارا نیست در حالی  که پزشكان عمومي در كشورهاي ديگر رفيع ترين جايگاه اقتصادي و اجتماعي را دارند و جايگاه پزشكان عمومي در كشور قابل احيا است .
وزیر بهداشت با اشاره به این که در چندین برنامه استراتژیک اجرای طرح پزشک خانواده مورد تاکید قرار گرفته است و لزوم  تربیت پزشک خانواده خاطرنشان کرد: باید گفت که ما حداقل 40 هزار پزشک خانواده نیاز داریم و با آموزشهای تکمیلی می توانیم پزشکان عمومی را برای ارایه خدمات مطلوبتر  به مردم توانمند کنیم همان کاری که در تمام دنیا انجام شده است و برای این منظور می توانیم با آموزشهای مجازی، الکترونیک، حضوری و ...  پزشکان عمومی را توانمندتر و این امر را ساماندهی کنیم.
وزیر بهداشت خواستار همکاری جدی دانشگاهها در استقرار طرح پزشک خانواده و رفع نیاز جدی مردم شد و گفت: از شما روسای دانشگاهها می خواهم برنامه پزشک خانواده را بطور جدی و گسترده در استانها شروع کنید و به طور جدی نیاز مردم را برطرف کنید.
دکتر طریقت در بخش دیگری از سخنان خود بیمار محوری، نظام پرداخت مبتنی بر سرانه ، گایدلاینها  و حمایت جدی از برنامه پزشک خانواده را چهار الزام ضروری برای برنامه پزشک خانواده برشمرد که در کشور فراهم شده است و تاکید کرد این برنامه حتما باید از حداکثر پویایی برخوردار باشد .
وی ‌شروع برنامه پزشك خانواده را با تشكيل پرونده الكترونيك و ويزيت اوليه بيماران عنوان کرد و با ارایه پيشنهاد طرح اقماري متخصصان در كشور و گفت: براي رفع مشكل كمبود متخصص در مناطق محروم مي توان از طرح اقماري استفاده كرد به آن معنا كه دو متخصص را در يك منطقه محروم به كار بگيريم و هر يك از آنها به نوبت ۱۵روز را در محل خدمت و ۱۵روز را در محل سكونت و زندگي ، سپري كنند.
 در ادامه نشست اعضای شورا وارد دستور کار شده و پیرامون موضوعات مربوطه به بحث و بررسی پرداختند.
دکتر ابوالقاسمی رئیس دانشگاه نیز در بخشی از این نشست واگذاری تخصص پزشک خانواده به دانشگاهها را امر مبارکی دانست و اظهار داشت: پزشک خانواده پایه پزشک عمومی است که مهارت آن گستره وسیعی دارد که می تواند با برنامه های متعدد از جمله برنامه های مجازی ، دوره های کوتاه مدت و... این توانمندی و مهارت را در پزشکان خانواده ایجاد کرد.
وی با اشاره به برنامه های دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این زمینه و برنامه ریفرم افزود: در واقع می توان گفت توانمندی پزشک خانواده از سطوح مختلف تشکیل شده است که سطح اولیه آن از دوره شش ماهه آخر اینترنی که در طرح ریفرم ما وجود دارد میتواند آغاز شود و بعد از آن نیز توانمندیها و مهارتهایی است که در طول دوره کارورزی کسب می شود.
دکتر ابوالقاسمی در ادامه گفت: در سطح متوسط  نیز از MPHتشکیل شده است و در سطح آخر نیز دوره تخصصی پزشک خانواده قرار دارد.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,شهيد بهشتي
  • کد خبر : 94777
کلمات کلیدی