• 94/06/30 - 14:16
  • 22
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان لرستان

آغاز طرح ادغام واکسن تزریقی فلج اطفال در مرکز بهداشتی شماره 8 (شهید فطرس) خرم آّباد

دکتر محمد رضا ناظر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان از آغاز طرح ادغام واکسن تزریقی فلج اطفال در برنامه جاری واکسیناسیون خبر داد و گفت: ریشه کنی فلج اطفال از سال 1367 در دستور کار جدی سازمان جهانی بهداشت و نظام بهداشتی

دکتر محمد رضا ناظر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان از آغاز طرح ادغام واکسن تزریقی فلج اطفال در برنامه جاری واکسیناسیون خبر داد و گفت: ریشه کنی فلج اطفال از سال 1367 در دستور کار جدی سازمان جهانی بهداشت و نظام بهداشتی درمانی ایران اسلامی قرار گرفته که با واکسیناسیون در برابر این بیماری و استفاده از قطره خوراکی فلج اطفال، مناطق آندمیک جهان از 125 کشور به سه کشور تقلیل یافت.

رئیس مرکز بهداشت استان گفت: به لطف خداوند و با اجرای برنامه مدون واکسیناسیون در نظام مراقبت های بهداشتی، کشور عزیزمان ، ایران جز کشورهائی است که فلج اطفال در آن ریشه کن شده است.

دکتر ناظر افزود: برای جایگزینی واکسن تزریقی فلج اطفال به جای واکسن خوراکی آن، از سال 91 برنامه ریزی هایی صورت گرفته که به تدریج فرم تزریقی جایگزین قطره خوراکی شود و برهمین اساس در مرحله اول که امروز آغاز گردید، مقرر شده که تا دیماه سال جاری یک دوز واکسن تزریقی به کلیه شیرخواران چهارماهه تزریق و سپس در مرحله دوم به صورت همزمان و هماهنگ این برنامه در سراسر کشور استمرار یابد.

گفتنی است، برنامه اجرایی واکسیناسیون جهانی دارای سابقه 40 ساله و در کشور ما دارای سابقه 30 ساله است . سالانه 5/2 میلیون کودک زیر 5 سال با دریافت واکسنها از مرگ نجات یافته اند . سال 2011 تا 2020 دهه واکسن نامیده شده و سازمان جهانی بهداشت دستیابی به جهان عاری از بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن را هدف گذاری کرده است . یکی از اهداف این برنامه جهانی واکسیناسیون ریشه کنی فلج اطفال است . کشور ما از سال 2001 میلادی در وضعیت عاری از فلج اطفال است یعنی هیچ مورد جدید بیماری در 14 سال گذشته شناسایی نشده است . راهبرد اصلی برای دستیابی به این مهم از زمان آغاز برنامه ریشه کنی در  سال 1988 میلادی واکسیناسیون است . به گونه ای تا هنگام ریشه کنی فلج اطفال باید پوشش بالای واکسن ادامه یابد . از سال 73 برنامه ریشه کنی فلج اطفال درکشور آغاز گردید از آن هنگام علاوه بر برنامه ایمنسازی جاری سالانه یک میلیون کودک زیر 5 سال طی دو نوبت در مناطق پرخطر واکسینه می شوند ( ایمنسازی تکمیلی ) . از سال 2013 تا 2018 برنامه راهبردی 5 ساله با عنوان گام نهایی ریشه کنی فلج اطفال با هدف تسریع ریشه کنی این بیماری ارائه گردید . برای افزایش اثر بخشی واکسن خوراکی فلج اطفال و کاهش عوارض احتمالی آن در آوریل 2016 ( فروردین واردیبهشت 1395 ) قرار است در همه کشورهای جهان به طور همزمان واکسن سه ظرفیتی کنونی ( دارای سه سویه ویروس وحشی فلج اطفال ) به واکسن دو ظرفیتی ( دارای دو سویه ویروس وحشی فلج اطفال ) تغییر کند و کشورهای جهان در مجمع جهانی بهداشت در سال 2015 میلادی در اینباره متعهد شده اند . پیش نیاز این تغییر افزودن واکسن تزریقی فلج اطفال به برنامه ایمنسازی برای ایجاد ایمنی کافی در برابر سویه ی دو ویروس وحشی فلج اطفال است . این واکسن باید 6 ماه پیش از تغییر یعنی در شهریور ماه جاری انجام گردد . ترکیب این دو نوع واکسن ایمنی در برابر ابتلا به فلج اطفال را افزایش می دهد . گروه سنی هدف برای دریافت این واکسن 4 ماهگی است که در یک نوبت این واکسن را دریافت می کنند . در همین راستا ادغام واکسن تزریقی در نیمه دوم شهریور ماه جاری با ابلاغ مرکز مدیریت بیماریهای واگیر در سراسر کشور برای گروه سنی 4 ماهه انجام می گردد . از سال آینده این واکسن در برنامه جاری ایمنسازی ادغام می شود . پیش بینی می شود پس از ریشه کنی جهانی فلج اطفال در سال 2019 تا 2020 این واکسن جایگزین واکسن خوراکی فلج اطفال شود .

 

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,لرستان
  • کد خبر : 132411
کلمات کلیدی